(6-1-22) The All-Northeast 8 baseball and softball teams were named.

BASEBALL

Here is the complete list, broken down by position (numbers after school indicate grade)

Decker, McCarver and Graft

Pitchers

First team

  • Brayden Risedorph, East Noble 12
  • Kylar Decker, Leo 10

Second Team

  • Chase Lenegar, Bellmont 12
  • Elijah Ehmke, DeKalb 11

Honorable Mention

  • Austin Oswalt, Huntington North 12
  • Lleyton Bailey, Norwell 11

Catchers

First Team

  • Sam Gladd, Columbia City 12

Second Team

  • Alex Leslie, DeKalb 11

Honorable Mention

  • Lucas Thorn, Huntington North 12
  • Magnuss Lee, Bellmont 12

Corner Infield 

First Team

  • Ethan Jordan, DeKalb 11
  • Brady Schroeder, Columbia City 10

Second Team

  • Brody Bolyn, Norwell 11
  • Donnie Wiley, DeKalb 11

Honorable Mention

  • Gray Hoeppner, Leo 11
  • Noah Perkins, East Noble 12

Middle Infield

First Team

  • Cohden Brubaker, Leo 12
  • Parker Smith, DeKalb 11

Second Team

  • Brock Dailey, Columbia City 12
  • Andrew James, Bellmont 10

Honorable Mention

  • Isaiah Wellman, Bellmont 12
  • Logan Jordan, DeKalb 12

Outfield 

First Team

  • Donavin Massing, Leo 12
  • Tyler Rebman, Leo 12
  • Drew Graft, Norwell 9

Second Team

  • Luke Graft, Norwell 11
  • Jack Eckert, Huntington North 10
  • Jackson Turnwald, New Haven 12

Honorable Mention

  • Trevor Walker, Bellmont 12
  • Tegan Irk, DeKalb 11
  • Bryce Dobson, DeKalb 12

Designated Player

First Team

  • Cam McCarver, Huntington North 12
  • Cade Shelton, Norwell 10

Second Team

  • Adin Miller, Columbia City 12

Honorable Mention

  • Eli Laurent, Bellmont 11

SOFTBALL

Here is the full list of All-NE8 softball players, broken down by position. 

Sauder, Webb and Brooke Lickey

Pitcher

1st Team:

  • Ellie Sauder – Junior – Leo
  • Natalie Haselby – Senior – Columbia City

2nd Team:

  • Piper Baker – Junior – Bellmont
  • Ava Poulson – Sophomore – Huntington North

Honorable Mention:

  • Cady Smith – Junior – East Noble
  • Mackenzie Arroyo – Sophomore – Leo 

Catcher

1st Team:

  • Haley Webb – Junior – Columbia City
  • Megan Stephan – Senior – Huntington North

2nd Team:

  • Hannah Troyer – Senior – Norwell
  • Makena Markle – Junior – Leo

Honorable Mention:

  • Emily Bleke – Freshman – Bellmont
  • Jalyn Thompson – Sophomore – East Noble 

Corner Infielder

1st Team:

  • Emma Helvie – Junior – Huntington North
  • Eden Roberts – Junior – Leo

2nd Team:

  • Haylee Schott – Junior – Leo
  • Rachel Bleke – Junior – Bellmont 

Honorable Mention:

  • Reece Douglass – Junior – Huntington North
  • Brenna Spangler – Senior – DeKalb

Middle Infielder

1st Team:

  • Ally Burtron – Senior – Norwell
  • Brooke Lickey – Senior – Columbia City
  • Leah May – Junior – Leo

2nd Team:

  • Joslynn Peters – Junior – Leo
  • Kianna Jennings – Junior – Huntington North 

Honorable Mention:

  • Abby Pequignot – Senior – Columbia City
  • Elliot Rouch – Junior – East Noble 

Outfield

1st Team:

  • Sydney Tackett – Junior – Leo
  • Jordan Markley – Sophomore – Norwell
  • Lena Viggiano – Junior – Leo 

2nd Team:

  • Hailey Whiteleather – Senior – Columbia City
  • Mara Hendryx – Junior – Huntington North
  • Paige Busick – Senior – Bellmont 

Honorable Mention:

  • Hannah Lickey – Sophomore – Columbia City
  • Taylor Bauer – Freshman – Bellmont 

Designated Player

1st Team:

  • Elise Darrigan – Senior – Columbia City

2nd Team:

  • Katie Waters – Junior – DeKalb
  • Anna Woods – Sophomore – Leo 

Honorable Mention:

  • Brielle Nunley – Senior – Norwell 

Flex Player

1st Team:

  • Ava Papenbrock – Sophomore – Leo

2nd Team:

  • Savanna Reed – Senior – Columbia City

Honorable Mention:

  • Lillie Reader – Junior – New Haven