(5-5-18) South Adams’ Addie Wanner broke both the 100 meter hurdle and long jump meet records to lead the Starfires in winning the South Adams Invitational beating 2nd place Bluffton by over 100 points, 186-79.

Wanner also won the 300 meter hurdles and the high jump.

<PRE>
SOUTH  ADAMS INVITATIONAL - 5/4/2018
South Adams High School    
Results    


 Women - Team Rankings - 15 Events Scored 
========================================
1) South Adams 186 
2) Bluffton 79 
3) Adams Central 61 
4) Heritage 50 
5) Crestview 35 
6) Southern Wells 32 
7) Blackhawk Christian 11 
8) Blackford 6 
9) Canterbury 5 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

Finals

  1 Sprunger, Bailea          11 Adams Central            13.26   10   
  2 Von Gunten, Olivia        12 South Adams              13.39    8   
  3 Moser, Amaris             10 Bluffton                 13.56    6   
  4 Moser, Trisa              12 Bluffton                 13.74    4   
  5 Leeth, Mackenzie           9 Crestview                14.08    2   
  6 Anderson, Acacia          11 South Adams              14.09    1   


Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Moser, Amaris             10 Bluffton                 28.18   10   
  2 Howell, Jamie             12 Southern Wells           28.75    8   
  3 Von Gunten, Isabel        10 South Adams              28.90    6   
  4 Anderson, Acacia          11 South Adams              29.20    4   
  5 Meyer, Kali                9 Heritage                 29.56    2   
  6 Leeth, Mackenzie           9 Crestview                29.60    1   

Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================

  1 Von Gunten, Olivia        12 South Adams              61.86   2  10   
  2 Ripley, Hannah             9 Adams Central            62.27   2   8   
  3 Neff, Kelly               11 Southern Wells           64.40   2   6   
  4 Jarrell, Rylee            12 Heritage                 67.08   2   4   
  5 Booth, Kelsey             12 Canterbury               68.03   2   2   
  6 Thompson, Tiffany         10 Crestview                71.22   1   1   

Girls 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================

  1 Patch, Kallee             10 South Adams            2:22.40   2  10   
  2 Doden, Quinn               9 Blackhawk Christ       2:34.99   2   8   
  3 Miller, Megan              9 South Adams            2:37.68   2   6   
  4 Neff, Kelly               11 Southern Wells         2:38.12   2   4   
  5 McCoy, Ally               12 Crestview              2:38.69   2   2   
  6 Luginbill, Maggie         11 Adams Central          2:39.34   2   1   

Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Patch, Kallee             10 South Adams            5:49.58   10   
  2 Harruff, Eliza            11 South Adams            5:59.92    8   
  3 Reynolds, Olivia           9 Adams Central          6:03.73    6   
  4 Harting, Ragen            10 Crestview              6:05.00    4   
  5 Kline, Aubree             10 Blackhawk Christ       6:09.61    2   
  6 Davis, Autumn             11 Bluffton               6:11.88    1   


Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Harruff, Eliza            11 South Adams           12:54.96   10   
  2 Hawbaker, Hadi            12 South Adams           13:00.38    8   
  3 Reynolds, Olivia           9 Adams Central         13:14.78    6   
  4 Cole, Keagan               9 Bluffton              13:36.61    4   
  5 Aker, Mallory             11 Southern Wells        13:56.96    2   
  6 Graham, Katie             11 Heritage              14:02.00    1   


Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Wanner, Addie             12 South Adams              14.77   10   
  2 Frank, Meryl              10 Bluffton                 17.79    8   
  3 Renninger, Audrey         10 Heritage                 18.11    6   
  4 Hamm, Makaylah             9 Adams Central            18.28    4   
  5 Stuller, Bailli           12 Bluffton                 18.53    2   
  6 Schick, Josselyn          11 Blackford                19.16    1   

Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wanner, Addie             12 South Adams              49.24   3  10   
  2 Sebring, Katelyn          10 Heritage                 49.34   3   8   
  3 Black, Lyvia              12 Crestview                51.24   3   6   
  4 Frank, Meryl              10 Bluffton                 54.69   3   4   
  5 Stuller, Bailli           12 Bluffton                 56.07   2   2   
  6 Renninger, Audrey         10 Heritage                 56.55   3   1   

Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================

  1 South Adams                                           53.78   2  10   

     1) Anderson, Acacia 11             2) Beitler, Hannah 10             
     3) Von Gunten, Isabel 10           4) Von Gunten, Olivia 12          

  2 Bluffton                                              54.46   2   8   

     1) Frank, Meryl 10                 2) Moser, Trisa 12                
     3) Morrison, Hunter 10             4) Moser, Amaris 10               

  3 Adams Central                                         54.75   2   6   

     1) Hamm, Makaylah 9                2) Luginbill, Maggie 11           
     3) Smith, Lexi 11                  4) Sprunger, Bailea 11            

  4 Heritage                                              54.76   2   4   

     1) Beard, Alivia 10                2) Gibson, Molly 10               
     3) Meyer, Kali 9                   4) Sebring, Katelyn 10            

  5 Canterbury                                            55.60   1   2   

     1) Hamilton, Gabby 12              2) Teel, Maria 12                 
     3) Hargrett, Darryn 9              4) Booth, Kelsey 12               

  6 Blackford                                             56.02   1   1   

     1) Bennett, Cate 12                2) Charnley, Jordan 12            
     3) Miller, Autumn 12               4) Parsons, Becca 9               


Girls 4x400 Meter Relay

==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================

  1 South Adams                                         4:20.90   2  10   

     1) Von Gunten, Olivia 12           2) Miller, Megan 9                
     3) Von Gunten, Isabel 10           4) Patch, Kallee 10               

  2 Creatview                                           4:29.13   2   8   

     1) Kline, Sophie 9                 2) McCoy, Ally 12                 
     3) Black, Lyvia 12                 4) Harting, Ragen 10              

  3 Heritage                                            4:35.99   2   6   

     1) Beard, Alivia 10                2) Jarrell, Rylee 12              
     3) Hare, Maggie 9                  4) Sebring, Katelyn 10            

  4 Bluffton                                            4:39.64   2   4   

     1) Vaughn, Sierra 10               2) Meyer, Sam 10                  
     3) Boots, Emme 9                   4) Moser, Amaris 10               

  5 Southern Wells                                      4:40.76   1   2   

     1) Howell, Jamie 12                2) Horton, Megan 12               
     3) Neff, Kelly 11                  4) White, Erin 12                 

  6 Canterbury                                          4:41.77   2   1   

     1) Booth, Kelsey 12                2) Hamilton, Gabby 12             
     3) Godfrey, Allie 11               4) Hargrett, Darryn 9             

Girls 4x800 Meter Relay

=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================

  1 South Adams                                        10:42.40   10   

     1) Patch, Kallee 10                2) Harruff, Eliza 11              
     3) Miller, Megan 9                 4) Hawbaker, Hadi 12              

  2 Bluffton                                           11:18.43    8   

     1) Davis, Autumn 11                2) Thompson, Amanda 12            
     3) Vaughn, Sierra 10               4) Cole, Keagan 9                 

  3 Southern Wells                                     11:24.20    6   

     1) White, Erin 12                  2) Kratzer, Breanne 9             
     3) Aker, Mallory 11                4) Neff, Kelly 11                 

  4 Heritage                                           11:25.90    4   

     1) Graham, Katie 11                2) Biggins, Lilly 10              
     3) Kohrman, Nicole 9               4) Jarrell, Rylee 12              

  5 Adams Central                                      12:21.70    2   

     1) Egly, Zoe 10                    2) Call, MaKenna 10               
     3) Olmsted, Kaylee 10              4) Luginbill, Maggie 11           

  6 Blackhawk Christian                                12:23.00    1   

     1) Harris, Lydia 10                2) Kline, Aubree 10               
     3) Miller, Sam 10                  4) Welty, Tia 10                  

 

Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Wanner, Addie             12 South Adams            5-02.00   10   
  2 Taylor, Chelsea           11 Crestview              4-08.00    8   
  3 Sebring, Katelyn          10 Heritage               4-06.00    6   
  4 Horton, Megan             12 Southern Wells         4-04.00    4   
  5 Vaughn, Sierra            10 Bluffton               4-04.00    2   
  6 Lehman, Calyssa           12 South Adams            4-04.00    1   

Girls Long Jump

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Wanner, Addie             12 South Adams           17-01.00   10   
      15-01.25  16-03.25  16-05.25  17-01       

