Minster Girls CC - Columbus Grove
courtesy Minster Local Schools

(9-2-17) The perfect score in high school cross country is 15-today the ‘Wonder Women’ of Minster accomplished that at the Columbus Grove Invitational today. The Wildcats moved up to the Large school division today and that makes what happened even more impressive. Minster was 82 points ahead of 2nd place Bryan with 97 points.

The Wildcats were led by Sophomore sensation Emma Watcke with a first place finish in a time of 18:23.87.  She was followed by Kaitlyn Albers, Madeline Magoto, Mackenzie Bohman and Cassie Francis.

The 6th and 7th team runners, Gwendolyn Meiring and Lillian Hirschfeld were 8th and 9th on the day.

There was one small ‘wrinkle’ to the perfect score, Emily Sreenan finished third in the overall meet, but since LCC does not have enough runners to field a team, it allowed Minster the perfect team score

Team Name: MINSTER 	
Columbus Grove Invitational - LARGE SCHOOL
Team Score: 15 	
		
Emma Watcke 		1 	10 	Minster 	00:18:23.87
Kaitlynn Albers 	2 	11 	Minster 	00:18:53.47
Madeline Magoto 	3 	11 	Minster 	00:19:23.92
Mackenzie Bohman 	4 	10 	Minster 	00:19:32.81
Cassie Francis 		5 	12 	Minster 	00:19:38.71
Gwendolyn Meiring 	(9) 8 	10 	Minster 	00:19:54.65
Lillian Hirschfeld 	(10)9 	12 	Minster 	00:19:55.86

14 	Janae Hoying 		9 	Minster 	00:20:13.91
19 	Grace Butler 		12 	Minster 	00:20:34.51
	
3	Emily Sreenan 		12 	Lima C.C. 	00:19:02.68

Place Score Team Name 	
 1 	15 MINSTER 	
 2 	97 BRYAN 	
 3 	107 FINDLAY 	
 4 	116 ANTHONY WAYNE
 5 	172 ST. MARYS MEMORIAL
 6 	185 BATH 	
 7 	218 LIBERTY-BENTON
 8 	264 FAIRVIEW 	
 9 	271 WAUSEON 	
10 	283 VAN WERT 	
11 	285 TINORA 	
12 	301 OTTAWA-GLANDORF
13 	331 ANNA 	
14 	345 FOSTORIA 	
15 	389 NEW HAVEN 	
16 	412 LAKE 	
17 	424 ELMWOOD 	
18 	435 PAULDING 	

The following teams did not have enough finishers to be scored:

Minster also won the boys meet in the small school division, way ahead of 2nd place Lincolnview with 122 points. Senior Andrew Broering led the way for the Wildcats with a 6th place finish.

BOYS

BOYS Small Division

Division; HS Boys Small
	
MINSTER 	

Team Score: 56 	
Andrew Broering 6 	12 	Minster 	00:16:41.83
Luke Barga 	7 	10 	Minster 	00:16:44.94
Jon Albers 	11 	11 	Minster 	00:17:02.46
Carter Pohl 	15 	12 	Minster 	00:17:13.68
Ryan Cavanaugh 	17 	12 	Minster 	00:17:19.30
Austin Felice 	26 	10 	Minster 	00:17:34.27
Aaron Huwer 	32 	11 	Minster 	00:17:41.13
	
Place Score Team Name 	

1 	56 MINSTER 	
2 	122 LINCOLNVIEW
3 	148 EDGERTON 	
4 	159 CAREY 	
5 	171 CRESTVIEW 	
6 	185 AYERSVILLE 	
7 	219 STRYKER 	
8 	234 BOTKINS 	
9 	247 HOPEWELL-LOUDON
10 	249 PATRICK HENRY
11 	279 COLUMBUS GROVE
12 	315 ANTWERP 	
13 	323 MCCOMB 	
14 	374 FAYETTE 	
15 	400 NORTH CENTRAL 	
16 	407 WOODMORE 	
17 	464 KALIDA 	
18 	493 NEW RIEGEL 	
19 	533 OTTOVILLE 	
20 	543 SPENCERVILLE 	
21 	614 ADA 	
22 	615 PANDORA-GILBOA 	
23 	615 CORY-RAWSON 	
24 	670 HARDIN NORTHERN 	
	

The following teams did not have enough finishers to be scored:

Advertisements