Baseball: Celina’s Lonsway Named WBL Player of the Year

(5-21-17) The Western Buckeye League announced their 2017 All Conference Baseball Team today.

sethl
WBL Player of the Year – Seth Lonsway

(Celina photos courtesy Snap In Time Photography)

Celina LHP  pitcher Seth Lonsway (Sr) has been named the WBL Player of the Year. Lonsway has committed to play at Ohio State, but will be a target in the upcoming MLB draft.

Celina Head Baseball Coach Andy Mikesell:

Seth Lonsway is a rare combination of talent and work-ethic. I have never seen someone dedicate themselves to a sport like he has to baseball and making himself as good as he can be.

In my mind he is now the best pitcher in the state and right there with the best in the country.

He his definitely a rare athlete but most importantly a rare person. He has gone through so much in his short life and has always maintained an exceptional personal standard and humility. He is always willing to help out with younger players, field maintenance or just any odd job I have for baseball or personally; he has always been there to help whoever needed it.

Wapakoneta Head Coach Jason Brandt was named as WBL Coach of the Year.

cbk murlin
Kole Murlin

Other Bulldogs named to the All-WBL team, Kole Murlin (Jr) was named to the second team, Isaiah Eichler (Sr) and Parker Maurer (Soph) were named to the third team.  Shawn Rose (Sr) was named Honorable Mention.

cb mauer - eichler
Mauer and Eichler
2017 All-WBL Baseball Team
2017 All-WBL Baseball Team
cb s rose 1
Shawn Rose
2017 WBL Champion - Wapakoneta
2017 WBL Champion – Wapakoneta – courtesy of @Wapak_Baseball twitter

 

Wapakoneta picked up the WBL Conference Championship going 8-1 on the season.

2017 WBL Standings
Teams			WBL Record
1.  Wapakoneta		8-1
2.  Defiance		7-2
2.  Kenton		7-2
4.  Celina		6-3
5.  Ottawa-Glandorf	5-4
5.  Bath		5-4
7.  Van Wert		3-6
7.  St. Marys		3-6
9.  Shawnee		1-8
10.  Elida		0-9

Related stories:

Advertisements

Track: Celina Girls 2nd At DI District Meet

(5-19-17) At the DI District Track Meet in Tiffin, the Celina girls came in with the lead after scoring 27 points in three events during the rain shortened first day on Wednesday.  Lima Senior ended the first day with  8 points. Both squads had a big second day with the Spartans able to come from behind to beat Celina for the District title 112-103.50.

The Celina boys finished 12th with 32 points, Ashland won the District title with 95.5 points.

Celina girls team had a BIG district meet picking up titles by,  Lauren McDonough in both the 1,600 and 3,200 meter runs, Lauren Jackson won in the 800  meter run and Paige Sutter won the Shot Put. On Wednesday the 4 X 800 meter relay team with Jackson, McDonough, Emma Lutz and Sara Wenning picked up the District title.  They all qualify for Regionals next week.

Also qualifying for the Regionals is Kelly Moeder, who finished 2nd in the Long jump, Kaeli Schrolucke and Sutter finished 3rd and 4th in the Discus and will both throw at Regionals, in the High Jump Alyssa Hoyng finished third and also qualifies for the  Regionals.

The Celina boys had Tyler Ross qualify for Regionals in the Discus after placing third.

COMPLETE INDIVIDUAL DISTRICT RESULTS

2017 DIVISION I DISTRICT TRACK MEET – May 17 and 19th 2017
Tiffin Frost-Kalnow Stadium


GIRLS - Team Scores - 17 Events Scored
=======================================
 1) Lima Senior               112        
 2) Celina                    103.50
 3) Findlay                    69.50     
 4) Ashland                    67.50
 5) Fremont Ross               55        
 6) Wapakoneta                 51   
 7) Mansfield Senior           50        
 8) Columbian                  45   
 9) Lima Shawnee               38       
10) Madison Comprehensive      27   
11) Bowling Green              25.50    
12) Norwalk                    14   
13) Maumee                      4 

BOYS - Team Scores - 17 Events Scored
========================================
 1) Ashland                    95.50     
 2) Perkins                    92   
 3) Mansfield Senior           69.50     
 4) Fremont Ross               65   
 4) Bowling Green              65        
 6) Sandusky                   44   
 7) Columbian                  42        
 7) Norwalk                    42   
 9) Elida                      33.50    
10) Celina                     32   
11) Maumee                     21       
12) Findlay                    19   
13) Lima Senior                15       
14) Wapakoneta                 12.50
15) Mad. Comprehensive         11

5/19/2017 (Friday Results)

Girls 100 Meter Hurdles
====================================================================
    Name                    Year School               Finals  Points
====================================================================
Finals
  1 Alaya Grose               11 Mansfield Se          15.10   10   
  2 Dominique Moore           12 Lima Senior           15.70    8   
  3 Mikaela Ramsey            12 Findlay               16.04    6   
  4 Lynsey Plues              12 Ashland               16.06    5   
  5 Megan Smith               12 Wapakoneta            16.30    4   
  6 Katie McQuillen            9 Ashland               16.64    3   
  7 Alyssa Hoyng              12 Celina                16.51    2   


Girls 1600 Meter Run
====================================================================
    Name                    Year School               Finals  Points
====================================================================
  1 Lauren McDonough          12 Celina               5:17.42   10   
  2 Allie Zofkie              12 Wapakoneta           5:21.42    8   
  3 Emily Atwell               9 Mad. Compreh         5:26.56    6   
  4 Heather Jamieson          12 Ashland              5:31.37    5   
  5 Katie Corbin              10 Findlay              5:34.17    4   