  2 Ripley, Hannah             9 Adams Central         14-09.00    8   
      13-09.50  14-01.50  14-07.75  14-09       

  3 Anderson, Acacia          11 South Adams           14-06.50    6   
      FOUL  13-04.50  FOUL  14-06.50       

  4 Miller, Autumn            12 Blackford             14-05.00    4   
      13-03.50  13-10.75  12-11  14-05      

  5 Moser, Trisa              12 Bluffton              14-02.00    2   
      12-10.50  13-06.50  FOUL  14-02       

  6 Gibson, Molly             10 Heritage              14-00.75    1   
      12-04  12-11.50  13-10.25  14-00.75       

 
Girls Shot Put

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Augsburger, Taylor        10 South Adams           34-09.50   10   
      33-06  33-00.50  33-10.50  34-09.50       

  2 Barger, Zoe                9 Bluffton              33-09.50    8   
      33-09.50  32-06  32-08  31-05       

  3 Bauer, Bethany            11 Heritage              33-08.50    6   
      32-10.50  32-10  31-00.50  33-08.50      

  4 Bowman, Shaelynn          11 South Adams           33-01.50    4   
      FOUL  31-08.50  FOUL  33-01.50       

  5 Moriarity, Autumn         11 Bluffton              32-05.00    2   
      32-05  31-11.50  FOUL  32-03       

  6 Brecht, Lauren            12 Crestview             30-07.00    1   
      28-03  29-04  29-10.50  30-07       

Girls Discus Throw

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Smith, Lexi               11 Adams Central            99-04   10   
      84-06  99-04  FOUL  92-11       

  2 Augsburger, Taylor        10 South Adams              96-06    8   
      96-06  FOUL  91-07  FOUL       

  3 Lehman, Calyssa           12 South Adams              93-11    6   
      FOUL  93-11  92-06  FOUL      

  4 Mackenzie, Julia           9 Bluffton                 89-10    4   
      74-04  80-02  89-10  82-06       

  5 Lamb, Maddy               10 Crestview                84-02    2   
      80-07  70-08  83-08  84-02       

  6 Richman, Tori             11 Heritage                 84-02    1   
      81-03  FOUL  84-02  FOUL       

</PRE>

BOYS

Heritage won the South Adams Invitational out-distancing 2nd place South Adams 175-74.

<PRE>

SOUTH  ADAMS INVITATIONAL - 5/4/2018                      
South Adams High School                            
Results                                    

Boys
Team Rankings - 15 Events Scored
==================================

1) Heritage                  175 
2) South Adams                74 
3) Southern Wells             63 
4) Bluffton                   60 
4) Crestview                  60 
6) Adams Central              17  
7) Blackhawk Christian         8  
7) Blackford                   8 

Boys 100 Meter Dash

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

Finals

  1 Hall, Hannibal            12 Heritage                 11.14   10   
  2 Beeks, Coleman            11 Southern Wells           11.48    8   
  3 Goldsmith, Caleb          12 Heritage                 12.01    5   
  3 Schwaller, Gabe           12 Adams Central            12.01    5   
  5 Green, Kyler              12 Adams Central            12.05    2   
  6 Baumgartner, Adam         12 Bluffton                 12.06    1   

Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Beeks, Coleman            11 Southern Wells           23.09   10   
  2 Pruett, Caylib            10 Crestview                24.35    8   
  3 Smith, Niklaus            11 Heritage                 24.41    6   
  4 Baumgartner, Adam         12 Bluffton                 24.99    4   
  5 Goldsmith, Caleb          12 Heritage                 25.30    2   
  6 Stutzman, Drew             9 South Adams              25.55    1   


Boys 400 Meter Dash

==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================

  1 Mitchell, Cameron         11 Heritage                 52.18   3  10   
  2 Smith, Niklaus            11 Heritage                 52.73   3   8   
  3 Pruett, Caylib            10 Crestview                55.04   3   6   
  4 McCarey, JaMonte          12 Bluffton                 55.41   3   4   
  5 Springer, Nick            12 Crestview                55.63   3   2   
  6 James, Kyle               11 Bluffton                 59.15   2   1   

