(5-3-18) The final night of the 2018 K of C  Mercer County Track Invitational at  Cavalier Stadium crowned two meet champions.

In the girls meet Coldwater held on to beat 2nd place Celina 122-114. The Cavs picked up three field event wins and a relay win to beat the Bulldogs for the title.

In the boys meet Celina outdistanced 2nd place Marion Local 190-92.  The Bulldogs had a big 2nd night taking eight wins on the night.

Day 2 results

DAY 2 WINNERS

Girls

100 Meter Dash
1 Barrett, Rachel           10 Parkway                  13.47

200 Meter Dash
1 Crouch, Sydney            12 Parkway                  26.57

400 Meter Run
1 Crouch, Sydney            12 Parkway                  59.97

800 Meter Run
1 Jackson, Lauren           12 Celina                 2:22.77 

1,600 Meter Run
1 Jackson, Lauren           12 Celina                 5:34.27

3,200 Meter Run
1 Will, Chole               11 Ft. Recovery          12:31.05

100 Meter Hurdles
1 Thobe, Aubrey             11 Marion Local             16.82

300 Meter Hurdles
1 Albers, Kylie             12 Marion Local             47.59 

4x100 Meter Relay
1 Marion Local                                     52.67   
     1) Homan, Brooke 10                2) Rethman, Natalie 11 
     3) Rindler, Becca 9                4) Albers, Kylie 12 

4x200 Meter Relay
1 Marion Local                                     1:51.43  
     1) Homan, Brooke 10                2) Rethman, Natalie 11 
     3) Thobe, Aubrey 11                4) Albers, Kylie 12

4x400 Meter Relay
 1 Coldwater                                    4:10.85
     1) Diller, Kourtney 12             2) Honigford, Sara 9 
     3) Seibert, Savannah 12            4) Honigford, Beth 9 

FIELD EVENTS

High Jump
1 Kremer, Erin              12 Coldwater             J5-00.00

Pole Vault
1 Break, Jessica            10 Coldwater            J10-04.00

Shot Put
1 Alig, Katie               10 Coldwater             33-06.25

Boys

100 Meter Dash
1 LeFevre, Robby            11 Ft. Recovery             11.32

200 Meter Dash
1 LeFevre, Robby            11 Ft. Recovery             22.65

400 Meter Run
1 Tangeman, John            11 Marion Local             52.11

800 Meter Run
1 Hurley, Adrian            12 Celina                 1:58.43

1,600 Meter Run
1 Hurley, Adrian            12 Celina                 4:35.70

3,200 Meter Run
1 Gaerke, Matt              11 Parkway               10:17.43

110 Meter Hurdles
1 Mills, Conner             12 Celina                   17.68

300 Meter Hurdles
1 Mills, Conner             12 Celina                   41.58

4x100 Meter Relay
1 Ft. Recovery                                        45.02
     1) Pearson, Riley 10               2) Acheson, Jacob 10 
     3) Schoen, Brayden 11              4) LeFevre, Robby 11 

4x200 Meter Relay
1 Celina                                           1:33.29  
     1) Germann, Blake 12               2) Mills, Conner 12 
     3) Flaute, Kyle 12                 4) Murlin, Kole 12 

4x400 Meter Relay
1 Celina                                         3:31.64  
     1) Flaute, Kyle 12                 2) Mills, Conner 12 
     3) Murlin, Kole 12                 4) Hurley, Adrian 12

FIELD EVENTS

Long Jump
1 Flaute, Kyle              12 Celina                20-06.50

Discus
1 Ross, Tyler               12 Celina                  163-03#

Advertisements