 Girls 400 Meter Dash
====================================================================
    Name                    Year School               Finals  Points
====================================================================
Finals
  1 Kamry Brown               12 Lima Senior           59.49   10   
  2 Faith Baxter              11 Lima Shawnee          59.89    8   
  3 Jelisa Austin             12 Lima Senior          1:00.69   6   
  4 Cheyanne Davis            11 Mad. Compreh         1:02.49   5   
  5 Ashtyn Phlipot            12 Celina               1:02.83   4   

Girls 300 Meter Hurdles
====================================================================
    Name                    Year School               Finals  Points
====================================================================
Finals
  1 Mikaela Ramsey            12 Findlay                47.97   10   
  2 Lynsey Plues              12 Ashland                48.03    8   
  3 Itayia Harris             11 Lima Senior            49.04    6   
  4 Lexi Williams              9 Lima Senior            49.57    5   
  5 Alyssa Hoyng              12 Celina                 49.90    4   

Girls 800 Meter Run
====================================================================
    Name                    Year School               Finals  Points
====================================================================
Finals
  1 Lauren Jackson            11 Celina               2:19.71   10   
  2 McKela Elder               9 Fremont Ross         2:25.56    8   
  3 Claire Short              10 Findlay              2:25.58    6   
  4 Emma Kentner              10 Wapakoneta           2:27.25    5   
  5 Sara Wenning              11 Celina               2:30.72    4   

Girls 3200 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School               Finals  Points
====================================================================
  1 Lauren McDonough          12 Celina              11:28.10   10   
  2 Hailey Cortez             11 Columbian           11:53.13    8   
  3 Jenna Schonter            12 Bowling Gree        11:59.06    6   
  4 Allie Zofkie              12 Wapakoneta          12:03.40    5   
  5 Paige Schneider            9 Wapakoneta          12:20.49    4   
  6 Caleigh Ross               9 Celina              12:26.36    3   

Girls 4x400 Meter Relay
=====================================================================
    School                                            Finals  Points
=====================================================================
Finals
  1 Lima Senior                                       4:06.93   10
     1) Kamry Brown 12                  2) Corion McDonald-Gordon 11
     3) Jelisa Austin 12                4) Suerethia Henderson 11 
  2 Ashland                                           4:11.13    8 
     1) Tara Friesen 10                 2) Kaely Pean 11  
     3) Natalie Shultz 12               4) Lynsey Plues 12 
  3 Wapakoneta                                        4:12.14    6 
     1) Claire Burton 12                2) Olivia Kentner 11 
     3) Emma Kentner 10                 4) Sidney Sutton 12 
  4 Findlay                                           4:13.94    5 
     1) Maddie Parker 11                2) Mia Johnson 12   
     3) Claire Short 10                 4) Mikaela Ramsey 12 
  5 Norwalk                                           4:14.87    4  
     1) Jada Thomas 11                  2) Kaelyn Harkness 11  
     3) Bethany Cring 11                4) Jasmine Thomas  11
  6 Madison Comprehensive                             4:16.01    3
     1) Cheyanne Davis 11               2) Olivia Remy 9
     3) Kalie Blaising 9                4) Emily Atwell 9 
  7 Celina                                            4:17.21    2   
     1) Alyssa Cisco 12                 2) Alyssa Hoyng 12  
     3) Ashtyn Phlipot 12               4) Lauren Jackson 11   

Girls Long Jump
===================================================================
    Name                    Year School             Finals   Points
===================================================================
  1 Nakyia Jones              11 Columbian          16-04.50   10 
  2 Kelly Moeder              12 Celina             16-00.25   8   
  3 Jenna Woodmore            11 Bowling Gree       16-00.00   6   
  4 Alayna Jordan             11 Ashland            15-09.25   5   
  5 Maddie Parker             11 Findlay            15-07.50   4   
  6 Lexi Williams              9 Lima Senior        15-05.00   3   
  7 Alyssa Cisco              12 Celina             15-00.75   2   

Girls Shot Put
===================================================================
    Name                    Year School              Finals  Points
===================================================================
  1 Paige Sutter              12 Celina              42-10.00   10   
  2 Zaresha Neal              12 Findlay             42-06.25    8   
  3 Ricquel Williams          11 Lima Senior         38-09.00    6   
  4 Matallyn Overmyer         12 Fremont Ross        37-01.50    5   
  5 DeAsia Smith              12 Lima Shawnee        35-01.75    4   
  6 Kaeli Schrolucke          12 Celina              34-11.00    3   


Girls Pole Vault
===================================================================
    Name                    Year School              Finals  Points
===================================================================
  1 Sidney Sutton             12 Wapakoneta          10-06.00   10   
  2 Samantha Fry              12 Columbian           10-03.00    8   
  3 AnneMarie Moses           10 Fremont Ross        10-00.00    6   
  4 Gabrielle Ewing           12 Ashland             J10-00.00   5   
  5 Ally Martin               11 Ashland              9-06.00    4   
  6 Brooke Robbins            10 Celina               9-00.00    3   
  7 Meagan Trimpey            12 Bowling Gree        J9-00.00    1.50
  7 Kendall Gilmore           12 Celina              J9-00.00    1.50
Boys 110 Meter Hurdles
====================================================================
    Name                    Year School               Finals  Points
====================================================================
Finals
  1 Hudson McDaniel           11 Ashland               15.22   10   
  2 Nathan Swain              12 Sandusky              15.89    8   
  3 Tyrese Long               11 Mansfield Se          16.00    6   
  4 Logan Dabney              12 Perkins               16.14    5   
  5 Xavier Gilkey             11 Elida                 16.16    4   
  6 Nathaniel West            11 Mad. Compreh          16.35    3   
  7 Conner Mills              11 Celina                16.42    2   