Boys 800 Meter Run

==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================

  1 Schmenk, Devin            11 Heritage               2:07.27   2  10   
  2 Vasquez, Victor           12 South Adams            2:07.42   2   8   
  3 Schaadt, Derek            10 Heritage               2:07.48   2   6   
  4 Harris, Carson            10 Southern Wells         2:12.47   2   4   
  5 Thurman, Andrew           12 Blackford              2:14.62   2   2   
  6 Carnall, Aaron            10 Bluffton               2:17.28   2   1   

 

Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Kohrman, Andy             12 Heritage               4:43.88   10   
  2 Schmenk, Devin            11 Heritage               4:46.95    8   
  3 Vasquez, Victor           12 South Adams            4:48.27    6   
  4 McIntire, Clancy           9 South Adams            4:59.00    4   
  5 Richardson, Wyatt         10 Crestview              4:59.87    2   
  6 Oliver, Corey             11 Adams Central          5:01.47    1   

Boys 3200 Meter Run

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Kohrman, Andy             12 Heritage              10:35.28   10   
  2 McIntire, Clancy           9 South Adams           10:50.70    8   
  3 Beauchot, Jack            11 Heritage              11:06.17    6   
  4 Lozoya, Nathan            10 Southern Wells        11:06.72    4   
  5 Schuerman, Dayton          9 Crestview             11:09.59    2   
  6 Oliver, Corey             11 Adams Central         11:11.72    1   

Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Hall, Hannibal            12 Heritage                 15.43   10   
  2 White, Tyler              12 Crestview                15.63    8   
  3 Ehle, Gabe                12 Bluffton                 16.05    6   
  4 White, Brandon            12 Southern Wells           16.87    4   
  5 Ringger, Jack              9 Bluffton                 17.55    2   
  6 Updegrove, Josiah         11 Crestview                17.94    1   


Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================

  1 Hall, Hannibal            12 Heritage                 41.74   2  10   
  2 Ehle, Gabe                12 Bluffton                 42.93   2   8   
  3 Doust, Cole               10 Heritage                 43.62   2   6   
  4 White, Tyler              12 Crestview                44.17   2   4   
  5 Roberts, Brayden          10 Blackford                46.01   2   2   
  6 Updegrove, Josiah         11 Crestview                46.37   1   1   

Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================

  1 Heritage                                              45.93   2  10   

     1) Mitchell, Cameron 11            2) Hein, August 11                
     3) Burton, Alec 11                 4) Goldsmith, Caleb 12            

  2 Southern Wells                                        45.96   2   8   

     1) Beeks, Coleman 11               2) Harris, Carson 10              
     3) Tonner, Jacob 11                4) White, Brandon 12              

  3 Bluffton                                              46.88   2   6   

     1) Baumgartner, Adam 12            2) James, Kyle 11                 
     3) Ehle, Gabe 12                   4) Kinsey, Kody 9                 

  4 Creatview                                             46.93   1   4   

     1) White, Tyler 12                 2) Nihiser, Darrin 10             
     3) Springer, Nick 12               4) Pruett, Caylib 10              

  5 Blackford                                             48.55   2   2   

     1) Deavers, Jacob 11               2) Lancaster, Austen 11           
     3) Romine, Brenner 11              4) Elkins, Keaton 9               

  6 Adams Central                                         48.79   1   1   

     1) Schwaller, Gabe 12              2) Johnson, Hunter 9              
     3) Peace, Kaleb 10                 4) Green, Kyler 12                

Boys 4x400 Meter Relay

==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================

  1 Heritage                                            3:37.93   2  10   

     1) Stice, Kyle 12                  2) Mitchell, Cameron 11           
     3) Schmenk, Devin 11               4) Smith, Niklaus 11              

  2 Crestview                                           3:39.41   2   8   

     1) Underwood, Dillon 10            2) Perrott, Jordan 11             
     3) Springer, Nick 12               4) Pruett, Caylib 10              

  3 Bluffton                                            3:49.00   2   6   

     1) Baumgartner, Adam 12            2) James, Kyle 11                 
     3) Ehle, Gabe 12                   4) McCarey, JaMonte 12            

  4 Adams Central                                       3:53.95   2   4   

     1) Green, Kyler 12                 2) Peace, Kaleb 10                
     3) Egly, Luke 10                   4) Schwaller, Gabe 12             

  5 South Adams                                         3:56.15   2   2   

     1) Wentz, Corbin 11                2) Stutzman, Drew 9               
     3) Schwartz, Brett 9               4) Vasquez, Victor 12             

