all nw district

(11-16-17) Three Mercer County athletes picked up special honors on the 2017 All-Northwest District Football teams released today.

Celina’s Kole Murlin was named D III Defensive Player of the Week, he picked up the same honor in the Western Buckeye League.

Celina’s Seth Houston (lineman) picked up 1st team honors on offense, Murlin was named as a Linebacker on the 1st team defense.

Tyler Ross (Lineman) was named to 2nd team offense, Dillon Hoying was named to the 2nd team as a defensive back.

Division III


Kole Murlin vs Elida
Kole Murlin – courtesy Snap In Time Photography

First team

Offense

Ends-Malachi Campbell, Sandusky, 5-10, 160, Sr.; Logan Riehl, Clyde, 5-8, 185, Sr.

Linemen-Vinnie Klempner, Toledo Central Catholic, 6-3, 260, Jr.; Skyler Patrick, Sandusky, 5-11, 275, Sr.; Brendon Wompler, Clyde, 6-0, 263, Sr.; Seth Huston, Celina, 6-1, 240, Jr.; Montrell Caldwell, Mansfield Senior, 5-11, 260, Sr.

Quarterback-Ja’Vez Alexander, Sandusky, 6-3, 190, Sr.; Isaac McAdams, Elida, 6-3, 190, Jr.

Backs-Devon Cleghorn, Maumee, 5-8, 155, Sr.; Trevon Raymore, Norwalk, 5-10, 200, Jr.; Jornell Manns, Mansfield Senior, 6-0, 185, Sr.

Kicker-Max Corso, Sandusky, 5-10, 160, Jr.

Defense

Linemen-De’Marko Craig, Toledo Central Catholic, 6-1, 275, Sr.; Domonique Kimble, Toledo Central Catholic, 6-0, 280, Sr.; Mikey Haney, Maumee, 6-4, 255, Sr.; Jerrell Wells, Sandusky, 6-3, 240, Sr.; Jaylan Johnson, Clyde, 6-4, 195, Sr.

Linebackers-Dallas Fields, Toledo Central Catholic, 6-1, 215, Sr.; Josh Jenne, Clyde, 6-2, 225, Sr.; Kole Murlin, Celina, 6-1, 205, Sr.; Angelo Grose, Mansfield Senior, 5-9, 170, So.

Backs-Dominique McClain, Toledo Woodward, 6-0, 190, Jr.; Sean Blue, Toledo Central Catholic, 5-9, 170, Sr.; Conner Long, Clyde, 5-11, 187, Sr.; Tre’Suan Windham, Mansfield Senior, 5-8, 150, Jr.; Cade Stover, Lexington, 6-5, 220, Jr.

Punter-Jase Bowen, Toledo Central Catholic, 6-0, 175, Jr.

Offensive Player of the Year: Ja’Vez Alexander, Sandusky.

Defensive Player of the Year: Kole Murlin, Celina.

Lineman of the Year: De’Marko Craig, Toledo Central Catholic.

Coach of the Year: Bill Speller, Elida.

Second team

Offense

Ends-Cole Harmon, Elida, 5-9, 175, Jr.; Riley Gibson, Wapakoneta, 6-2, 175, Jr.

Linemen-Sincere Barnett, Toledo Woodward, 6-4, 265, Jr.; Tyler Ross, Celina, 6-3, 260, Sr.; Tyler Jenkins, Wapakoneta, 6-3, 235, Sr.; Keslyr Hooper, Lexington, 6-5, 305, Sr.; Anthony Hawkins, Mansfield Senior, 6-3, 260, So.

Quarterback-Trevor Burtch, Clyde, 6-1, 180, Sr.

Backs-Devon Rivers, Toledo Central Catholic, 5-11, 205, Sr.; Burrow Alexander, Toledo Woodward, 6-1, 210, Sr.; Terion Stewart, Sandusky, 5-7, 182, So.

Kicker-Jerod Landrum, Toledo Central Catholic, 5-10, 160, Jr.

Defense

Linemen-Bobby Gillard, Toledo Woodward, 6-3, 190, Sr.; Mike Purdy, Elida, 6-2, 230, Jr.; Dan Tullis, Elida, 5-10, 240, Jr.; Zach Miller, Wapakoneta, 5-10, 200, Sr.; Michael Dwyer, Lexington, 5-10, 190,  Jr.

