(8-24-19) Wright State-Lake Campus hosted the 2019 Celina Rotary Invitational.

On the day there were four separate races, two boys and two girls, the races were split into a D I/II and D III schools.

In the D I/II boys race Bellmont (Ind) dominated the race with 18 points outdistancing 2nd place St. Marys who had 64 points. The Braves top 5 were 1,2,3,5 and 7 and leading the way was Kyle Lawson (Sr) who finished the course in a time of 16.:46.68

D I & II Boys Team Scores
=======================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7 
=======================================================================
1 Bellmont                     18       1    2    3    5    7    8   12
2 St. Marys Memorial           64       4    9   14   18   19   24   31     
3 Ben. Logan                  107      15   16   21   23   32   47   48 
4 Celina                      109       6   13   17   34   39   43   44 
5 Elida                       127      11   20   27   29   40   50   52
6 Kenton                      139      10   22   25   36   46   53   54
7 Jay County                  176      26   30   37   41   42   45   49
8 Woodlan                     185      28   33   35   38   51   55   56 
Boys 5k Run CC Div 1-2
=========================================================================   
Name                 Year School                Avg Mile  Finals  Points
========================================================================= 
Lawson, Kyle         12 Decatur Bellmont        5:24.1   16:46.68    1  2 
Fuelling, Isaac      11 Decatur Bellmont        5:26.6   16:54.62    2  3
Garlinger, Jordan    11 Decatur Bellmont        5:30.5   17:06.77    3  4
Tobin, Noah          12 St. Marys Memorial      5:42.0   17:42.55    4  5
Johnson, Blaine      12 Decatur Bellmont        5:47.0   17:58.05    5  6
Klosterman, Jacob    12 Celina                  5:50.9   18:10.16    6  7
Guise, Deion         10 Decatur Bellmont        5:51.6   18:12.30    7  8
Corral, Nick         12 Decatur Bellmont        5:51.9   18:13.31    8  9
Stuttler, Craig      10 St. Marys Memorial      5:55.7   18:25.09    9 10
Brown, Logan         10 Kenton                  5:55.7   18:25.12   10

In the D I/II girls race host team Celina edged by lake rival St. Marys 61-74. Leading the Bulldogs was Kaylie Dameron (9) who finished 2nd in a time of 20:07.21. Winning the race was Woodlan’s (Ind) Abbey Gentz (11) in a time of 19:28.68.

D I & II Girls Team Scores
=====================================================================
Rank Team                      Total 1    2    3    4    5   *6   *7 
==================================================================== 
1 Celina                       61    2    3   10   22   24   45
2 St. Marys Memorial           74    7    9   11   16   31   34   35
3 Kenton                       76    4   13   15   18   26   39
4 Jay County                   83    5    8   12   21   37   47
5 Woodlan                      95    1   19   23   25   27   30   38
6 Bellmont                    127   14   20   28   32   33   41   44
7 Ben. Logan                  130    6   17   29   36   42   46   48
8 Lima Senior                 233   40   43   49   50   51 
Girls 5k Run CC Div 1-2
==========================================================================
Name                    Year School             Avg Mile     Finals Points
==========================================================================
Gentz, Abbey         11 Woodlan                 6:16.2   19:28.68    1  2  
Dameron, Kaylie       9 Celina                  6:28.6   20:07.21    2  3  
Dameron, Joscelyn    10 Celina                  6:39.5   20:41.15    3  4 
Krohmer, Kierra      11 Kenton                  6:45.7   21:00.47    4  5 
Keihn, Lydia          9 Jay County              6:48.6   21:09.27    5  6
Widmark, Dani        10 Ben. Logan              6:53.6   21:24.78    6  7 
Cisco, Brianna       11 St. Marys Memorial      6:54.3   21:27.10    7  8 
Weaver, Raven        10 Jay County              7:04.5   21:58.72    8  9 
Schloemer, Ellen     10 St. Marys Memorial      7:04.7   21:59.47    9 10  
Aukerman, Zoey        9 Celina                  7:04.8   21:59.79   10

 

South Adams (Ind) picked up the D III boys title edging out Ft. Loramie 54-60. The Starfires were led by Clancy McIntire (11) who finished 3rd in a time of 17:28.71. Winning the race  was Parkway’s Kyle Roth(12) who finished in a time of 17:12.65.

