Better-seeded teams will host second-round match-ups Friday at 7 p.m.

COLUMBUS, Ohio (10-30-22) – The Ohio High School Athletic Association released the football regional quarterfinal playoff pairings Sunday afternoon. Unless otherwise noted, all second-round games will be played on Friday, November 4, with kickoffs set for 7 p.m.  

The regional playoffs follow bracket format. The OHSAA will begin using neutral sites beginning with the regional semifinals November 11-12, when Divisions I, II, III and V will play on Friday, November 11, and Divisions IV, VI and VII will play on Saturday, November 12.

Tickets for all games must be purchased in advance at www.ohsaa.org/tickets.

How the Seeds Fared in the First Round

The No. 9 and No. 10 seeds went a combined 31-25 playing on the road Friday in the first round of the playoffs. 1 #15 seed Little Miami and #14 seed Eaton remain.

The home teams (top 8 seeds) went 178-46 in the first round. #1 seeds went 28-0.

  • No. 1 seed: 28-0
  • No. 2 seed: 27-1
  • No. 3 seed: 27-1
  • No. 4 seed: 21-7
  • No. 5 seed: 26-2
  • No. 6 seed: 24-4
  • No. 7 seed: 13-15
  • No. 8 seed: 12-16

  • No. 9 seed: 16-12 (played at No. 8 seed)
  • No. 10 seed: 15-13 (played at No. 7 seed)
  • No. 11 seed: 4-24 (played at No. 6 seed)
  • No. 12 seed: 2-26 (played at No. 5 seed)
  • No. 13 seed: 7-21 (played at No. 4 seed)
  • No. 14 seed: 1-27 (played at No. 3 seed)
  • No. 15 seed: 1-27 (played at No. 2 seed)
  • No. 16 seed: 0-28 (played at No. 1 seed)

OHSAA Football Regional Quarterfinal Pairings

Pairings shown with regional seed and record. All games on Friday, November 4, at 7 p.m., unless indicated otherwise.  

Division I

Region 1

8 Massillon Jackson (6-5) at 1 Lakewood St. Edward (10-1)

5 Cleveland St. Ignatius (7-3) at 4 Cleveland Heights (10-1)

7 Wadsworth (7-4) at 2 Medina (10-1)

6 Canton McKinley (6-5) at 3 Mentor (7-3)

Region 2

8 Powell Olentangy Liberty (6-5) at 1 Dublin Jerome (9-2)

5 Delaware Olentangy Berlin (8-3) at 4 Perrysburg (10-1)

7 Kettering Fairmont (8-3) at 2 Springfield (9-1)

11 Marysville (7-4) at 3 Centerville (9-2)

Region 3

9 Hilliard Bradley (5-6) at 1 Gahanna-Lincoln (10-1)

5 Pickerington North (7-4) at 4 Pickerington Central (8-3)

10 Westerville Central (5-6) at 2 Upper Arlington (9-2)

11 Hilliard Davidson (5-6) at 3 New Albany (8-3)

Region 4

9 Cincinnati St. Xavier (5-6) vs. 1 Cincinnati Archbishop Moeller (10-1) at Norwood Shea Stadium

5 Mason (9-2) at 4 Springboro (8-3)

7 Milford (9-2) at 2 Cincinnati Elder (9-2)

6 Cincinnati Princeton (9-2) at 3 Lakota West (11-0)

Division II

Region 5

8 Barberton (7-4) at 1 Akron Archbishop Hoban (10-1)

5 Akron St. Vincent-St. Mary (7-3) at 4 Austintown-Fitch (10-1)

7 Macedonia Nordonia (9-2) at 2 Painesville Riverside (10-1)

6 Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (9-2) at 3 Hudson (11-0)

