October 2, 2017 – With 397 teams entered, the matchups for the 46th Annual IHSAA Volleyball State Tournament were announced.

Host sites will announce their respective playing schedules this week and the IHSAA will populate the MaxPreps.com tournament brackets that are also linked at IHSAA.org.

Sectional play begins on Tuesday, Oct. 10, and continues through Saturday, Oct. 14, at 64 sites across the four enrollment classifications.

Those sectional champions will advance to a four‐team regional on Saturday, Oct. 21, to be followed by a single semi‐state round on Saturday, Oct. 28. The four state championship matches at Ball State University’s Worthen Arena are scheduled for Saturday, Nov. 4.

Bellmont will be going for its 13th consecutive Sectional title and hoping to win their 34th, they trail Jasper who has 38 program Sectional titles.

South Adams hopes to win two in a row as they host their own Sectional.

Bellmont Senior Players
Bellmont Senior Players with Coach Krull

Class 3A at Mississinewa (6)

  • M1: Fort Wayne Bishop Luers vs. Norwell.
  • M2: Bellmont vs. Marion.
  • M3: M1 winner vs. M2 winner.
  • M4: Mississinewa vs. Heritage.
  • Championship: M3 winner vs. M4 winner.

at Delta (7)

  • M1: Jay County vs. Blackford.
  • M2: Hamilton Heights vs. Wapahani.
  • M3: New Castle vs. Muncie Burris.
  • M4: Delta vs. M1 winner.
  • M5: M2 winner vs. M3 winner.
  • Championship: M4 winner vs. M5 winner.

Class 2A at South Adams (7)

  • M1: Eastside vs. Adams Central.
  • M2: Fort Wayne Blackhawk Christian vs. Bluffton.
  • M3: South Adams vs. Woodlan.
  • M4: Fort Wayne Canterbury vs. M1 winner.
  • M5: M2 winner vs. M3 winner.
  • Championship: M4 winner vs. M5 winner.

Facts provided by the IHSAA:

A look at the Class Pairings

The four top‐ranked teams in each of today’s polls from the Indiana High School Volleyball Coaches Association –

In Class 4A, No. 1 Yorktown, last year’s 3A state champion and now playing in the highest classification, will host Huntington North in Sectional 6.

In Class 3A, top‐ranked Fort Wayne Bishop Dwenger will meet Garrett in Sectional 22 played at Angola.

In 2A, No. 1 Alexandria Monroe will play host to Frankton in the Sectional 40 opening match.

In Class A, top‐ranked Lafayette Central Catholic drew Tri‐Central in the Sectional 54
bye match played at Southwood.

Among the other state champions from a year ago, Class A’s Fort Wayne Blackhawk Christian, now playing in Class 2A, will meet Bluffton in Sectional 36 at South Adams. Wapahani, 2A state champion the last two years and now playing in 3A, drew Hamilton Heights in Sectional 24 at Delta. And Indianapolis Cathedral, the defending champ in 4A, will face off against Indianapolis Arsenal Technical in the Sectional 10 opener at
Lawrence North.

About the Draw

To conduct the random drawing for the volleyball state tournament, the IHSAA places ping-pong balls representing each school in a given sectional into a lottery-style air mix machine. A fan in the bottom of the machine blows the balls around the inside of the transparent container and air then forces each ball up through a tube in random
order. For example, the first ball retrieved from the machine will be the visiting team in match one with the second ball representing the home team in match one. The third ball to come out is the visitor in match two and the fourth ball the home team in match two. That same method is followed through all 64 sectionals and 16 regionals.
Notables
Schools Entered: 397 schools. 393 matches will be played over the four‐week tournament.
Last Year’s Sectional Champions
4A: Avon, Carroll (Fort Wayne), Castle, Center Grove, Columbus East, Concord, Crown Point, Floyd Central, Fort Wayne Concordia Lutheran, Indianapolis Cathedral, LaPorte, Mt. Vernon (Fortville), Munster, Perry Meridian, Westfield, Zionsville.

3A: Andrean, Bellmont, Benton Central, Evansville Memorial, Fort Wayne Bishop Dwenger, Indianapolis Cardinal Ritter, Jasper, Kankakee Valley, Lawrenceburg, Mishawaka Marian, New Palestine, Northview, Providence, West Noble, Western
Boone, Yorktown.

2A: Alexandria Monroe, Cascade, Covenant Christian (Indianapolis), Covington, Evansville Mater Dei, Hagerstown, Hammond Bishop Noll, Linton‐Stockton, North Judson‐San Pierre, Paoli, Rochester Community, Shenandoah, South Adams, South Ripley, Wapahani, Whitko.

A: Christian Academy of Indiana, Clay City, Daleville, Fort Wayne Blackhawk Christian, Greenwood Christian Academy, Hauser, Lafayette Central Catholic, Loogootee, Morgan Township, Pioneer, Riverton Parke, Seton Catholic, Tecumseh, Tindley, Trinity Lutheran, Triton.

Active Consecutive Tournament Win Streaks
14: Wapahani.
13: Indianapolis Cathedral.
7: Fort Wayne Blackhawk Christian, Yorktown.

Most Consecutive Sectional Championships
23 by Castle (1994‐current).

Active Sectional Championship Streaks (Three or more years)
23: Castle.
16: Avon.
12: Bellmont.
11: Pioneer.
8: Carroll (Fort Wayne), Fort Wayne Concordia Lutheran.
7: Hauser.
6: Fort Wayne Blackhawk Christian, Indianapolis Cardinal Ritter, Jasper, Providence, Western Boone.
5: Christian Academy of Indiana, Columbus East.
4: Floyd Central, Hammond Bishop Noll, Lafayette Central Catholic, Northview, Perry Meridian.
3: Indianapolis Cathedral, Lawrenceburg, Seton Catholic, Tindley, Trinity Lutheran, Triton.

Top 10 All‐Time Sectional Championships
38: Jasper.
35: Castle.
33: Bellmont, Evansville Mater Dei.
31: Carmel, Providence.
29: Muncie Burris.
28: Center Grove.
25: Indianapolis Cathedral, New Castle, Roncalli.

Schools Playing Up One Class due to Tournament Success Factor

  • Christian Academy of Indiana (Class 2A, Sectional 46).
  • Fort Wayne Blackhawk Christian (Class 2A, Sectional 36).
  • Providence (Class 4A, Sectional 15).
  • Wapahani (Class 3A, Sectional 24).
  • Yorktown (Class 4A, Sectional 6).

 

Schools Remaining in Higher Class due to Tournament Success Factor
Fort Wayne Concordia Lutheran (Class 4A, Sectional 5).
Schools Opting to Play Up a Class
North Daviess (Class 2A, Sectional 47).

Advertisements