Boys 300 Meter Hurdles
====================================================================
    Name                    Year School               Finals  Points
====================================================================
Finals
  1 Hudson McDaniel           11 Ashland               39.68   10   
  2 Ryan Eligon               10 Bowling Gree          40.96    8   
  3 Jamarius Jones            10 Mad. Compreh          41.15    6   
  4 Xavier Gilkey             11 Elida                 41.68    5   
  5 Nathan Swain              12 Sandusky              41.88    4   
  6 Conner Mills              11 Celina                42.55    3   

Boys 4x400 Meter Relay
=========================================================
    School                              Finals  Points
=========================================================
  1 Fremont Ross                         3:24.64   10
     1) Oliver Ellis 11                 2) Jared Fox 12
     3) Matt Kuyken 11                  4) Jaylen Spencer 12
  2 Perkins                               3:27.51    8   
     1) Da'Quise Clinton 9              2) Parker Brown 10
     3) Simeon Hunter 10                4) Zach Armour 12  
  3 Ashland                                3:28.65    6  
     1) Matthew Martin 11               2) Boaz Belsterling 11 
     3) Hudson McDaniel 11              4) Josh Mendenhall 11 
  4 Columbian                               3:29.18    5   
     1) Robert Daniel 9                 2) Jared Akers 11 
     3) Ro Durham 12                    4) Kerrick Fanning 10
  5 Celina                                   3:36.39    4
     1) Mason Baker 12                  2) Blake Germann 11  
     3) Conner Mills 11                 4) Austin Hines 12 

Boys Discus Throw
=====================================================================
    Name                    Year School                Finals  Points
=====================================================================
  1 David Amstutz             12 Ashland               169-04   10   
  2 Nick Lane                 12 Bowling Green         161-07    8   
  3 Tyler Ross                11 Celina                151-05    6   
  4 Evan Sparks               12 Perkins               150-04    5   
  5 Nate Mayle                12 Fremont Ross          141-02    4   
  6 Ian Hawkins               11 Celina                139-05    3 

5/17/2017 (Wednesday Results)

 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Celina                                              9:48.82   10   
     1) 827 Emma Lutz 10                2) 804 Sara Wenning   11
     3) 802 Lauren McDonough 12         4) 833 Lauren Jackson 11 
  2 Wapakoneta                                          9:54.62    8 
     1) 415 Sidney Sutton 12            2) 435 Emma Kentner 10 
     3) 429 Michaelia Fisher 11         4) 427 Allie Zofkie 12 
  3 Norwalk                                             9:55.36    6  
     1) 805 Bethany Cring 11            2) 842 Kaelyn Harkness 11 
     3) 854 Jada Thomas 11              4) 807 Lauryn Maloney 11 
  4 Findlay                                            10:04.30    5   
     1) 453 Katie Corbin 10             2) 424 Claire Short 10  
     3) 432 Mia Johnson 12              4) 422 Megan Cassata 9 

Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   448 Zaresha Neal        12 Findlay                 132-10   10   
  2    24 Briana Wright       11 Lima Senior             119-05    8   
  3   854 Kaeli Schrolucke    12 Celina                  114-03    6   
  4   883 Paige Sutter        12 Celina                  112-10    5   
  5   478 DeAsia Smith        12 Lima Shawnee            109-02    4 

Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   811 Olivia DeRodes      10 Fremont Ross           5-01.00   10   
  2   439 Cassidy Crowe       10 Mad. Compreh           5-00.00    8   
  3   839 Alyssa Hoyng        12 Celina                J5-00.00    6   
  4   419 Lexie Layne         10 Findlay                4-11.00    5   
  5   403 Norah Painter       11 Lima Shawnee           4-10.00    4   

 Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   587 David Amstutz       12 Ashland               62-08.75   10   
  2   169 Nick Lane           12 Bowling Gree          59-02.25    8   
  3   146 J'Andre Jackson     10 Perkins               51-11.00    6   
  4    24 Ke'Juan Frazier     12 Elida                 51-10.50    5   
  5   880 Tyler Ross          11 Celina                50-10.25    4   

Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   539 John Wolfe          12 Ashland               13-09.00   10   
  2   810 Jake Sommers        09 Norwalk               13-06.00    8   
  3   443 Chris Reichenbach   11 Wapakoneta           J13-06.00    5.50
  3   160 Gabe Makin          12 Elida                J13-06.00    5.50
  5   835 Mason Baker         12 Celina                13-00.00    4   

2017 All WBL Softball Team Named

2017 All WBL Softball Team
2017 All WBL Softball Team

(5-17-17) The Western Buckeye League released it’s 2017 All-Conference softball team.

WBL Champion Wapakoneta swept both of the major honors, Blasia Moyler was named the Player of the Year and her coach, Bill Sammons, picked up Coach of the Year honors. Moyler will continue her softball career at Saginaw Valley State University.

Two other Redskins were also named to the 1st team, Megan Fisher and Savanna Oen.

Maddie Luebke
Maddie Luebke – Photo courtesy Snap In Time Photography

Celina’s Maddie Luebke picked up 1st team honors, Brooke Steinbrunner was named to the third team and Mackenzie Shaffer was on the Honorable Mention list.

The Redskins have won two consecutive WBL titles in a row, with an 18 in a row conference run during that time.

Making Her ‘Dreams’ Come True In Wyoming

Breah Anderson-feat
Breah Anderson

(5-17-17) So how does a varsity cheerleader from Celina (Ohio) end up cheering at the University of Wyoming? Give up?

For Breah Anderson, it all makes sense if you think about it, here is how it all went down.

Her dad Brian and one of his best friends from high school, Mike, now a football coach at Wyoming, were talking on the phone and the result was a plan that might work for Breah.

