troy team

(1-6-18) Coldwater finished third with a score of 171 out of a field of fifteen at the Troy Wrestling Invitational. Miami East won the title with 259.5 points, MAC member Delphos St. John’s was 11th with 72.5 points.

The Cavs had nine placers, including 4 2nd place finishes.

  • 106 – 6th Nick Kline 9, Coldwater
  • 113 – 2nd Brian Chmielewski 11, Coldwater
  • 126 – 5th Kobe Boggs 10, Coldwater
  • 132 – 3rd Justin Sigler 12, Coldwater
  • 160 – 2nd Seth Obringer 12, Coldwater
  • 182 – 5th Desmond Brown 11, Coldwater
  • 195 – 4th Drew Waite 11, Coldwater
  • 220 – 2nd Nolan Tobe 9, Coldwater
  • 285 – 2nd Thomas Schwieterman 12, Coldwater
  • BRACKETS

  • FINAL RESULTS

Troy Invitational Results

106: 2×4 Placers
1st Kellan Anderson 9, Covington, Dec 5-4
2nd Olivia Shore 9, Miami East
3rd Gabe Sutton 9, Wayne Trace, Fall 1:52
4th Andrew Stachler 10, Greenville
5th Cameron Haney 9, Arcanum, Fall 3:47
6th Nick Kline 9, Coldwater

113: 1×6 Placers
1st Cael Vanderhorst 9, Covington
2nd Brian Chmielewski 11, Coldwater
3rd Drayk Kallenberger 9, Greenville
4th Garrett Kowalak 9, Miami East
5th Albert Ross 11, Newark
6th Mitchell Francis 10, Troy

120: 1×6 Placers
1st Austin Lacey 12, Greenville
2nd James Krusinski 11, St. Xavier
3rd Lakeland Moore 9, Newark
4th Brad Wittenmyer 9, Miami East
5th Taylen Viney 10, Covington
6th Raymond Denniston 9, Arcanum

126: 4×3 Placers
1st Graham Shore 12, Miami East, md14-6
2nd Joe Pascale 12, Troy
3rd Tyler Bauer 11, Wayne Trace, Dec 10-3
4th Ethin Hoffman 11, Arcanum
5th Kobe Boggs 10, Coldwater, Dec 7-2
6th Riley Richards 11, Covington

132: 4×3 Placers
1st Kaleb Nickels 10, Miami East, Fall 1:55
2nd Joel Abbott 10, Ben. Logan
3rd Justin Sigler 12, Coldwater, Dec 5-0
4th Dale Gose-Tippett*NEW 11, X3
5th Dean Hurd 11, Greenville, Dec 8-4
6th Kyle Rardon 9, Newark

138: 4×3 Placers
1st Alex Isbrandt 12, Miami East, Fall 3:21
2nd Cole Houser 12, Ben. Logan
3rd Carlos Quintero 10, Troy, md8-0
4th Austin Flick 10, Covington
5th Draven Hopkins 11, Newark, Fall 0:20
6th Jess Munger*WTR 9, X1

145: 4×4 Placers
1st Zane Strubler 12, Miami East, Fall 1:59
2nd Jacob Mikesell 11, Greenville
3rd Jade Batross 11, Newark, Dec 11-6
4th Kameran Bevis 10, Wayne Trace
5th Jon Hoover 12, Wayne, Dec 4-2
6th Aaaron Ney 11, St. Xavier

152: 4×4 Placers
1st Naeem Russell 11, Lima Senior, Dec 12-9
2nd Hunter Thornsberry 12, Newark
3rd Keringten Martin 11, Covington, md12-4
4th Dylan Burns 11, Arcanum
5th Travis Ferguson 12, Miami East, Fall 1:31
6th Wyatt Stabler 11, Wayne Trace

160: 4×4 Placers
1st Jaden Hardrick 10, Wayne, md17-5
2nd Seth Obringer 12, Coldwater
3rd Mark Wrasman 10, St. John’s, Dec 7-5
4th Trentin Alexander 9, Covington
5th Jason Torrible 11, St. Xavier, md9-0
6th Eli Moore 9, Wayne Trace

170: 4×3 Placers
1st Shane Shoop 11, Troy, Fall 3:47
2nd Hunter Showalter 12, Wayne Trace
3rd Chase Martin 9, St. John’s, Fall 2:45
4th Hunter Clarkson 9, Covington
5th Noble Nwankwo 10, St. Xavier, Fall 2:05
6th Noah Clark 10, Ben. Logan

182: 2×5 Placers
1st Aidan Bullard 12, Hamilton, tf15-0
2nd Matthew Welker 11, Miami East
3rd Gavin McReynolds 11, Covington, Dec 6-0
4th Justin Wieging 11, St. John’s
5th Desmond Brown 11, Coldwater, Dec 9-5
6th Kameron Savage 11, Troy

195: 2×4 Placers
1st Levi McKee 12, Newark, Fall 2:13
2nd Johan Martinez 10, St. Xavier
3rd Nate Showalter 10, Wayne Trace, Fall 2:12
4th Drew Waite 11, Coldwater
5th Tytan Grote 10, Greenville, Fall 0:40
6th Brock LeVan 12, Ben. Logan

220: 2×4 Placers
1st Brenden Dalton 11, Miami East, Fall 1:03
2nd Nolan Tobe 9, Coldwater
3rd Colton McCartney 9, Greenville, Dec 3-2
4th Cadmen Roose 9, Ben. Logan
5th Trent Vonderwell 11, St. John’s, Default
6th Dylan Staudt 10, Covington

285: 4×4 Placers
1st Jack Heyob 12, St. Xavier, md10-2
2nd Thomas Schwieterman 12, Coldwater
3rd Jayden Heltsley 10, Arcanum, Fall 2:15
4th Jacob Graham*WTR 9, X1
5th Noah Reel 11, Wayne Trace, Dec 5-1
6th Jake Browning 12, Troy

 

Advertisements