Linebackers-Justin Schiets, Toledo Central Catholic, 6-1, 220, Jr.; Quay Brown, Sandusky, 6-1, 200, Sr.; Christian Haney, Mansfield Senior, 6-2, 190, Sr.; Devon Stroud, Lexington, 5-10, 195, Sr.; Zac Cartee, Lexington, 5-10, 215, Sr.

Backs-Caleb Brown, Maumee, 5-9, 170, Sr.; Andrew Parker, Toledo Central Catholic, 5-9, 170, Jr.; Dillon Hoying, Celina, 6-0, 175, Sr.; Alamar Grose, Mansfield Senior, 6-1, 185,  Jr.

Punter-Todd Simonds, Tiffin Columbian, 6-0, 175, Sr.

Honorable mention: Ryan Haas, Maumee; Justin Schneider, Maumee; Nick Jackson, Bowling Green; Brandon Phillips, Maumee; Nehemiah Cannon, Toledo Central Catholic; Jaron Swain, Toledo Central Catholic; Christian Warren, Toledo Rogers; Da’Monte Stewart, Toledo Rogers; Kejuan Jones, Toledo Rogers; Perrion Jones, Toledo Scott; Daryl Houston, Toledo Woodward; Akeen Suhrweier, Toledo Woodward; J.D. McNett, Defiance; Keith Williams, Sandusky; Eian Sherman, Sandusky; Cordell Irby, Sandusky; Drake Neuberger, Norwalk; Josh Welfle, Norwalk; Kaden Livingston, Norwalk; Calvonte Harper, Sandusky Perkins; Derick Campbell, Sandusky Perkins; Cy Ungerer, Clyde; Braydi Clark, Clyde; Noah Prunty, Clyde; Devin Lee, Clyde; Jamarious Loyd, Mansfield Senior; Terrance Flickinger, Mansfield Senior.

Division VI

Ft. Recovery's Will Homan - - courtesy Pat Agler - www.pantherzden
Ft. Recovery’s Will Homan – – courtesy Pat Agler – http://www.pantherzden

Ft. Recovery’s Will Homan, who broke county and school records rushing this season was named the D IV Offensive Player of the Year, Homan was also named the MAC’s Offensive Player of the Year. Marion Local and Notre Dame commit was named the D IV Lineman of the Year.

Joining Homan and Dirksen on the 1st team of offense is receiver Jacob Wenning of Coldwater and Coldwater lineman Thomas Schwieterman.

Tyler Schlarman
St. Henry’s #9 Tyler Schlarman – courtesy Pat Agler – pantherzden.com

On the first team defense is Ft. Recovery lineman Andrew Stocker, St. Henry Linebacker Tyler Schlarman, Marion Local Linebacker Sam Huelsman and Marion Local defensive back Matt Rethman.

First team

Offense

Ends-Chase Sumner, Ada, 5-11, 152, Sr.; Jeff Dunsmore, Oregon Cardinal Stritch, 6-2, 190, Sr.; Jacob Wenning, Coldwater, 6-1, 170, Jr.; Payton Tunis, Hicksville, 5-9, 155, Sr.

Linemen-John Dirksen, Marion Local, 6-5, 300, Sr.; Damian Lanzer, Hamler Patrick Henry, 5-11, 225, Sr.; Joey Adkins, Gibsonburg, 6-2, 205, Sr.; Caleb Stone, Bucyrus Wynford, 6-0, 240, Sr.; Thomas Schwieterman, Coldwater, 6-5, 280, Sr.; Ben Dues, Spencerville, 6-5, 280, Sr.; Connor Bowker, Lima Central Catholic, 6-1, 218, Sr.

Quarterback-Seth Conley, Ada, 5-11, 175, Sr.; Jacob Greer, Hicksville, 6-2, 194, Sr.; Austin May, Findlay Liberty-Benton, 6-3, 194, Sr.

Backs-Will Homan, Fort Recovery, 5-9, 180, Sr.; Trevor Shawber, North Robinson Colonel Crawford, 5-10, 210, Sr.; Chris Pickler, Spencerville, 5-7, 170, Sr.; Brock Martin, Attica Seneca East, 6-0, 195, Sr.;

Kicker-Eli Heaster, Findlay Liberty-Benton, 6-3, 174, Jr.