Yep, it’s a true story and looking back, it looks like it was the right move. Who would of thought it, a DI football coach would help in the recruitment of a D1 cheerleader.

Mike Bath - Wyoming
Mike Bath

Former Celina Bulldog and the current Running Backs/Fullbacks Football Coach at Wyoming Mike Bath:

Brian has always been one of my closest friends, and last summer we were on the phone. Brian was talking about Breah’s not being settled on the places that she was checking out locally, and had a desire to ‘get away.’ We began to throw out there the idea of Wyoming as a possibility. We have a great law school here, and I knew that is the path that she had a desire in pursuing, and having known her parents since we were kids, I felt it would be a potential fit.

When Brian and Breah came out in the fall, I believe she felt at home. With my family and I being entrenched here, we could give Breah an honest picture of what Wyoming is about, while also introducing her to some additional adults that we have become friends with, which I believe made her parents more comfortable! Outside of cheerleading activities, my wife introduced her to the FCA director and some other student athletes that were involved with it as well. It’s been fun to have her and her parents come out and visit several times, and I know that my our children are looking forward to her coming out here for school.

The next step in the process was making a trip to Wyoming for a visit to try-out in April. To cheer at a DI program is a ‘BIG’ deal in this very competitive sport, plus Breah, who suffered an injury last summer  and was unable to cheer this past year, made it all that more impressive.

Breah Anderson signing
Breah Anderson signing

The try-out process is more than smiling and just shaking your pom-pom, this is a tough sport and an athlete needs to have numerous skills, athleticism and toughness.

Matthew ‘Mateo_ Ortega
Matthew ‘Mateo’ Ortega

Matthew ‘Mateo’ Ortega Head Spirit Coach / Program Director, University of Wyoming:

Breah was one of 78 in-person and video submissions candidates for tryouts this year, She was one of 13 freshmen to make this year’s team.  Tryouts were a 3 day process.  Day 1 is a formal panel interview with a panel of 7 judges that focuses on character, academics, personality and social skills.  Day 2 and 3 are skill evaluation days that focus on assessing each candidate’s skills in performance ability, tumbling, stunting, and crowd leading. Both standing and running tumbling have become a requirement to make the team.  We had cuts on day 2 and final team selection on day 3.

Wyoming Small Coed Team
Wyoming Small Coed Team – courtesy University of Wyoming Spirit Team

The LARGE COED squad is made up of 9 couples (so 18 total, 9 men & 9 women) – the stunting style is one male basing one female.  The SMALL COED squad is made up of 3-4 men and the 16-17 females – the stunting style is ‘group’ stunting involving four positions: 2 bases, 1 back spot and 1 flyer.  Breah made the small coed team as a base.  We stress we are two squads but ONE TEAM.  We also have a 4 member mascot team to fill the role of our beloved mascot – Pistol Pete.

We cheer at all home football games, a significant number of away football games, as well as, all home volleyball, men’s basketball and women’s basketball games.  We also take a select group of cheerleaders to cheer at bowl games, conference championships and tournaments.  We participate in over 120 hours of community service and public appearance each year and support other University of Wyoming sports as much as possible.  We have also competed nationally two out of the three past years and have placed top ten each time in our division.  Our cheerleaders are often featured on ESPN during game and tournament coverage.

UW Spirit Squad Recruitment Video

Breah was very fortunate to have a steady coaching influence during her cheer career at Celina, the sport continues to evolve and it takes someone who knows how to work with an athlete on this platform.

Breah’s cheer coach while at Celina Sandi Feltz:

I’ve coached Breah since she was in Middle School. She has always been a very determined young lady. Whatever goals she sets for herself or her team she accomplishes without fail.

I’ve coached competitive cheer, school cheer and competitive gymnastics for a combined 30 years and Breah is one of the hardest working, disciplined athletes I’ve ever coached. Breah consistently strives to better herself and her teammates. She is concerned for others as much as herself. I believe her philosophy is that ” you are only as strong as the weakest link“.  Breah is a team player.

Breah is a very skilled athlete. She has all qualities needed to be a top notch college cheerleader.  She has consistently worked on all aspects of cheerleading to improve.

Last summer Breah suffered a devastating injury.  This injury took her out of all sports for her entire senior year. It was devastating for her and myself as her coach.  Breah never lost sight of her goal to be a college cheerleader. Many people doubted that she would be able to try out in April for college cheer yet Breah kept her focus on her rehab and persevered through many set backs to achieve her goal. I never once doubted that if she desired to cheer in college she would do everything in her power to make that happen.

Breah is a very mature young lady who has the upmost respect for others. She will consistently “play by the rules” and never once did I discipline her for any infractions.  She is able to balance her school work, which includes college courses, and jobs with ease while maintaining a high GPA.

Breah is an amazing young lady and I am honored to have been her coach for six years.

The final ok came from Breah’s mom, Kelly, who went to Wyoming to check out the school and watch the try-outs.

On Facebook during the trip she shared her feelings.

My very first trip to Wyoming. It’s now very clear to me why Breah is so excited to be moving here! Beautiful people and beautiful views everywhere you look! Not to mention some really awesome friends Mike and Tara Bath.

Tonight I am thankful for $49 Frontier Flights because I’m sure we will be making this trip several times the next four years!

In a recent Daily Standard story Breah talked about why Wyoming was the right choice:

Within 30 minutes of being on campus. I looked at my dad and said  ‘We’re going to cancel all my other college visits. This is where I’m going.’ It was exactly what I was looking for.

A story of a cheerleader, who set her goals, worked hard, overcame a serious injury, knew what she wanted, good grades, great family, friends and coaches and is a good person…it’s a formula for a successful run for Breah Anderson.

