(7-16-18) The 2018 State ACME Baseball Champion will be decided at Defiance starting this Saturday. Eight teams will participate, 7 District winners, plus Defiance who is the State Tournament host team.  Unlike the Sectionals and Districts that are double-elimination, the State tournament is single-elimination.

The 8 teams that will participate this year have won 29 combined ACME State Titles, Defiance has the most titles of the group with 10, Coldwater is next with 8.  Only 1 team of the 8 has never won a State ACME title and that is Versailles.

ACME Titles/Runner-ups

  • Defiance 10 titles ( three in a row, 2012, 2013 and 2014) 5 runner-ups
  • Coldwater 8 titles (last title 1991) 12 runner-ups
  • Archbold 3 titles (won back-to- back 2016 and 2017) – 0 runner-up
  • Bellefontaine 3 titles – 0 runner-up
  • Van Wert 2 titles (including one by VW Bills) 2 runner-ups (1 by VW Bills, 1 by VW Panthers)
  • Bryan 1 title – 2 runner-ups
  • Perrysburg 1 title – 1 runner-up
  • Versailles 0 titles – 0 runner-up

Archbold has won back-to-back titles, with a title in 2018 they would be only the third team to do that, the other two who accomplished that feat was Toledo Start (1999, 2000, 2001) and Defiance (2012, 2013, 2014).

The Midwest Athletic Conference (Coldwater and Versailles), Northwest Ohio Athletic League (Archbold and Bryan) and Western Buckeye League (Van Wert and Defiance) all have two teams competing for the championship.

State ACME Game Schedule at Defiance

Saturday – July 21 – 1st Round

  • 12:00 pm: Perrysburg vs. Archbold
  • 2:30 pm: Van Wert vs. Versailles
  • 5:00 pm: Coldwater vs. Bryan
  • 7:30 pm: Bellefontaine vs Defiance

2018 bracket

 

ACME BASEBALL CHAMPIONS 1961-2017

1969 to 1989.jpg

1990 to 2015.jpg

Baseball

ACME Districts

At LCC

  • Van Wert 4 Shawnee 1 – Van Wert advances to State
  • Van Wert 2 Shawnee 1 – game one

At Bellefontaine

  • Bellefontaine 5 Ben Logan 3

State ACME Game Schedule at Defiance

Saturday – July 21

  • 12:00 pm: Perrysburg vs. Archbold
  • 2:30 pm: Van Wert vs. Versailles
  • 5:00 pm: Coldwater vs. Bryan
  • 7:30 pm: Bellefontaine vs Defiance

SSN Scoreboard – (7-16-18) (Monday)

ACME Districts

At Coldwater

  • Coldwater 10 St. Henry 2 – Coldwater advances to State
  • St. Henry 5 Coldwater 3 – game one

At LCC

  • Van Wert-Shawnee is postponed tonight, rescheduled for 4pm tomorrow (Tuesday)

At Defiance

  • Bryan 12 Defiance 3- Bryan is District Champion, Defiance advances because of being host team of State Tournament
  • Defiance 7 Bryan 6 – 8 innings- both qualify to State Tournament

At Bellefontaine

  • Bellefontaine 12 West Liberty-Salem 3

SSN Scoreboard – (7-15-18) (Sunday)

Districts

At Coldwater

  • St. Henry 11 Ft. Loramie 4 – Ft. Loramie eliminated, St. Henry to play Coldwater on Monday

At Northmont

  • Versailles 13 Greenville 6 – Versailles advances to State

At LCC

  • Shawnee Van Wert
  • Van Wert 12 Elida 0 – Elida eliminated

At Patrick Henry

  • Archbold 10 Kalida 0 – 6 innings – Archbold to go for three straight ACME State titles
  • Kalida 8 O-G 1

At Ottawa Hills

  • Perrysburg 11 Anthony Wayne 10 – Perrysburg advances to State

At Defiance

  • Definace 8 Montpelier 1 – Montpelier eliminated, Defiance plays Bryan Monday at 5pm

SSN Scoreboard – (7-14-18) (Saturday)

Baseball

Districts

Coldwater

  • Coldwater 5 St. Henry 2 – Coldwater will play winner of Ft. Foramie-St. Henry on Monday
  • Ft. Loramie 7 Minster 6 – Ft. Loramie plays St. Henry on Sunday, Minster eliminated

LCC District

  • Shawnee 9 Elida 7 – Elida will play Van Wert Sunday at 1pm, winner will play Shawnee Monday night at 6pm
  • Shawnee 6 Van Wert 5 – suspended Friday night game due to darkness

Northmont District

  • Versailles 10 Northmont 2 – will play Greenville at 1pm (Sunday)
  • Greenville 11 Northmont 10 – Northmont eliminated

At Patrick Henry

  • Archbold 9 O-G 5 – O-G- Kalida at 1:00 Sunday, winner plays Archbold at 330pm
  • Kalida 3 Patrick Henry 0

At Ottawa Hills

  • Perrysburg 15 Anthony Wayne 6 – Perrysburg will play Anthony Wayne Sunday at 1 pm
  • Anthony Wayne 13 Wauseon 8- Wauseon eliminated
  • Wauseon 10 Liberty Center 0

At Defiance

  • Montpelier 4 Fairview 2 – Fairview eliminated
  • Bryan 8 Defiance 0 – Montpelier-Defiance will play at 5pm Sunday, winner plays Bryan on Monday at 5pm

SSN Scoreboard – (7-13-18) (Friday)

ACME Tournament

Coldwater District

  • St. Henry 15 Ft. Loramie 5 – 5 innings
  • Coldwater 8 Minster 2

Patrick Henry District

  • O-G 5 Patrick Henry 1
  • Archbold 10 Kalida 0 – 5 innings

Bryan District

  • Defiance 8 Montpelier 6

Ottawa Hills District

  • Perrysburg 8 Liberty Center 4
  • Anthony Wayne 7 Wauseon 3

Northmont District

  • Versailles 8 Carroll 4

 

Advertisements