Defense

Linemen-Blaine Swartzmiller, Attica Seneca East, 6-3, 215, Jr.; Grant Frederick, Carey, 6-1, 165, Sr.; Andrew Stocker, Fort Recovery, 6-0, 260, Sr.; Caleb Rausch, Bucyrus Wynford, 6-4, 275, Jr.; Davon Tyson, Delphos Jefferson, 6-4, 215, 6-4, 215, Sr.; Micah Pearson, Lima Central Catholic, 6-2, 196, Jr.

Linebackers-AJ Dobbins, Findlay Liberty-Benton, 5-11, 203, Sr.; Dylan Cornwell, Attica Seneca East, 5-10, 170, Jr.; Brendan Dingus, Defiance Tinora, 6-0, 230, Sr.; Tyler Schlarman, St. Henry, 6-0, 190, Sr.; Caleb Stone, Bucyrus Wynford, 6-0, 240, Sr.; Sam Huelsman, Marion Local, 6-4, 220, Jr.; Matthew Heckler, Lima Central Catholic, 6-3, 186, Sr.

Backs-Kainon Ruffing, Attica Seneca East, 5-10, 175, Sr.; Will Poling, Findlay Liberty-Benton, 6-0, 170, Sr.; Matt Rethman, Marion Local, 5-10, 150, Jr.; Drew Armstead, Spencerville, 5-5, 133, Jr.; Ron Banks, Lima Central Catholic, 5-8, 175, Jr.

Punter-Bo Smith, Attica Seneca East, 5-10, 194, Sr.

Offensive Player of the Year: Will Homan, Fort Recovery.

Defensive Player of the Year: AJ Dobbins, Findlay Liberty-Benton.

Lineman of the Year: John Dirksen, Marion Local.

Coach of the Year: Scott Palte, Lima Central Catholic

John Dirksen
John Dirksen

Second team

Named to the D IV 2nd team offense, Marion Local receiver Nick Tangeman,  St. Henry  lineman Peyton Lange and Ft. Recovery Lineman Matt Kuess,  St. Henry QB Daylon Lange,  Marion Local running back Nolan Habodasz and Coldwater Kicker Blake Dippold.

Offense

Ends-Lucas Streacker, Kansas Lakota, 6-1, 185, Sr.; Kaleb Landin, North Robinson Colonel Crawford, 6-0, 170, Sr.; Nick Tangeman,  Marion Local, 6-4, 180, Jr.; Peter Boice, Toledo Ottawa Hills, 6-1, 185, Sr.

Linemen-Peyton Lange, St. Henry, 6-2, 200, Jr.; Jakib Hochak, Ada, 6-2. 263. Sr.; Thomas Ungruhn, Maria Stein Marion Local, 6-0, 200, Sr.; Matt Kuess, Fort Recovery, 6-1, 240, Sr.; Howard Pleasant, Defiance Tinora, 6-3, 265, Sr.; Daniel Moncivais, Hicksville, 5-7, 187, Sr; Eli Yahl, Spencerville, 6-5, 280, Sr.

Quarterback-Tyler Gabel, Kansas Lakota, 6-1, 185, Sr.; Daylon Lange, St. Henry, 6-1, 160, Sr.

Backs-Bremen Auer, Delphos Jefferson, 5-6, 177, Sr.; Aidan Loveridge, Mt. Blanchard Riverdale, 5-10, 190, Sr.; Bradley Mendoza, Gibsonburg, 5-10, 180, Jr.; Nolan Habodasz, Marion Local, Sr.; Shaun Thomas, Lima Central Catholic, 5-10, 192, Sr.

Kicker-Blake Dippold, Coldwater, 5-9, 190, So.

Blake Dippold #66 Coldwater
#66 Coldwater’s Blake Dippold – courtesy Pat Agler – http://www.pantherzden.com

Defense

Linemen-Andrew Kreais, Gibsonburg, 6-1, 200, Sr.; Miachel Helgren, Toledo Ottawa Hills, 6-1, 205, Sr.; Jacob Maley, North Robinson Colonel Crawford, 6-4, 265, Jr.; Chris Loughman, Ashland Crestview, 5-10, 230, Sr.; TJ Rhamy, Hamler Patrick Henry, 5-8, 185; Parker Thiel Hicksville, 5-7, 172, Sr.