Cheerleading Facts:

What is a base on a cheerleading squad:

  • Base: the cheerleader on the bottom of a partner stunt/pyramid

What steps it took to be a squad member at Wyoming?

Skills needed to be a base on small coed team:

  • Standing Tuck, Running Tuck (those with layouts and above will be given preference), base full-up, switch-up, low-to-high & inverted stunts, etc.

Breah and her team can be followed on social media at:

FacebookWyoming Spirit Squad, Twitter: @wyospirit, Instagram: @wyomingspirit, Website: www.wyomingspiritprogram.com

 

 

 

Track: Celina Sweeps WBL Championships

(5-12-17) Celina swept the WBL Track Championships today at Kenton, both teams led after day one and would hang on for the titles. For the girls team it is their 27th WBL Championship, sixth in a row and 11th since 2000.

This meet was no different for the green and white Bulldogs. Celina added four WBL Championships on their way to the title. Paige Sutter won the Shot Put (43’4.25′), Lauren Jackson won the 800 meter run (2:16.80), while Lauren McDonough won two events to lead Celina, the 1,600 (4:56.20) and 3,200 (11:25.45) meter runs.

CELINA-WBL Girls Track Championships (27) : 2017, 16, 15, 14, 13, 12, 09, 03, 02, 01, 00, 1999, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 83, 82, 81, 79, 78

For the Celina boys it was just their seventh championship and first since 2011.

The Bulldog boy’s picked up one WBL title, Tyler Ross won the discus with a throw of 155′ 4″.

WBL Boys Track Championships (7) : 2017, 11, 1997, 95, 92, 85, 84

Day 2 – WBL Champions

COMPLETE DAY TWO RESULTS

TRACK-MAC Conference Meet – Day 1 Results


Teams-WBL GIRLS SCORES
PL 	Team 		Pts
1 	Celina 	       107
2 	Defiance 	83
3 	Wapakoneta 	68
4 	Elida 		56
5 	Van Wert 	52
6 	Shawnee 	50
7 	Ottawa-Glandorf 43
8 	St. Marys  	29
9 	Kenton 		22
10 	Bath 		16

Girls
Girls Shot Put Results
WBL Meet Record - 43'5.50"-Mekayla Breland St Marys 2011
Finals
PL 	Athlete 		Yr. 	Team 	Mark 
1 	Sutter, Paige 		SR 	Celina 	43' 4.25" 

Girls 1,600 Meters Results
WBL Meet Record - 4:56.20-Jill Weber 	Celina 	1981
Finals
PL 	Athlete 		Yr. 	Team 	Time 	
1 	McDonough, Lauren 	SR 	Celina 	5:10.86

Girls 800 Meters Results
WBL Meet Record - 2:16.80-Deb Chapin 	Celina 	1981
Finals
PL 	Athlete 		Yr. 	Team 	Time 	
1 	Jackson, Lauren 	JR 	Celina 	2:21.34

Girls 3,200 Meters Results
WBL Meet Record - 10:39.44-Kris Roth 	Celina 	2002
Finals
PL 	Athlete 		Yr. 	Team 	Time 	
1 	McDonough, Lauren 	SR 	Celina 	11:25.45
Teams-WBL BOYS SCORES
PL 	Team 		Pts
1 	Celina 		96
2 	Elida 		88
3 	Defiance 	81
4 	Van Wert 	75
5 	Shawnee 	70
6 	Wapakoneta 	42
7 	St. Marys  	29
8 	Kenton 		20
9 	Bath 		13
9 	Ottawa-Glandorf 13

Boys
Boys Discus Results
WBL Meet Record 	170' 10" 	Jeremy Manns 	Kenton 	1994
Finals
PL 	Athlete 	Yr. 	Team 	Mark 		
1 	Ross, Tyler 	JR 	Celina 	155' 4" 

Related story:

Celina Finalizes 2017 Football Coaching Staff

Bulldog Footbal Coaches

(5-11-17) At Monday night’s May Celina City School Board of Education meeting the Board will be asked to approve nine new coaches for Brennan Bader’s first Bulldog coaching staff.

Bader will start his first season as Celina’s Head Football in the fall after being hired in April, he will replace Trent Temple who resigned in March.

Joining Bader will be two varsity assistants, Bret Baucher and Tyler Foulkes, who both stepped down in March along with Bader. Also added will be, Dave Hucke, Cory Howell, Chad Bruns and Roy Pifer.

Three volunteer coaches looking to be approved are Zack Marks, Cole Stephens and Sean Gabes.

Approved at the March meeting were contracts for two former volunteers and both were given 1/2 time contracts as Varsity Assistants, Scott Miller and Jeff Stein.

Other coaching hires on the Monday night agenda that will be looking for approval are James Miracle (Wrestling) and Jay Imwalle (Boys Basketball).

One big surprise not on the agenda is the hiring of a new girls basketball coach to replace the retiring Steve Bader.  Celina suffered their worst season in the program’s history.

 

Related story:

Shawnee Sweeps Boys WBL Tennis Finals and Title

(5-6-17) After playing inside on the first day of the WBL Boys Tennis Championships on Thursday due to weather conditions, the finals moved over to UNOH and the outdoor courts for the final matches .

Shawnee swept to the title by winning all of the finals matches and championships to pick-up their 24th WBL title and (2017, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 09, 08) and eight of the last nine championships. The Indians with the combined total of regular season and the tournament results led runner-up Celina 60-40 and easily picked up win the and the championship.

