(4-15-18) The two Belvidere schools could soon have its 5th coop athletic program,  adding wrestling as the newest entry. The move will need to have both the NIC 10 and IHSA approval.

Belvidere Coop programs

BOYS

  • Swimming
  • Volleyball

GIRLS

  • Golf
  • Swimming

At the end of the season both Belvidere schools lost their head wrestling coaches.

Dan McNames had been Belvidere’s longest current tenured coach with 18 seasons until he stepped down after this past season. McNames leaves with a dual-meets record of 242-180, winning the Bucs’s only team dual regional title in 2004.

Patrick Babcock will move and is no longer the wrestling coach at North after a short stay in that position.

Should Belvidere get approval for the coop team the new coach will have five wrestlers back who earned NIC 10 first team and honorable mention honors last season.

1st Team
113 Presley Beasley – Belvidere – Soph. 29-8
220 Trever Dawson – Belvidere North – Soph. 26-10

Honorable Mention
106 Malakye Rodriguez – Belvidere North – Soph. 31-2
126 Isaac Hernandez – Belvidere North – Junior 28-10
170 Glenn Winchel – Belvidere – Junior 20-13

At this year’s NIC 10 wrestling tournament North finished 4th and Belvidere was 6th.

IHSA Coop Wresting Teams in 2017-18

Boys Wrestling

Host School Other School(s) in Coop Coop Ends
Amboy LaMoille 2018
Ohio 2018
Argenta (A.-Oreana) Maroa (M.-Forsyth) 2018
Arlington Heights (Christian Liberty Academy) Northfield (Christian Heritage Academy) 2019
Bismarck (B.-Henning-Rossville-Alvin) Armstrong 2018
Camp Point (Central) Augusta (Southeastern) 2018
Canton Cuba 2019
Chicago (Amundsen) Chicago (Uplift) 2019
Chicago (ASPIRA/Business and Finance) Chicago (ASPIRA/Early College) 2019
Chicago (C. Academy) Chicago (Disney) 2019
Chicago (C. Military Academy-Bronzeville) Chicago (Air Force Academy) 2018
Chicago (Von Steuben) Chicago (Northside) 2019
Clifton (Central) Gilman (Iroquois West) 2018
Colfax (Ridgeview) Lexington 2019
Dakota Orangeville 2018
Durand Pecatonica 2019
Dwight Gardner (G.-South Wilmington) 2019
Erie Prophetstown 2018
Fithian (Oakwood) Catlin (Salt Fork) 2019
Fulton (H.S.) Fulton (Unity Christian) 2018
Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) Fisher 2018
Grant Park Beecher 2018
Granville (Putnam County) Spring Valley (Hall) 2018
Varna (Midland) 2018
Hebron (Alden-H.) Crystal Lake (Faith Lutheran) 2018
Lawrenceville Bridgeport (Red Hill) 2018
Lena (L.-Winslow) Stockton 2019
LeRoy Downs (Tri-Valley) 2018
Manito (Midwest Central) Havana 2019
Mt. Olive Bunker Hill 2019
Gillespie 2019
Staunton 2019
Orion Cambridge 2019
Peoria Heights Peoria (Quest Charter Academy) 2018
Petersburg (PORTA) Ashland (A-C Central) 2019
Greenview 2019
Polo Forreston 2018
Riverton Williamsville 2019
Streator (Twp.) Streator (Woodland) 2018
Warsaw Hamilton 2018
Westville Georgetown (G.-Ridge Farm) 2019

 

 

Advertisements