(5-17-19) The Coldwater girls track team has won the trifecta winning three key meets in three weeks, first it was the Mercer County Meet title, followed by a Midwest Athletic Conference Championship and today the Cavs picked up the Northwest District DII trophy at Defiance.

Coldwater ended up with 78.5 points, just ahead of Toledo Central Catholic who had 69 points.

Coldwater picked up only one District title as Jessica Break won the Pole Vault with a vault of 11’2″ and that sets a new Northwest District Meet record.

But the Cavs were balanced over numerous events….including picking up four 2nd place finishes.

Celina came in 12th with 26.5 points.

  • Top 4 in each event moves on to Regionals
  
                    GIRLS - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Coldwater                   78.50     2) Toledo C.C.                69   
    3) Defiance                    61        4) Elida                      51   
    5) Bryan                       49        5) Rossford                   49   
    7) Van Wert                    47        8) Wauseon                    45   
    9) Napoleon                    38       10) Bath                       34   
   11) Ottawa-Glandorf             31       12) Celina                  26.50
   13) Kenton                      24       14) St. Marys Memorial         22   
   15) Maumee                      14       16) Otsego                     11   
   17) Fostoria                     8       18) Evergreen                   5   

In the boys meet Coldwater finished 14th  with 18 points, WBL Champ Van Wert picked up the Distric tile with 92 points.

https://platform.twitter.com/widgets.js

 
                    BOYS - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Van Wert                    92        2) Elida                      73   
    3) Toledo C.C.                 64        4) Bryan                      61   
    5) Rossford                    57        6) Otsego                     53   
    7) Wauseon                     48        8) Archbold                43.50
    9) Swanton                     38       10) Napoleon                   34
   11) Ottawa-Glandorf             25       12) Paulding                   23   
   13) Kenton                      20       14) Coldwater                  18   
   15) St. Marys Memorial          12.50

Day 2 District Finals

GIRLS

Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
      record: # 25.43  5/22/2015   Madison Stechschulte, Ottawa-Gland          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kaitlyn Clark             12 Rossford                 25.80   10   
  2 Simone Green              12 Toledo C.C.              26.32    8   
  3 Jaeanna Hughes            10 Elida                    26.51    6   
  4 Paige Allison Smith       11 Wauseon                  26.74    5   
  5 Jasmine Jones             12 Elida                    26.95    4   
  6 Haili O'Neal              10 Fostoria                 27.17    3   
  7 Mallory Kremer            10 Coldwater                27.36    2 


Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
      record: # 58.94  5/18/2018   Megan Braun, Van Wert                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kaitlyn Clark             12 Rossford                 58.88#  10   
  2 Maggie Rump               11 Ottawa-Gland           1:00.79    8   
  3 Shallyn Miley             10 Bryan                  1:01.10    6   
  4 Hannah Holland            11 Kenton                 1:01.38    5   
  5 Lauren Morales            12 Defiance               1:01.52    4   
  6 Sara Honigford            10 Coldwater              1:01.73    3 


Girls 800 Meter Run
=======================================================================
      record: # 2:17.11  5/18/2018   Lauren Jackson, Celina                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Caylee Phillips           11 Van Wert               2:20.01   10   
  2 Shay Soukup               11 Defiance               2:22.43    8   
  3 Makena Dietrich           12 Napoleon               2:26.68    6   
  4 Beth Honigford            10 Coldwater              2:27.04    5 

Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
      record: # 5:03.08  5/21/2014   Sarah Kanney, Coldwater                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katie Crites              12 Defiance               5:16.80   10   
  2 Samantha Aeschliman       11 Wauseon                5:16.97    8   
  3 Haley Alig                 9 Coldwater              5:19.01    6 

Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
      record: # 11:05.93  5/21/2014   Taylor Vernot, Wauseon                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katie Crites              12 Defiance              11:39.00   10   
  2 Haley Alig                 9 Coldwater             11:44.12    8   
  3 Audrey Zimmerman          11 Bryan                 11:52.05    6   
  4 Macee Dilbone             11 Napoleon              11:57.03    5   
  5 Maggie Duden               9 Wauseon               12:05.36    4   
  6 Caleigh Ross              11 Celina                12:34.14    3  


Girls 100 Meter Hurdles 33"
=======================================================================
      record: # 14.07  5/22/2015   Peyton Lee, Napoleon                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kaelynn Glanz             12 Napoleon                 15.89   10   
  2 Caitlyn Renner            12 Bath                     16.15    8   
  3 Shelby Giere              11 Coldwater                16.41    6   
  4 Makenna Klingshirn        10 Celina                   16.49    5   
  5 Caitlin Bockrath          12 Ottawa-Gland             16.82    4   
  6 Ali Dubois                11 Bryan                    16.90    3   
  7 Asia Gensch               11 Evergreen                17.12    2   
  8 Kayla McCormick           11 Celina                   17.50    1   