1st Singles
Champion- Michael Rutter, Shawnee
2nd place- Drew Sarno, Elida
3rd place- Garrett Weinger, Celina
4th place- Kyle Goodin, Kenton

2nd Singles
Champion- Isaac Hanover, Shawnee
2nd place- Kenji Kobayashi, Kenton
3rd place – Heath Laux, Celina
4th place- Craig Recker, Ottawa-Glandorf

3rd Singles
Champion- Jackson Schaaf, Shawnee
2nd place- Ryan Keber, Van Wert
3rd place- Kevin Recker, Ottawa-Glandorf
4th place- Drew Rosengarten, Celina

1st Doubles
Champion- Max Jones / Danny Kesner, Shawnee
2nd place- Drew Kuhlman / Zach Balbugh, Ottawa-Glandorf
3rd place- Bryce Langenkamp / Kyle Lochtefeld, Celina
4th place- C.J. Vanderhorst / Howie Spencer, St. Marys

2nd Doubles
Champion- Harsha Battula / Mitchell Shirk, Shawnee
2nd place- Sohaib Saleem / Garrett Forlow, Celina
3rd place- Ben Schaub / Anthony Baughman, Ottawa-Glandorf
4th place- Riley Creps / Jacob Ramirez, Defiance

Shawnee’s Steve Jones was named the WBL Coach of the Year and Kenton’s Mason Bloom won the Sportsmanship Award.

17wbltennis
2017 WBL Tennis FINAL Standings

 

Boys Tennis-Day 1 WBL Tournament Results

Celina Sweeps County Track Titles

(5-6-17) Celina swept the 2017 K of C Mercer Country Track Meet after a two-day delay due to heavy rains.

The Celina girls beat 2nd place Coldwater by 63 points, 152.5-89.50, while Marion Local was just .5 points behind the Cavaliers.

Celina won the boys meet outdistancing St. Henry 152-113.


 GIRLS - Team Rankings - 17 Events Scored
==========================================
1) Celina                     152.50     
2) Coldwater                   89.50
3) Marion Local                89        
4) Parkway                     79   
5) St. Henry                   68        
6) Ft. Recovery                43   

BOYS - Team Rankings - 17 Events Scored
========================================
1) Celina                     152        
2) St. Henry                  113   
3) Marion Local                78        
4) Parkway                     76   
5) Ft. Recovery                53       
6) Coldwater                   51   

Coldwater’s 4X400 relay ( Seibert,Diller,Break, Jessica and Gilliland)

Parkway’s Sydney Crouch (Jr) won the 200 and 400 meter dashes and the long jump. Marion Local’s Kylie Albers (Jr) won the 100 meter dash, 300 meter hurdles and was a member of the 4X200 meter relay team. Celina’s Lauren McDonough won the 1,600 and 3,200 meter (run on 5/2/17) runs and was a member of the 4X800 relay team Celina’s Paige Sutter won two county titles in the discus and shot put.

GIRLS County Champions

Girls 4x800 Meter Relay High School
================================================================================
      RECORD: # 9:42.08  2012        Celina, Celina                            
                         Wenning, Dorsten, Carr, Fleck                     
    School                                        Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Celina                                        9:57.95   10   
     1) Lutz, Emma 10                   2) Ross, Caleigh 9                
     3) McDonough, Lauren 12            4) Jackson, Lauren 11             

Girls 100 Meter Hurdles High School
================================================================================
      RECORD: # 15.00  2008        Julie Snyder, Celina                        
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 Hellwarth, Clista         12 Parkway                16.51      16.24   10   

Girls 100 Meter Dash High School
================================================================================
      RECORD: # 12.60  1988        Lori Albers, Marion Local                   
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 Albers, Kylie             11 Marion Local           14.08      13.65   10   


 Girls 4x200 Meter Relay High School
================================================================================
      RECORD: # 1:46.77  2012        Celina, Celina                            
                         Imwalle, Mills, Carr, Strable                     
    School                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Marion Local                                  1:50.72   10   
     1) Rethman, Natalie 10             2) Homan, Brooke 9                
     3) Kramer, Jessie 12               4) Albers, Kylie 11               

Girls 1600 Meter Run High School
================================================================================
      RECORD: # 5:05.16  2012        Sarah Kanney, Coldwater                   
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 McDonough, Lauren         12 Celina               5:16.85   10   


Girls 4x100 Meter Relay High School
================================================================================
      RECORD: # 51.59  5/6/2016    Celina, Celina                              
                       A Webb, K Moeder, A Cisco, H Brackman             
      RECORD: # 51.59  5/6/2016    Celina, Celina                              
                       A Webb, K Moeder, A Cisco, H Brackman             
    School                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Coldwater                                     53.25   10   
     1) Post, Kylie 12                  2) Alig, Katie 9                  
     3) Diller, Kourtney 11             4) Kremer, Erin 11                

Girls 400 Meter Run High School
================================================================================
      RECORD: # 58.76  2007        Catie Evers, St. Henry                      
    Name                    Year School              Finals  Points
================================================================================
  1 Crouch, Sydney            11 Parkway             1:01.21   10   

300 Meter Hurdles High School
================================================================================
      RECORD: # 45.61  5/7/2015    Bekah Carr, Celina                          
      RECORD: # 45.61  5/7/2015    Bekah Carr, Celina                          
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 Albers, Kylie             11 Marion Local         47.82   10   


800 Meter Run High School
================================================================================
      RECORD: # 2:18.48  5/10/2014   Sarah Kanney, Coldwater                   
    Name                    Year School              Finals  Points
================================================================================
  1 Schulze, Breanna          12 St. Henry           2:23.86   10   


Girls 200 Meter Dash High School
================================================================================
      RECORD: # 26.40  1994        Karen Fisher, Celina                        
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 Crouch, Sydney            11 Parkway              27.31   10   


Girls 3200 Meter Run High School
================================================================================
      RECORD: # 10:56.31  2012        Sarah Kanney, Coldwater                  
    Name                    Year School              Finals  Points
================================================================================
  1 McDonough, Lauren         12 Celina              11:34.72   10   