Linebackers-Nate Kissell, Gibsonburg, 6-0, 205, Sr.; Colton Campbell, Ashland Crestview, 5-11, 200, Sr.; Jordan Clauss, Carey, 6-0, 190, Jr.; Gabe Contreras, Hicksville, 5-7, 172, Sr.; Jacob Settlemire, Spencerville, 5-8, 185, Sr.;

Backs-Brady Jaso, Gibsonburg, 5-10, 175, Jr.; Ben Werner, Toledo Ottawa Hills, 6-1, 170, Sr.; Cole Heinlen, Bucyrus Wynford, 6-2, 195, Sr.; Dakota Brickner, Bluffton, 5-7, 160, Sr.; Colton Rader, Kansas Lakota, 5-11, 170, Sr.

Punter-Dylan Schreder, Toledo Ottawa Hills, 5-9, 165, Jr.

Honorable Mention: Ryan Luttmer St. Henry; Paul Wourms St. Henry; Ryan Buening St. Henry; Zach Niekamp St. Henry; Caden Niekamp St. Henry; Nick Hawk Parkway; Caden May Parkway; Theo Hernandez, Gibsonburg; Paul Latz, Oregon Cardinal Stritch; Bryce Ketner, Oregon Cardinal Stritch; Noah Power, Oregon Cardinal Stritch; Hunter Crippin, Oregon Cardinal Stritch; Jack Bassett, Toledo Ottawa Hills; Adam Simon, Toledo Ottawa Hills; Conor Greer, Liberty-Benton; Grant Vermilya, Liberty-Benton; Tyler Dillon, Liberty-Benton; Justin Risner, Liberty-Benton; Gage Murphy, Mt. Blanchard Riverdale; Brayden Wentling, Carey; Logan Smiley, Carey; Adam Hackworth, Carey; Noah Mattson, Ada; Ethan Swaney, Ada; Blake Reynolds, Columbus Grove; Riley Schumacher, Columbus Grove; Will Morrow, Hamler Patrick Henry; Gavin Conrad, Bluffton; Justin Haggard, Bluffton; Nate Love, Attica Seneca East; Tyler Turek, Attica Seneca East; Trevor Franks, Lakota; Andrew Patterson, Margaretta; Tallen Kennedy, Margaretta; Zack Luma, Margaretta; Levi Garner, Elmwood; Caleb Barrientes, Columbus Grove; Garrett Dudley, Ashland Crestview; Brayden O’Dell, Lima Central Catholic; Enoch Jones, Columbus Grove; Grant Vermilya, Findlay Liberty-Benton; Austin Stevens, North Robinson Colonel Crawford; Curt Grube, Fort Recovery; Jordan Bonitos, Delphos Jefferson; Sammy Santaguida, Lima Central Catholic; Noah Koester, Kansas Lakota; Logan Graffin, Castalia Margaretta; Hunter VanWert, Metamora Evergreen; Kaleb Jefferson, Bluffton; Christian Durbin, Ashland Crestview; Logan Shultz, Lima Central Catholic; Jack Werner, Toledo Ottawa Hills; Nick Leibacher, Castalia Margaretta; Wyatt Smith, Bucyrus Wynford; Jay Oswalt, Ashland Crestview; Addison Weaver, Gibsonburg; Aaron Eberhart, Ada; Conor Greer, Findlay Liberty-Benton; Carly Stevens, Ashland Crestview; Victor Cote, Hicksville; Lane Fry, Ashland Crestview; Christian Sanderling, Toledo Ottawa Hills; Chayse Singer, Sherwood Fairview; Nick Beemer, Metamora Evergreen; Collin Lane, Castalia Margaretta; Elijah Ernst, Kansas Lakota; Owin Seevers, North Robinson Colonel Crawford; Robbie Miller, Bucyrus Wynford; Jordan Imbody, Bucyrus Wynford; Cameron Shifflet, Ashland Crestview; Grant Donnald, Metamora Evergreen; Nickiya Williams, Lima Central Catholic; Ian Groves, Sherwood Fairview; Braden Langham, Hicksville.

 

Advertisements