Girls 300 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
      record: # 44.14  5/22/2015   Peyton Lee, Napoleon                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Caitlyn Renner            12 Bath                     46.72   10   
  2 Paige Osborn              12 Kenton                   48.01    8   
  3 Ireland Hutchins          11 Rossford                 48.62    6   
  4 Alyssa McLaughlin         10 Kenton                   48.66    5   
  5 Shelby Giere              11 Coldwater                48.68    4 

Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
      record: # 51.52  5/16/2018   Elida, Elida                                
                       J Jenkins, J Jones, B Moening, K Lewis            
      record: # 51.52  5/16/2018   Elida, Elida                                
                       J Jenkins, J Jones, B Moening, K Lewis            
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Toledo C.C.                                           49.94#  10   
     1) Simone Green 12                 2) Maria Horn 12                  
     3) Clare Logan 9                   4) Traci Cross 10                 
  2 Elida                                                 50.66#   8   
     1) Jency Jenkins 12                2) Jasmine Jones 12               
     3) Epifany Johnson 10              4) Kylie Lewis 11                 
  3 St. Marys Memorial                                    52.01    6   
     1) Lilly Ankerman 10               2) Jordan Egbert 11               
     3) Rebecca Dominguez 11            4) Allison Jacobs 11              
  4 Bryan                                                 52.14    5   
     1) Alissa DeWitt 11                2) Haylee Wheeler 9               
     3) Taylor Peters 11                4) Megan Voigt 11                 
  5 Ottawa-Glandorf                                       52.78    4   
     1) Amara Shepherd 9                2) Emma Siefker 11                
     3) Alaina Schimmoeller 12          4) Kirsten Siefker 12             
  6 Maumee                                                52.98    3   
     1) Jolie Sobb 9                    2) Taylor Westrick 9              
     3) Maddie Kontak 10                4) Chloe Bunce 11                 
  7 Fostoria                                              53.15    2   
     1) Dashani Taylor 10               2) Janay Williams 10              
     3) Macey Sheets 11                 4) Haili O'Neal 10                
  8 Celina                                                54.63    1   
     1) Kayla Brunswick 11              2) Olivia Rider 10                
     3) Rose McGohan 10                 4) Reilly Cox 11     


Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
      record: # 1:45.65  5/22/2015   Ottawa-Glandorf, Ottawa-Gland             
                         Ellerbrock, Knott, Ellerbrock, Stechschulte       
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Toledo C.C.                                         1:47.60   10   
     1) Jatalia Barnes 9                2) Dennaysha Murrey-Purifie 11    
     3) Maria Horn 12                   4) Traci Cross 10                 
  2 St. Marys Memorial                                  1:49.38    8   
     1) Lilly Ankerman 10               2) Jordan Egbert 11               
     3) Lydia Will 9                    4) Allison Jacobs 11              
  3 Defiance                                            1:49.78    6   
     1) Trinity Bibler 9                2) Kaitlyn Parrish 9              
     3) Emily Wahl 9                    4) Lauren Morales 12              
  4 Rossford                                            1:50.57    5   
     1) Olivia DeBortoli 10             2) Ava Rohrs 9                    
     3) Karagyn Durco 11                4) Madison Stacey 10              
  5 Bryan                                               1:51.85    4   
     1) Megan Voigt 11                  2) Haylee Wheeler 9               
     3) Alissa DeWitt 11                4) Ali Dubois 11                  
  6 Coldwater                                           1:51.92    3   
     1) Mallory Kremer 10               2) Shelby Giere 11                
     3) Ava Giere 9                     4) Maria Clune 10 

Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
      record: # 4:04.08  5/22/2015   Ottawa-Glandorf, Ottawa-Gland             
                         Ellerbrock, Verhoff, Stechschulte, Ellerbrock     
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Toledo C.C.                                         4:07.87   10   
     1) Traci Cross 10                  2) Madi Moody 10                  
     3) Clare Logan 9                   4) Simone Green 12                
  2 Coldwater                                           4:08.77    8   
     1) Sara Honigford 10               2) Beth Honigford 10 
     3) Maria Clune 10                  4) Ava Giere 9    
 

Girls High Jump 4'06" up 2"
=======================================================================
      record: #  5-01  5/16/2018   Precious Darington, Toledo C.C.             
      record: #  5-01  5/21/2014   Aubrey Williams, Elida                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jaeanna Hughes            10 Elida                  5-01.00#  10   
  2 Jolie Sobb                 9 Maumee                 5-00.00    8   
  3 Olivia Rider              10 Celina                 4-10.00    6 