Region 6

9 North Royalton (7-4) at 1 Avon (10-1)

5 Olmsted Falls (9-2) 4 Anthony Wayne (10-1)

7 North Olmsted (8-3) at 2 Medina Highland (11-0)

6 Avon Lake (9-2) at 3 Toledo Central Catholic (10-1)

Region 7

9 Canal Winchester (7-4) at 1 Massillon Washington (9-1)

5 Sunbury Big Walnut (9-2) at 4 Pataskala Watkins Memorial (9-2)

7 Columbus St. Francis DeSales (6-4) at 2 Uniontown Lake (10-1)

6 North Canton Hoover (8-3) at 3 Westerville South (10-1)

Region 8

9 Hamilton Ross (6-5) at 1 Cincinnati Winton Woods (11-0)

5 Cincinnati Withrow (8-3) at 4 Kings Mills Kings (10-1)

15 Little Miami (4-7) at 10 Cincinnati Anderson (6-5)

6 Piqua (9-2) at 3 Trenton Edgewood (10-1)

Division III

Region 9

9 Geneva (8-3) at 1 Chardon (9-1)

13 Chagrin Falls Kenston (8-3) at 5 Youngstown Chaney (10-1)

10 Aurora (8-3) at 2 Canfield (9-1)

6 Tallmadge (9-2) at 3 Youngstown Ursuline (9-2)

Region 10

8 Rocky River Lutheran West (10-1) at 1 Parma Heights Holy Name (8-2)

13 Defiance (7-4) at 5 Mansfield Senior (9-2)

10 Parma Padua Franciscan (6-5) at 2 Tiffin Columbian (9-2)

6 Norton (9-2) at 3 Clyde (8-3)

Region 11

9 Washington Court House (9-2) at 1 Thornville Sheridan (10-1)

5 Carroll Bloom-Carroll (10-1) at 4 Dresden Tri-Valley (9-2)

7 Granville (9-2) at 2 Jackson (9-2)

6 London (8-3) at 3 Columbus Bishop Watterson (10-1)

Region 12

9 New Richmond (8-3) at 1 Hamilton Badin (11-0)

5 Bellbrook (9-2) at 4 Wapakoneta (10-1)

10 Monroe (7-4) at 2 Mount Orab Western Brown (10-1)

11 Trotwood-Madison (7-4) at 3 Tipp City Tippecanoe (10-1)

Division IV

Region 13

8 Struthers (7-4) at 1 Beloit West Branch (10-1)

13 Akron Buchtel (6-4) at 5 Canal Fulton Northwest (8-3)

7 Canton South (8-3) at 2 Lisbon Beaver (9-2)

6 Jefferson Area (8-3) at 3 Girard (8-3)

Region 14

8 Bellevue (7-4) at 1 Cleveland Glenville (10-0)

5 Belleville Clear Fork (10-1) at 4 Elyria Catholic (9-2)

7 St. Marys Memorial (9-2) at 2 Millersburg West Holmes (11-0)

6 Van Wert (10-1) at 3 Sandusky Perkins (10-1)

Region 15

9 Columbus Bishop Ready (7-3) at 1 St. Clairsville (9-2)

5 Gallipolis Gallia Academy (9-2) at 4 Gnadenhutten Indian Valley (8-3)

10 Columbus Bishop Hartley (5-6) at 2 Steubenville (9-2)

11 Cambridge (8-3) at 3 Columbus East (9-1)

Region 16

8 Springfield Shawnee (7-4) at 1 Cincinnati Wyoming (11-0)

13 Clarksville Clinton-Massie (6-5) at 5 Urbana (9-2)

10 Kettering Archbishop Alter (6-5) at 2 Cincinnati Taft (9-2)

14 Eaton (7-4) at 6 Cincinnati Archbishop McNicholas (6-5)

#14 seed Eaton beats Fenwick 31-28

Division V

Region 17

9 Garrettsville Garfield (9-2) at 1 Canfield South Range (11-0)

13 Youngstown Cardinal Mooney (5-6) at 5 Creston Norwayne (8-3)