Girls 4x400 Meter Relay High School
================================================================================
      RECORD: # 4:10.00  1989        Marion Local, Marion Local                
    School                                       Finals  Points
================================================================================
  1 Coldwater                                     4:21.11   10   
     1) Seibert, Savannah 11            2) Diller, Kourtney 11            
     3) Break, Jessica 9                4) Gilliland, Lauren 9            


Girls Discus Throw High School
================================================================================
      RECORD: # 130-09  1991        Carrie Poor, Celina                        
    Name                    Year School                Finals  Points
================================================================================
  1 Sutter, Paige             12 Celina                116-08.50   10   


Girls High Jump High School
================================================================================
      RECORD: # 5-06.50  1995        Jodi Rafferty, Celina                     
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 Kremer, Erin              11 Coldwater            J5-00.00   10   

Girls Shot Put High School
================================================================================
      RECORD: # 41-11  1979        Bev Schumm, Parkway                         
    Name                    Year School              Finals  Points
================================================================================
  1 Sutter, Paige             12 Celina              41-02.50   10   

Girls Long Jump High School
================================================================================
      RECORD: # 18-08  1990        Jane Moeller, Marion Local                  
    Name                    Year School              Finals  Points
================================================================================
  1 Crouch, Sydney            11 Parkway             17-09.00   10   

Girls Pole Vault High School
================================================================================
      RECORD: # 12-04  5/8/2015    Bekah Carr, Celina                          
      RECORD: # 12-04  5/8/2015    Bekah Carr, Celina                          
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 Gilmore, Kendall          12 Celina               J10-00.00   10   

Coldwater’s Erin Kremer

The Boys event saw one Meet record tied, St. Henry Senior Collin Mescher tied the long jump mark with 22′ 3″ jump tying a record from another Redskin, Patrick Reichert, who set the mark in 2007.

Ft. Recovery’s Robby LeFevere won both the 100 and 200 meter dashes, while Coldwater’s Zach Klosterman won both hurdle events. In the field events, Celina’s Tyler Ross won both the discus and the shot put.

BOYS County Champions

Boys 4x800 Meter Relay High School
================================================================================
      RECORD: # 8:14.30  2009        Celina, Celina                            
    School                                         Finals  Points
================================================================================
  1 Parkway                                        8:42.46   10   
     1) Etzcorn, Reid 11                2) Gaerke, Matt 10                
     3) Schlemmer, Ben 12               4) Rollins, Caleb 12              


 Boys 110 Meter Hurdles High School
================================================================================
      RECORD: # 14.50  1992        Jason Winner, Marion Local                  
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 Klosterman, Zach          12 Coldwater              15.69   10   

Boys 100 Meter Dash High School
================================================================================
      RECORD: # 11.10  1993        Adam McFarland, Marion Local                
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 LeFevre, Robby            10 Ft. Recovery         11.62   10   


Boys 4x200 Meter Relay High School
================================================================================
      RECORD: # 1:33.15  2009        Coldwater, Coldwater                      
    School                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Celina                                        1:33.43   10   
     1) Germann, Blake 11               2) Mills, Conner 11               
     3) Hines, Austin 12                4) Baker, Mason 12                


Boys 1600 Meter Run High School
================================================================================
      RECORD: # 4:23.15  2012        Mike Seas, Coldwater                      
    Name                    Year School              Finals  Points
================================================================================
  1 Sutter, Travis            12 Ft. Recovery        4:38.30   10   

Boys 4x100 Meter Relay High School
================================================================================
      RECORD: # 44.25  2000        Marion Local, Marion Local                  
    School                                           Finals  Points
================================================================================
  1 Celina                                           45.41   10   
     1) Stephens, Chase 10              2) Piper, Brennen 12              
     3) Hines, Austin 12                4) Baker, Mason 12                

Boys 400 Meter Run High School
================================================================================
      RECORD: # 50.80  1995        Adam McFarland, Marion Local                
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 Etzcorn, Reid             11 Parkway              52.32   10   


Boys 300 Meter Hurdles High School
================================================================================
      RECORD: # 39.79  2009        Michael Goettemoeller, St. Henry            
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 Klosterman, Zach          12 Coldwater            40.45   10   

Boys 800 Meter Run High School
================================================================================
      RECORD: # 1:58.11  2000        Todd Thobe, Marion Local                  
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 Huelskamp, Devin          11 St. Henry            2:05.84   10   

Boys 200 Meter Dash High School
================================================================================
      RECORD: # 22.60  1995        Adam McFarland, Marion Local                
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 LeFevre, Robby            10 Ft. Recovery          23.53   10   

 Boys 3200 Meter Run High School
================================================================================
      RECORD: # 9:38.38  2009        Andrew Goodwin, Celina                    
    Name                    Year School              Finals  Points
================================================================================
  1 Schlemmer, Ben            12 Parkway             10:30.09   10   

Boys 4x400 Meter Relay High School
================================================================================
      RECORD: # 3:29.30  1993        Celina, Celina                            
    School                                         Finals  Points
================================================================================
  1 Celina                                         3:38.80   10   
     1) Baker, Mason 12                 2) Germann, Blake 11              
     3) Mills, Conner 11                4) Hines, Austin 12               

Boys Discus Throw High School
================================================================================
      RECORD: # 160-00  1979        Tim Braun, St. Henry                       
    Name                    Year School                Finals  Points
================================================================================
  1 Ross, Tyler               11 Celina                139-02.75   10   

Boys High Jump High School
================================================================================
      RECORD: #  6-08  2003        Tyler Niekamp, Ft. Recovery                 
    Name                    Year School               Finals  Points
================================================================================
  1 Knapschaefer, Jon         12 Marion Local         J5-08.00   10   