Girls Pole Vault 7'06" up 6"
=======================================================================
      record: # 11-00  5/22/2015   Tori Bowen, Elida                           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica Break             11 Coldwater             11-02.00#  10   
  2 Taylor Peters             11 Bryan                 10-04.00    8   
  3 Brooke Robbins            12 Celina               J10-04.00    6   
  4 Cienna Kuhn               12 Elida                J10-04.00    5   
  5 Madeline Downey           11 Otsego               J10-04.00    4   
  6 Paige Alexandria Smith    12 Wauseon                9-00.00    2.50
  6 Kayla McCormick           11 Celina                 9-00.00    2.50
  8 Beth Honigford            10 Coldwater              8-06.00    0.50


Girls Long Jump
=======================================================================
      record: # 17-11.50  5/22/2015   Ma'kayla Allen, Defiance                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Clare Logan                9 Toledo C.C.           16-11.50   10   
  2 Simone Green              12 Toledo C.C.           16-09.00    8   
  3 Katie Alig                11 Coldwater             16-05.75    6  

Girls Shot Put
=======================================================================
      record: # 42-02.75  5/22/2015   Alexis Dowdy, Van Wert                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jill Gemmer               11 Van Wert              40-09.50   10   
  2 Katie Alig                11 Coldwater             39-05.50    8   

BOYS 

Boys 300 Meter Hurdles 36"
=======================================================================
      record: # 39.49  5/16/2018   Xavier Gilkey, Elida                        
      record: # 39.49  5/16/2018   Xavier Gilkey, Elida                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Dalin Morris              12 Toledo C.C.              39.56   10   
  2 Ian Teague                11 Rossford                 40.47    8   
  3 KeShawn Spivey            11 Elida                    40.73    6   
  4 Tyler Schwieterman         9 Coldwater                41.11    5

Day 1 District Finals

GIRLS
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
      record: # 9:42.31  5/16/2018   Defiance, Defiance
                         K Crites, L Morales, L Moening, S Soukup 
      record: # 9:42.31  5/16/2018   Defiance, Defiance
                         K Crites, L Morales, L Moening, S Soukup
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Defiance                                            9:51.72   10   
     1) Emily Wahl 9                    2) Lauren Morales 12
     3) Katie Crites 12                 4) Shay Soukup 11  
  2 Coldwater                                          10:08.69    8   
     1) Haley Alig 9                    2) Sara Honigford 10
     3) Beth Honigford 10               4) Brittany Walterbusch 12        
  3 Bryan                                              10:16.26    6   
     1) Haylee Wheeler 9                2) Shallyn Miley 10               
     3) Addison Oberlin 10              4) Audrey Zimmerman 11            
  4 Wauseon                                            10:16.30    5   
     1) Serena Mathews 9                2) Samantha Aeschliman 11         
     3) Maggie Duden 9                  4) Hannah Richer 12               
  5 Napoleon                                           10:25.53    4   
     1) Macee Dilbone 11                2) Maddie Lloyd 9                 
     3) Caely Ressler 10                4) Makena Dietrich 12             
  6 St. Marys Memorial                                 10:44.63    3   
     1) Cherissa Priddy 11              2) Morgan Henschen 12             
     3) Madi Anthony 10                 4) Ellen Schloemer 9              
  7 Celina                                             10:48.54    2   
     1) Caleigh Ross 11                 2) Zoey Burns 9
     3) Joscelyn Dameron 9              4) Emma Lutz 12 
                                                       10:55.90    1      

Girls Discus Throw
=======================================================================
      record: # 133-09  5/16/2018   Lauren Johnson, Kenton
      record: # 133-09  5/16/2018   Lauren Johnson, Kenton
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jill Gemmer               11 Van Wert                142-02#  10   
  2 Kirsten Clay              11 Van Wert                135-04#   8   
  3 Grace Hoffman             11 Ottawa-Gland            133-00    6   
  4 Caitlyn Good              11 Napoleon                119-09    5   
  5 Marie Hutchinson           9 Wauseon                 118-05    4   
  6 Dusti Stafford            11 Bryan                   115-07    3   
  7 Sydney Zirkle             11 Wauseon                 112-01    2   
  8 Katie Alig                11 Coldwater               111-00    1 

BOYS

Boys Pole Vault 10'06"up 6"
=======================================================================
      record: # 15-06  5/21/2014   Cole Gorski, Otsego
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Blaine Kitchen            12 Otsego                13-08.00   10   
  2 Lukas Downey              12 Otsego               J13-08.00    8   
  3 Galen Backs               12 Coldwater             13-00.00    6


Boys Long Jump
=======================================================================
      record: # 21-11.75  5/17/2017   Jonny Shanks, Swanton
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Randy Williams            11 Toledo C.C.           22-04.25#  10   
  2 Xavier Torres             12 Wauseon               21-08.25    8   
  3 KeShawn Spivey            11 Elida                 21-07.75    6   
  4 Ty Howell                 11 St. Marys Me          21-03.25    5   
  5 Jonas Tester               9 Wauseon               20-10.00    4   
  6 Brandon Abernathy         12 Rossford              20-04.00    3   
  7 Jesse Meyer                9 Coldwater             20-00.00    2   

Advertisements