(11-19-20) The 2020 All-Northwest District D III and D IV football teams were named, as selected by an Ohio Prep Sportswriters Association media panel.

Owen Treece and Coach Keith Recker

Co-Western Buckeye League Player of the Year and Van Wert QB Owen Treece was named the Northwest District D IV Offensive Player of the Year, his coach Keith Recker was named the D IV Co-Coach of the Year.

Joining Treece on the 1st Team is OL Turner Witten.

Van Wert will play for a D IV state tilte this weekend.

Keith Houser

Named to the D III All-District team from the Stateline area included three players from St. Marys, OL Bryan Ward, DB Tanner Howell, Hunter Fultz and Punter Brandon Bowers and from Wapakoneta DL Keith Houser.

Division III All-Northwest District

Offensive Player of the Year: Ethan Phillips, Norwalk

Defensive Player of the Year: Jakob Beverly, Ashland.

Lineman of the Year: Michael McDole, Tiffin Columbian.

Coach of the Year: Dirk Conner, Bowling Green.

First team

OFFENSE

Ends- Ethan Phillips, Norwalk, 6-1, 185, sr.; LJ Reaves, Tiffin Columbian, 6-3, 180, sr.

Linemen- Michael McDole, Tiffin Columbian, 6-3, 300, sr.; Bryan Ward, St. Marys Memorial, 6-0, 285, sr.; Dylan Harmon, Elida, 6-0, 265, sr.; Kristian Gehrisch, Ashland, 6-4, 295, sr.

Running backs- Kesean Jackson, Tiffin Columbian, 5-8, 165, jr.; Ethan Hartley, Ashland, 5-11, 190, sr.

Quarterbacks- Declan Rohr, Ashland, 6-1, 175, sr.; Eli Brown, Bowling Green, 5-9, 170, sr.

Kicker- Garrison Smith, Norwalk, 5-10, 170, sr.

DEFENSE

Linemen- Jake Bever, Ashland, 6-1, 265, sr.; Hunter Fultz, St. Marys Memorial, 6-0, 260, sr.; Keith Houser, Wapakoneta, 6-0, 250, sr.

Linebackers- Jakob Beverly, Ashland, 6-1, 215, sr.; Brody Conley, Tiffin Columbian, 5-9, 199, jr.; Nathan Barrett, Mansfield Madison, 6-0, 194, sr.

Backs- Aveon Grose, Mansfield Senior, 6-1, 185, jr.; Ryan Jackson, Bowling Green, 6-2, 180, jr.; Tanner Howell, St. Marys Memorial, 5-10, 185, jr.; Wayne Cosper, Toledo Woodward, 5-11, 160, sr.

Punter- Brandon Bowers, St. Marys Memorial, 6-3, 175, jr.

Second team

OFFENSE

Ends- Myles Bradley, Mansfield Senior, 6-2, 210, jr.; Landon McFrederick, 5-11, 150, so. Ashland.

Linemen- Kenneth Searcy, Toledo Rogers, 5-10, 230, jr.; Joaquin Gaines, Toledo Woodward, 6-3, 215, jr.

Jaxson Silliman, photo courtesy Amy Hoyng Photography

Running backs- Jaxson Silliman (21), Celina, 6-1, 185, sr.; Andrew Etzkorn, Elida, 5-11, 170, sr.

Quarterbacks- Garrett Chapin, Norwalk, 6-4, 210, sr.; Larkin Henderson, Elida, 6-0, 180, so.

DEFENSE

Linemen- Kasean Hatlay, Tiffin Columbian, 5-10, 207, sr.; Jakob Stebel, Norwalk, 6-1, 220, sr.; Tarez Russell, Elida, 6-3, 230, sr.

Linebackers- Alex Harkness, Lexington, 6-1, 185, sr.; Seth Miller, Mansfield Senior, 5-10, 180, sr.; Nick Harshman, Sylvania Southview, 5-11, 205, sr.

Backs- Isaiah Sweeny, Toledo Rogers, 6-0, 170, jr.; Jayden Irons, Elida, 6-1, 155, jr.; Noah Ambos, Wapakoenta, 6-0, 180, sr.