Boys Long Jump High School
================================================================================
      RECORD: # 22-03  2007        Patrick Reichert, St. Henry                 
    Name                    Year School              Finals  Points
================================================================================
  1 Mescher, Collin           12 St. Henry           22-03.00#  10   

Boys Shot Put High School
================================================================================
      RECORD: # 57-11  1981        Jim Lachey, St. Henry                       
    Name                    Year School              Finals  Points
================================================================================
  1 Ross, Tyler               11 Celina              47-09.50   10   

Boys Pole Vault High School
================================================================================
      RECORD: # 15-01  2004        Ben Pax, Coldwater                          
    Name                    Year School              Finals  Points
================================================================================
  1 Baker, Mason              12 Celina              J12-06.00   10   

 

Coach Mikesell Talks About Defiance Win and Key WBL Match-up

Andy Mikesell
Celina Head Baseball Coach Andy Mikesell- thanks to http://www.snapintimepics.com

(4-25-17) The last time Defiance had lost a Western Buckeye League game, they dropped a home game to Celina 1-0 on April 21, 2015, the next time they lost again it was to Celina at home 1-0 this past Friday night.

How big was the Celina win?  Since 1999 it’s only the sixth win for the Green and the White, the most by any WBL member,  against one of Ohio’s strongest baseball programs.

The Celina’s Seth Lonsway threw six scoreless innings giving up two hits,  nine strikeouts and five walks in Friday night’s game. In 2015,  Lonsway threw seven scoreless innings, two hits, five walks and five strikeouts.

2015 the Bulldogs won the WBL title for the first time since 1988, tonight they hope to be in place to win another they when they play Wapakoneta in a battle of undefeated and original WBL members.

Celina Head Coach Andy Mikesell talks about the win and the game tonight:

Big Celina crowd made the trip, what did that mean to you and the kids?

The crowd was great, not that the kids needed the motivation but I think that definitely made the realize how much the community cares about baseball and our team.

Seth pitched out of a bunch of 2-runners on base situations, they used the bunt

They had a good game plan going in and that was small-ball but attacking the 1B line with a lefty on the mound. e just struggled with his command and put them in situations where they could bunt by walking guys but he battled through and got the outs we needed.

Did pitch count play in Seth only going 6 innings?

Not as far as OHSAA rules. He was just throwing a lot of pitches and I am not a proponent of pushing the limit with any kid so I pulled him and let Shawn come in and finish it up.

How big was Shawn Rose in the save?

Obviously it was big that we didn’t blow it for him even though it seemed like we were trying our hardest. Shawn has done the same thing for 4 years and that’s throw strikes. He came in and did the same thing and following up 90s with 60-70s will mess anyone up.

How big was Jake Smalley’s hit to score the only run, after the Dogs had left runners on base earlier in the game…

It was huge to get that run in. We missed a lot of opportunities to score. Part of it was on me for not forcing things a little more but they had a good pitcher on the mound who did a good job of getting out some jams.

How do you approach Wapak on Tuesday…

We need to hit. I think we will pitch and play defense but our bats have gone quiet as of late and we have too many good hitters to let that happen for a long period of time. I think we need to stay aggressive and not miss the good pitch to hit.

 

RELATED:

Baseball: Celina-Wapakoneta In Key WBL Match-Up

(4-24-17) Celina and Wapakoneta are two of the original members of the Western Buckeye League,  one of the oldest conferences in Ohio (70 years). This Tuesday (April 25th)  they come into a key conference game both undefeated and hoping to have a chance to pick-up a WBL baseball title.

Why is this such a big game?  The two schools have a combined 14 WBL baseball titles, which is 10 less (24) than what Defiance has won since they entered the conference in 1973.  Celina broke a 27 year drought when they won the title in 2015, the last title for Wapakoneta was 21 years ago in 1996.

Wapakoneta enters at 6-0 in conference play, while Celina is 5-0 after coming off a big 1-0 win over Defiance on Friday night behind OSU-bound pitcher Seth Lonsway. Defiance (3-1 WBL) will have an eye on this game as they only have the loss to Celina and will play Wapakoneta on Friday, a tough week for the Redskins.

Both teams have had scares during the season, Celina hung to pick up a 6-5 win over Shawnee in 9 innings in the first conference game of the year. The Redskins went 9 innings before finally putting Kenton away (4-13-17) 8-1.

Wapakoneta in their 6 conference wins, have four shut-outs and gave up just one run in the each of the other two games. Celina has three shut-outs and gave up a run to O-G and ffive runs in that Shawnee extra-inning win.

1948 Celina WBL Baseball Champions
1948 Celina WBL Baseball Champions

Celina Bulldogs WBL Championships
Baseball (7): 2015, 1988, 58, 53, 51, 49, 48

WBL Games this week-
4-25-17 vs Wapakoneta
4-28-17 vs St. Marys

WBL Wins – 6-0

  • 4-4-17  Shawnee 6-5 – 9 innings
  • 4-11-17 Elida 10-0 -5 innings
  • 4-13-17 Bath 1-0
  • 4-18-17 O-G 4-1
  • 4-21-17 Defiance 1-0

Wapakoneta Redskins WBL Championships
Baseball (7): 1996, 91, 87, 78, 73, 70, 64

WBL Games this week-
4-25-17 vs Celina
4-28-17 vs Defiance

WBL Wins – 6-0

  • 4-4-17 – St. Marys 7-0
  • 4-7-17 – Van Wert 6-1
  • 4-11-17 – Shawnee 1-0
  • 4-13-17 – Kenton 8-1 – 9 innings
  • 4-18-17 – Elida 7-0
  • 4-21-17 – Bath 5-0