Rock Valley College basketball has announced the rosters for both the boys and girls Rising Stars Classic. Both games will be held at the RVC Physical Education Center on April 16 at 5 and 7 p.m.

The teams will be divided between NIC-10 players and Stateline area players.

Rock Valley College’s basketball coaches Darryl Watkins and Tyler Bredehoeft were responsible for bringing back the event…which due to Covid missed the last two years..

Boys NIC-10 Team

Appino, Commisso and Lewis
  • Rob Chaney – Auburn
  • Owen Hart – Hononegah
  • Jemere Jefferson – East
  • Kaleb Dixon – Freeport
  • Alex Wilson – Harlem
  • Lathan Lewis – Harlem
  • Bryson Hodge – Guilford
  • Joey Appino – Boylan
  • Latrell Kyles – East
  • Dominic Commisso – Hononegah
  • 1st Alternative – Aaron Winters – Belvidere North
  • 2nd Alternative – Semaj Smith – Guilford

Chris Dixon – Coach

Boys Area Team

Henze, Simmons and Firch
  • Kellen Henze – Eastland
  • Jake Gaither – Dixon
  • Alec Golembiewski – Genoa Kingston
  • Garrett Bertrand – Rockford Lutheran
  • Evan Davidson – Stillman Valley
  • Carl Firch – Winnebago
  • Ike Johnson – Rockford Christian
  • Ryan Simmons – Rochelle
  • Hunter Hoffman – Pecatonica
  • Lane McVicar – DeKalb
  • 1st Alternate – Bo Seaton –Pecatonica
  • 2nd Alternate – Max Connell – Byron

Bobby Heisler – Coach

Girls NIC-10 Team

Davidson, Warren and Gray
  • Brooklyn Gray – Auburn
  • Haley Warren – Hononegah
  • Mya Davidson – Harlem
  • Karley Colson – Jefferson
  • Carl Lamay – Hononegah
  • Crystal Sotelo – Belvidere North
  • Kiara Brandon – Guilford
  • Olivia Harter – Boylan
  • Julie Bailey – Harlem
  • Zhakyla Evans – Auburn
  • 1st Alternate – Carlee Fridly – Harlem
  • 2nd Alternate – Myah Udell – Harlem

Jason Brunke – Hononegah (Coach)

Girls Area Team

Brown, Huffine and Dinges
  • Miyah Brown – Winnebago
  • Renee Rittmeyer – Winnebago
  • Mikayla Huffine – Rockford Lutheran
  • Sam Tourtillott – Dixon
  • Izzie McKinley – Byron
  • Faith Feverbach – Sycamore
  • Ella Shipley – Sycamore
  • Olivia Dinges – Amboy
  • Brynn Haas – Stockton
  • Mary Zettle – Dakota
  • 1st Alternate – Addison Burkholder – Eastland
  • 2nd Alternate – Chloe Sweitzer – Eastland
  • Judy Krause – Coach
  • Tim Bukoski – Coach