Honorable mention: Christian Kuhlwein, Bowling Green; Cayden Seither, Bowling Green; Cam Young, Sylvania Southview; Shonjae Gibson, Toledo Rogers; Emmett Smith, Toledo Rogers; Daniel Thompson, Toledo Rogers; Chase Jacobs, St. Marys Memorial; Stash Patterson, St. Marys Memorial; Ethan Wedding, St. Marys Memorial; Trace Mabry, St. Marys Memorial; Brandon Paul, St. Marys Memorial; Corbin Green, Lexington; Hudson Moore, Lexington; Shawn Prendergast, Lexington; Brayden Stoots, Lexington; Mekhi Bradley, Mansfield Senior; Malachi Mays, Mansfield Senior; Isaac Brooks, Mansfield Madison; Jayden Jones, Ashland; Kadin Schmitz, Ashland; Oliver Maloney, Norwalk; Drew Shope, Norwalk; Daniel Traczek, Norwalk; Ja’Vaontre’ Roldan, Sandusky; Michael Pisarsky, Sandusky; Nate’ Abbott, Sandusky; Damarion Dennison, Sandusky; Michael Franklin, Sandusky; Dyllon Pollard, Sandusky.

Division IV All-Northwest District

Offensive Player of the Year: Owen Treece, Van Wert.

Defensive Player of the Year: Collin Corapi, Bellevue.

Lineman of the Year: Camden Walter, Shelby.

Coach of the Year: Keith Recker, Van Wert; Chris Miller, Ontario.

First team

OFFENSE

Ends- Richie Delaney, Huron, 6-1, 180, sr.; Blaine Bowman, Shelby, 6-0, 170, jr.; Jamari Croom, Rossford, 6-3, 185, sr.; Jayden Cornell, Kenton, 6-0, 180, sr.; Titus Rohrer, Bryan, 6-6, 245, sr.

Linemen- Trenton Mominee, Clyde, 5-9, 260, sr.; Andrew Neate, Milan Edison, 6-2, 212, sr.; Camden Walter, Shelby, 6-3, 285, sr.; Bruce Swinhart, Bellville Clear Fork, 6-3, 260, sr.; Turner Witten, Van Wert, 6-0, 225, jr.; Jack Shema, Wauseon, 6-0, 222, sr.

Running backs- Owen Fisher, Shelby, 5-7, 180, sr.; Aiden Hayward, Milan Edison, 5-9, 193, sr.; Michael Daniels, Clyde, 6-0, 192, jr.

Quarterbacks- Owen Treece, Van Wert, 5-11, 190, sr.; Blaine Huston, Kenton, 6-0, 170, sr.; Keegan Ray, Bellevue, 6-2, 180, sr.; Ethan Snyder, Ontario, 5-9, 160, sr.

Kicker- Dominic Pittman, Galion, 6-1, 175, sr.

DEFENSE

Linemen- Collin Corapi, Bellevue, 5-10, 188, sr.; Remington Norman, Clyde, 5-9, 208, jr.; JJ Holiday, Huron, 5-10, 155, sr.; Nathan Zehner, Shelby, 5-11, 210, sr.; Jonathan Nagel, Ontario, 6-5, 205, sr.

Linebackers- Dillon Overmyer, Clyde, 5-11, 203, jr.; Carson Ingram, Shelby, 6-0, 205, sr.; Brayden Eckels, Galion, 6-2, 200, sr.; Zach Heintz, Kenton, 6-0, 195, jr.; Isaac Wilson, Wauseon, 6-2, 220, sr.

Backs- Max Ray, Bellevue, 5-11, 175, so.; Grant Ott, Milan Edison, 6-1, 143, sr.; Jacob Lamb, Huron, 6-2, 180, sr.; Andre Hill, Shelby, 6-0, 165, jr.; Brady Tedrow, Bellville Clear Fork, 6-0, 185, sr.; Joshua Mack, Napoleon, 6-4, 193, jr.

Punter- Marshall Shepherd, Shelby, 6-2, 170, jr.

