(9-7-20) On Saturday at the Columbus Grove Cross Country Invitational an act of sportsmanship shined brightly.

According to a Tweet from Bryan Athletics the Golden Bears’s Adrienne Struble stopped to help another runner who had a medical issue and needed help. She would help carry the girl out of the woods for medical assistance.

The tweet summed it up perfectly – a true act of heroism and sportsmanship.

But Adrienne didn’t stop…she continued with the rest of the race. She would finish fourth for her team and 52nd (61st overall) with a time of 27:46.666. Bryan would finish 5th out of nine teams in the White Division.

But in the end this ‘Good Samaritan’ would come away as the BIGGEST winner with this act of kindness.

Editor’s Note– After the story was posted we found out two other runners helped the runner in distress – Thanks to Elmwood HS Prinical Ty Traxler and Bath’s Ryan Schadewald for help in identifying these two young ladies.

Lainey Bingham and Ireland Lawrence

There were two other young ladies who showed their compassion to the runner in need and helped carry her out of the woods, Elmwood’s Lainey Bingham and Bath’s Ireland Lawrence.

Both girls finished the race Bingham was 64th (overall) with a time 28:02.147, Lawrence’s time was 27.50.478 and finished 62nd (overall).

Columbus Grove Invitational – White Division

Division: Girls White						
Place	Bib #	Name	Gun Elapsed	Rank	Age	Team Name
						
Team Name: PERRYSBURG						
Team Score: 21						
1	408	Aubrey Duhaime	 00:19:17.262	2	11	Perrysburg
2	412	Maddy Wagner	 00:19:38.806	3	12	Perrysburg
3	407	Brooke Daudelin	 00:20:28.362	4	10	Perrysburg
4	406	Anna Dalton	 00:20:38.616	5	9	Perrysburg
5	411	Sophie Smith	 00:20:49.167	7	10	Perrysburg
6	404	Emma Bohney	 00:20:58.792	9	11	Perrysburg
7	413	Aubrey Wyckoff	 00:21:01.834	10	9	Perrysburg
						
Team Name: WAUSEON						
Team Score: 65						
1	439	Grace Rhoades	 00:19:06.175	1	10	Wauseon
2	436	Serena Mathews	 00:20:49.890	8	11	Wauseon
3	434	Magdalena Duden	 00:21:32.988	14	11	Wauseon
4	438	Natasha Miller	 00:22:48.973	20	12	Wauseon
5	435	Natalie Kuntz	 00:23:11.068	22	10	Wauseon
6	440	Emilie Wasnich	 00:24:20.600	28	10	Wauseon
7	437	Bailey McGuire	 00:24:49.917	31	12	Wauseon
						
Team Name: VAN WERT						
Team Score: 78						
1	432	Kyra Welch	 00:20:43.645	6	10	Van Wert
2	428	Tyra McClain	 00:21:32.629	13	10	Van Wert
3	430	Rachel Spath	 00:21:56.348	16	12	Van Wert
4	429	Carly Smith	 00:22:39.342	19	12	Van Wert
5	423	Kirsten Dunning	 00:23:40.825	24	12	Van Wert
6	427	Natalie Lawrence 00:24:33.850	30	9	Van Wert
7	426	Alyssa Knittle	 00:25:10.747	34	9	Van Wert
						
Team Name: ST MARYS MEMORIAL						
Team Score: 134						
1	420	Ellen Schloemer	 00:21:14.620	11	11	St Marys
2	416	Maria Jutte	 00:22:06.936	17	10	St Marys 
3	422	Raeh Wehnes	 00:24:20.904	29	10	St Marys 
4	418	Karlie Lucas	 00:25:25.044	36	10	St Marys 
5	421	Zoe Teeters	 00:26:23.783	41	9	St Marys 
6	415	Bianca Endres	 00:26:37.934	43	11	St Marys 
7	414	Liz Ackroyd	 00:27:03.632	49	11	St Marys 
						
Team Name: BRYAN						
Team Score: 162						
1	366	Addie Oberlin	 00:21:18.274	12	12	Bryan
2	360	Lily Dixon	 00:22:30.388	18	11	Bryan
3	365	Alexis Nieves	 00:23:17.115	23	9	Bryan
4	368	Adrienne Struble 00:27:46.666	52	12	Bryan
5	361	Alyssia Foust	 00:29:45.180	57	12	Bryan
6	363	Makenna Lane	 00:31:11.985	60	12	Bryan
7	367	Lydia Psurny	 00:31:23.977	61	10	Bryan
						
Team Name: LAKE						
Team Score: 169						
1	483	Izzy Greene	 00:21:44.037	15	11	Lake
2	488	Mia Morgillo	 00:24:17.502	27	9	Lake
3	491	Debbie Truman	 00:25:26.497	37	9	Lake
4	484	Izzy Hosey	 00:26:38.728	44	9	Lake
5	490	Evie Sigler	 00:26:40.277	46	11	Lake
6	489	McKenna Roderick 26:47.470	47	11	Lake
7	485	Emerson Howard	 00:27:50.653	53	11	Lake
						
Team Name: NEW HAVEN						
Team Score: 170						
1	389	Makayla Coomer	 23:09.333	21	12      New Haven
2	390	Marissa Goodwin	 23:54.901	26	10	New Haven
3	393	Sophia Police	 25:16.816	35	11	New Haven
4	391	Madison Hammond	 25:44.038	38	12	New Haven
5	392	Ava Kaiser	 27:11.891	50	10	New Haven
6	388	Lexy Calderon	 30:22.010	59	9	New Haven
						
Team Name: OTTAWA GLANDORF						
Team Score: 175						
1	394	Marissa Beckett	 00:23:42.661	25	10	O-G
2	400	Avianna Schroeder00:24:53.204	32	10	O-G
3	401	Elyse Schroeder	 00:24:55.756	33	11	O-G
4	399	Abby Schroeder	 00:26:12.048	40	11	O-G
5	395	Kenzington Cupp	 00:26:39.726	45	11	O-G
6	396	Mya Kuhlman	 00:26:55.706	48	10	O-G
7	398	Olivia Schnipke	 00:28:54.554	55	10	O-G
						
Team Name: ELMWOOD						
Team Score: 242						
1	369	Abbie Allison	 00:26:04.140	39	10	Elmwood
2	372	Liz Hoffman	 00:26:30.108	42	12	Elmwood
3	370	Anna Allison	 00:27:24.103	51	11	Elmwood
4	371	Lainey Bingham	 00:28:02.147	54	12	Elmwood
5	373	Morgan Reinhard	 00:29:35.353	56	12	Elmwood
6	374	Regan Watters	 00:30:10.105	58	12	Elmwood
						
						
Division; Girls White						
						
Place  Score   Team Name						
  1      21    PERRYSBURG	
  2      65    WAUSEON	
  3      78    VAN WERT
  4     134    ST MARYS
  5     162    BRYAN
  6     169    LAKE
  7     170    NEW HAVEN
  8     175    OTTAWA GLANDORF	
  9     242    ELMWOOD	
						
The following teams did not have enough finishers to be scored:
FOSTORIA	
PAULDING	
LIMA SENIOR	
BATH