10 West Lafayette Ridgewood (8-3) at 2 Sugarcreek Garaway (11-0)

6 Navarre Fairless (9-2) at 3 Perry (9-2)

Region 18

9 Liberty-Benton (8-3) at 1 Liberty Center (11-0)

5 Huron (9-2) at 4 Coldwater (10-1)

10 Tinora (8-3) at 2 Elmwood (10-1)

6 Oak Harbor (10-1) at 3 Pemberville Eastwood (11-0)

Region 19

9 Portsmouth (7-4) at 1 Ironton (11-0)

13 Gahanna Columbus Academy (5-5) at 5 Portsmouth West (10-1)

10 Zanesville West Muskingum (9-2) at 2 Canal Winchester Harvest Preparatory (11-0)

6 Wheelersburg (8-3) at 3 Barnesville (11-0)

Region 20

9 Blanchester (8-3) at 1 Germantown Valley View (10-1)

5 Cincinnati Madeira (10-1) at 4 Chillicothe Zane Trace (11-0)

10 Preble Shawnee (8-2) at 2 Milton-Union (10-0)

6 Brookville (10-1) at 3 Springfield Northeastern (11-0)

Division VI

Region 21

9 Hanoverton United (9-2) at 1 Kirtland (11-0)

5 Brookfield (10-1) at 4 Dalton (9-2)

7 Canton Central Catholic (7-4) at 2 Mogadore (9-0)

6 Cuyahoga Heights (8-2) at 3 Youngstown Valley Christian (10-0)

Region 22

8 Colonel Crawford (9-2) at 1 Carey (11-0)

5 Columbus Grove (9-2) at 4 West Salem Northwestern (9-2)

10 Patrick Henry (7-4) at 2 Ashland Crestview (11-0)

6 Hopewell-Loudon (9-2) at 3 Columbia Station Columbia (11-0)

Region 23

8 Sarahsville Shenandoah (7-4) at 1 Beverly Fort Frye (10-1)

13 West Jefferson (5-6) at 5 Coal Grove Dawson-Bryant (7-4)

7 Loudonville (7-4) at 2 Nelsonville-York (10-1)

6 Worthington Christian (8-3) at 3 Bellaire (7-4)

Region 24

8 West Liberty-Salem (6-5) at 1 Marion Local (11-0)

12 Twin Valley South (7-4) at 4 Versailles (8-3)

7 Bainbridge Paint Valley (7-4) at 2 Allen East (10-1)

6 Cincinnati Country Day (9-1) at 3 Tri-Village (10-1)

Division VII

Region 25

8 New Middletown Springfield (7-4) vs. 1 Warren John F. Kennedy (9-1) at Youngstown Liberty High School

5 Norwalk St. Paul (8-3) at 4 Salineville Southern (10-1)

10 Lucas (5-6) at 2 Lowellville (11-0)

6 Jeromesville Hillsdale (7-4) at 3 Danville (9-2)  

Region 26

9 Pandora-Gilboa (8-3) at 1 McComb (10-1)

12 Delphos St. John’s (5-6) at 4 Lima Central Catholic (7-4)

10 Delphos Jefferson (7-4) at 2 Antwerp (11-0)

6 Gibsonburg (9-2) at 3 Waynesfield-Goshen (11-0)

Region 27

9 Portsmouth Notre Dame (6-5) at 1 Newark Catholic (8-1)

5 Waterford (8-3) at 4 Reedsville Eastern (9-2)

10 Lancaster Fairfield Christian (6-5) at 2 Hannibal River (10-1)

6 Portsmouth Sciotoville Community (6-5) at 3 Caldwell (10-1)

Region 28

8 Springfield Catholic Central (7-4) at 1 Ansonia (10-1)

5 New Bremen (8-3) at 4 DeGraff Riverside (8-3)

7 South Charleston Southeastern (7-4) at 2 Fort Loramie (9-2)

6 Minster (7-4) at 3 Mechanicsburg (9-2)