D III Boys Team Scores
=======================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7
=======================================================================

1 South Adams                  54       3    5   10   11   25   37 
2 Ft. Loramie                  60       4    6   15   17   18   27   30
3 Blackhawk Christian          67       2    8   14   21   22   28   44 
4 Parkway                      98       1   13   16   26   42   50   57 
5 Marion Local                151      19   20   24   39   49   63   66
6 New Bremen                  152      12   29   35   36   40   41   53
7 Ft. Recovery                184       9   32   38   47   58   62   64
8 Coldwater                   191       7   23   45   56   60   65   68
9 St. Henry                   201      31   33   43   46   48   55   61
10 New Knoxville              250      34   51   52   54   59   67   69
 Boys 5k Run CC Div 3
========================================================================
Name                 Year School             Avg Mile     Finals  Points
========================================================================
Roth, Kyle           12 Parkway                 5:32.4   17:12.65    1  2 
Connelly, Gabriel    10 Blackhawk Christian     5:34.2   17:18.07    2  3 
McIntire, Clancy     11 South Adams             5:37.6   17:28.71    3  4 
Gasson, Colten       10 Ft. Loramie             5:38.2   17:30.76    4  5 
Martinez, Sam        11 South Adams             5:43.7   17:47.85    5  6 
Gasson, Colin        10 Ft. Loramie             5:47.6   17:59.75    6  7 
Schoen, Isaac        11 Coldwater               5:54.1   18:20.07    7  8  
McIntosh, Andrew     11 Blackhawk Christian     5:55.9   18:25.57    8  9 
Muhlenkamp, Drew     12 Ft. Recovery            5:56.3   18:26.85    9 10
Lehman, Trey         12 South Adams             5:56.5   18:27.57   10

In the D III girls race Ft. Loramie outdistanced 2nd place South Adams (Ind) 29-78. The Redskins were led by Ava Turner (9) who finished in a time of 20:24.73. Coldwater’s Haley Alig was the decisive winner finishing in a time of 19:39.39.

D III Girls Team Scores
==========================================================================
Rank Team                     Total  1    2    3    4    5   *6   *7   *8 
=========================================================================
1 Ft. Loramie                  29    2    4    5    8   10   12   14
2 South Adams                  78    3   15   17   20   23   47 
3 St. Henry                    89    7   13   16   26   27   35   54
4 Coldwater                   130    1   22   33   36   38   40   44
5 New Bremen                  138   19   21   28   29   41   45   49
6 Ft. Recovery                144   24   25   30   31   34   37   53
7 Marion Local                149    9   18   32   42   48   50   51
8 Blackhawk Christian         188    6   11   55   56   60   61
9 Parkway                     237   39   43   46   52   57   58   59
Girls 5k Run CC Div 3
==========================================================================
Name                    Year School            Avg Mile     Finals  Points
==========================================================================
Alig, Haley          10 Coldwater               6:19.6   19:39.39    1  2 
Turner, Ava           9 Ft. Loramie             6:34.2   20:24.73    2  3 
Sturwold, McKenzie   10 South Adams             6:38.6   20:38.13    3  4 
Rethman, Claire      10 Ft. Loramie             6:38.8   20:39.02    4  5 
Borchers, Olivia     10 Ft. Loramie             6:42.1   20:49.29    5  6  
Hogue, Chloe          9 Blackhawk Christian     6:43.2   20:52.59    6  7 
Kunkler, Katie       11 St. Henry               6:46.6   21:03.03    7  8 
Eilerman, Dani       11 Ft. Loramie             6:47.0   21:04.32    8  9 
Broering, Kelsey     12 Marion Local            6:48.4   21:08.70    9 10 
Heitkamp, Corynn     11 Ft. Loramie             6:51.5   21:18.41   10

….