Second team

OFFENSE

Ends- Brady Wilson, Clyde, 6-1, 180, sr.; Griffin Shaver, Ontario, 6-1, 160, sr.; Dru Johnson, Van Wert, 6-0, 180, sr.; Jude Armstrong, Wauseon, 6-1, 170, so.; Jonas Tester, Wauseon, 6-2, 165, jr.

Linemen- Lincoln Claus, Bellevue, 6-2, 230, so.; Jake Koba, Huron, 5-11, 275, sr.; Walker Britt, Clyde, 6-1, 233, jr.; Jacob Eldridge, Shelby, 6-1, 270, sr.; Christian Robinette, Galion, 6-2, 235, sr.; Nick Walker, Rossford, 6-6, 285, sr.

Running backs- Nate Jackson, Van Wert, 5-10, 185, jr.; Michael Chipps, Napoleon, 5-9, 180, jr.;

Quarterbacks- Cole Parker, Huron, 6-0, 175, sr.; Wilson Frankhouse, Galion, 5-9, 165, sr.; Alex Williams, Rossford, 5-11, 195, so.; Connor Penrod, Wauseon, 6-2, 180, sr.

Kicker- Drew Grant, Napoleon, 5-10, , jr.

DEFENSE

Linemen- Jonathan Nagel, Ontario, 6-5, 205, sr.; Gabe Rang, Milan Edison, 6-0, 187, jr.; Nick Missler, Bellevue, 6-0, 187, jr.; Caleb Branstetter, Galion, 6-2, 195, sr.; Justin Aldrich, Napoleon, 5-11, 182, sr.

Linebackers- Grant Nichols, Bellevue, 5-10, 185, sr.; Brennan Strickler, Ontario, 5-10, 175, sr.; Trenton Bachmayer, Rossford, 5-8, 185, jr.; Alex Rumbarger, Port Clinton, 5-10, 190, sr.

Backs- Ashton Lyon, Bellville Clear Fork, 6-0, 175, sr.; Gage Vanderkooi, Galion, 5-10, 180, sr.; Jake Eversole, Kenton, 6-1, 175, sr.; Caleb Kepler, Bryan, 5-9, 181, sr.; Owen Auxter, Port Clinton, 5-7, 170, so.

Punter- Noah Ontko, Huron, 6-2, 185, sr.

Honorable mention: Jarrett Gerdeman, Napoleon; Hunter Nofziger, Matthew Shaw, Wauseon; Tanner Rubinstein, Napoleon; Demetrius Hernandez, Napoleon; Jason Waisner, Napoleon; Carter Burken, Napoleon; Owen Hatfield, Ontario; Tommy Owens, Port Clinton; Ben Morrison, Rossford; Evan Straub, Bellevue; Ethan Ranzenberger, Port Clinton; Cullen Dunn, Van Wert; Jaden Banister, Wauseon; Tyson Britsch, Wauseon; Adam Thorbahn, Port Clinton; Aidan Pratt, Van Wert; Teren Garcia, Wauseon; Christian Brown, Rossford; Nate Gladiuex, Rossford; Brady Au, Bellville Clear Fork; Jack Harris, Bellville Clear Fork; Brandon Montgomery, Bellville Clear Fork; Spencer Hall, Ontario; Carter Kroll, Ontario; Chance Mullins, Ontario; Kolten Kurtz, Ontario; Jaylon Scott, Ontario; Cody Lantz, Shelby, David Ray, Shelby; Brinson DeLauder, Shelby; Logan Greene, Shelby, Camden Armstrong, Shelby; Justin Mayes, Bellevue; Jaden Cook, Clyde; Robbie Greenslade, Clyde; Keegan Smith, Milan Edison; Jake Thompson, Milan Edison; Garrett Scott, Milan Edison;  Chris Campbell, Sandusky Perkins; Sam Siegel, Sandusky Perkins; Kaiden Weyer, Sandusky Perkins; Ethan Young, Vermilion; Ben Rini, Vermilion; Uriah Rhoades, Vermilion; Keagan Iles, Upper Sandusky.