  6 Southern Wells                                      3:57.47   1   1   

     1) Harris, Carson 10               2) Sabinske, Fletcher 11          
     3) Drennen, Vaughn 10              4) Tonner, Blaine 9               


Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================

  1 Heritage                                            8:51.40   10   

     1) Kohrman, Andy 12                2) Foster, Corey 11               
     3) Schaadt, Derek 10               4) Schmenk, Devin 11              

  2 South Adams                                         9:10.30    8   

     1) Vasquez, Victor 12              2) Schwartz, Brett 9              
     3) Rupp, Michael 10                4) Martinez, Samuel 9             

  3 Blackhawk Christian                                 9:26.70    6   

     1) Rumple, Matthew 12              2) Mossburg, Isaiah 12            
     3) Connelly, Donovan 10            4) McIntosh, Andrew 9             

  4 Southern Wells                                      9:30.70    4   

     1) Harris, Carson 10               2) Lozoya, Nathan 10              
     3) Clark, Caben 10                 4) Garrett, Jay 11                

  5 Blackford                                           9:37.70    2   

     1) Watt, Ethan 10                  2) Rinker, Cameron 10             
     3) Thurman, Andrew 12              4) White, Mark 11                 

  6 Bluffton                                            9:45.50    1   

     1) Shalley, Cooper 10              2) Honegger, Hank 11              
     3) Carnall, Aaron 10               4) Shalley, Hudson 12             


Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Mitchell, Cameron         11 Heritage               5-06.00   10   
  2 Lehman, Trey              10 South Adams            5-04.00    7   
  2 Tonner, Blaine             9 Southern Wells         5-04.00    7   
  4 Bauer, Daniel              9 Heritage               5-04.00    4   
  5 Stahly, Trevor            10 Bluffton               5-02.00    1.50
  5 McConnell, Cole           11 Bluffton               5-02.00    1.50

Boys Long Jump

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Hall, Hannibal            12 Heritage              20-05.00   10   
      19-06  19-10.50  18-03.25  20-05       

  2 Simmons, Darren           12 Crestview             18-08.50    8   
      FOUL  15-10.50  18-08.50  FOUL       

  3 White, Brandon            12 Southern Wells        18-06.00    6   
      18-06  17-05  FOUL  FOUL       

  4 Burton, Alec              11 Heritage              18-04.75    4   
      17-11  18-04.75  FOUL  18-02       

  5 Barrand, Colton           10 Blackhawk Christ      18-01.75    2   
      17-07  17-05  17-05.75  18-01.75       

  6 McCarey, JaMonte          12 Bluffton              18-00.25    1   
      FOUL  FOUL  17-08.50  18-00.25       

Boys Shot Put

=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 In't Groen, Lars          12 South Adams           49-08.50   10   
      49-04.50  49-02  47-09  49-08.50       

  2 Banuelos, Dario           11 South Adams           44-04.50    8   
      42-06.50  43-05  43-02  44-04.50       

  3 Sellers, Brayden          12 Crestview             43-04.00    6   
      41-10.50  41-10.50  FOUL  43-04       

  4 Hughes, Andre             11 Bluffton              43-01.50    4   
      39-06.50  39-03  40-06.50  43-01.50       

  5 Boots, Levi               11 Bluffton              42-02.50    2   
      32-10  38-10  42-02.50  40-02.50       

  6 Lafontaine, Tyler         12 Adams Central         42-00.50    1   
      41-09.50  41-11  39-07.50  42-00.50       

 

Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================

  1 Hughes, Andre             11 Bluffton                137-00   10   
      111-09  135-11  131-08  137-00       

  2 In't Groen, Lars          12 South Adams             136-07    8   
      135-10  135-09  136-07  132-01       

  3 Paxson, Colt              11 Southern Wells          131-00    6   
      114-09  129-01  131-00  127-10       

  4 Banuelos, Dario           11 South Adams             119-10    4   
      105-11  115-06  112-05  119-10       

  5 Quinones, Nathaniel       12 Adams Central           119-08    2   
      116-04  116-10  117-02  119-08       

  6 Tonner, Jacob             11 Southern Wells          117-08    1   
      117-08  114-02  108-04  113-04       

</PRE>
Advertisements