Kole Murlin - All State LB
Kole Murlin – D III All State LB

 

(11-28-17) – COLUMBUS, Ohio – The Division II and III football All-Ohio teams were announced Tuesday by a statewide media panel.

Celina Linebacker Kole Murlin capped off a Senior season by being named to the All-State D III first team, adding to his his honors as the Defensive Back of the Year in the WBL and  Defensive Player of the Year in the Northwest District.

Celina Lineman Seth Houston (Junior) picked up Honorable Mention honors, he was also an All WBL and Northwest District first team selection.

The teams were selected by members of the Ohio Prep Sportswriters Association, most of whom were voters for the former Associated Press All-Ohio teams. The Associated Press no longer coordinates postseason honors for high school sports.
On Sunday, the Division VI and VII All-Ohio teams were announced. On Monday, the Division IV and V All-Ohio teams were announced. The Division I All-Ohio team and the Ohio Mr. Football Award will be announced Wednesday.
More about the Ohio Prep Sportswriters Association can be found at: http://www.ohsaa.org/news/OPSWA
 
2017 Ohio Prep Sportswriters Association Division III All-Ohio football team, as selected by a statewide media panel:

DIVISION III OPSWA ALL-OHIO FOOTBALL 2017

Coach of the year: Jeff Graham, Trotwood-Madison

First Team Offense

Offensive players of the year: Ra’Veion Hargrove, Trotwood-Madison and Ja’Vez Alexander, Sandusky

Quarterbacks: Andrew Newsom, Dresden Tri-Valley, 5-10, 154, Sr.; Ja’Vez Alexander, Sandusky, 6-3, 190, Sr.; Jayden Cunningham, Hunting Valley University School, 6-1, 195, Sr.

Backs: Ra’Veion Hargrove, Trotwood-Madison, 5-9, 175, Sr.; Tavion Thomas, Dayton Dunbar, 6-3, 230, Sr.; Demontae Taylor, Columbus Independence, 5-10, 185, Sr.; Jornell Manns, Mansfield Senior, 6-0, 185, Sr.; Duce Johnson, Alliance, 5-8, 200, Sr.; Jack Porter, Chagrin Falls Kenston, 5-10, 180, So.

Receivers: Zaire Porter, Columbus Marion-Franklin, 6-4, 205, Sr.; Treon Sibley, Coventry, 6-1, 185, Sr.; Joseph Scates, Dayton Dunbar, 6-3, 180, Sr.

Linemen: Chad Douglas, Columbus Independence, 6-1, 270, Sr.; Travis Geiger, Columbus Marion-Franklin, 6-4, 310, Sr.; Aidan MacDonald, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-3, 280, Jr.; Alex Mumy, Bellbrook, 6-1, 260, Sr.; Conor Head, Richfield Revere, 6-5, 280, Sr.; Dugan May, New Philadelphia, 6-5, 280, Sr.

Punter: Michael Schwartz, Warren Howland, 6-2, 185, Sr.

First Team Defense

Defensive player of the Year: Chase Kline, Chardon, 6-3, 220, Sr.

Linemen: Ethan Amaya, Columbus Hartley, 6-3, 290, Sr.; Manni Malone, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-10, 225, Sr.; Kennedy Coates, Trotwood-Madison, 6-0, 195, Jr.; De’Marko Craig, Toledo Central Catholic, 6-1, 275, Sr.

Linebackers: Max Stienecker, Columbus Hartley, 6-1, 205, Sr.; Ty Van Fossen, Columbus DeSales, 6-2, 210, Sr.; Nathan Lawler, Dresden Tri-Valley, 6-5, 215, Sr.; Josh Baldridge, Millersburg West Holmes, 6-0, 180, Jr.; Tanner Tritipo, Athens, 6-0, 180, Sr.; Chase Kline, Chardon, 6-3, 220, Sr.; Kole Murlin, Celina, 6-1, 205, Sr.; Ben Schmiesing, Piqua, 6-2,  216, Sr.; Dallas Fields, Toledo Central Catholic, 6-1, 215, Sr.

Backs: Gavin Blunt, Aurora, 6-2, 195, Sr.; Cade Stover, Lexington, 6-5, 220, Jr.; Conner Long, Clyde, 5-11, 187, Sr.; Scott Walter, St. Vincent-St. Mary, 5-9, 175, Sr.; Paul French, Canfield, 5-10, 160, Sr.

Kicker: Gabe Brkic, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-3, 175, Sr.

Second Team Offense

Quarterbacks: Ryan Peltier, Dayton Chaminade Julienne, 6-1, 187, Sr.; Isaac McAdams, Elida, 6-3, 190, Jr.; Baron May, New Philadelphia, 6-0, 175, So.; Dezmin Lyburtus, Bellefontaine, 6-1, 185, Sr.; Markell Stephens-Peppers, Trotwood-Madison, 5-11, 165, Sr.

Backs: Savon Edwards Jr., Columbus Eastmoor Academy. 5-9, 155, Jr.; Trent Davies, Delaware Buckeye Valley, 5-8, 175, Sr.; Blake McCoy, Jackson, 6-0, 182, Sr.; Devanier Floyd, Akron East, 5-9, 215, Sr.

Receivers: Bransen Stanley, Chagrin Falls Kenston, 6-1, 160, Jr.; Malachi Campbell, Sandusky, 5-10, 160, Sr.; Andreus Harhalos, Parma Heights Holy Name, 6-2, 200, Sr.

Linemen: Alex Robarge, Chagrin Falls Kenston, 6-4, 305, Jr.; Brendan O’Doherty, Bay Village Bay, 6-3, 265, Sr.; Cameron Niehus, Chardon, 5-11, 235, Sr.; Montrell Caldwell, Mansfield Senior, 5-11, 260, Sr.; Jack Recchiuti, Alliance, 6-4, 285, Sr.; Andy Waggoner, Wintersville Indian Creek, 6-1, 220, Sr.

Punter: Patrick Green, Rocky River, 6-1, 160, Jr.

Second Team Defense

Linemen: Brian Adams, Parma Heights Holy Name, 6-2, 250, Jr.; Scott Seeker, Tallmadge, 6-4, 250, Sr.; Lonnie Phelps, Mt. Healthy, 6-2, 215, Jr.; Brandon Derrow, Columbus DeSales. 6-3, 250, Sr.; Jackson Gear, Cincinnati McNicholas, 6-3, 215, Sr.; Nick Cone, Columbus Hartley, 6-4, 250, Sr.; Dominique Kimble, Toledo Central Catholic, 6-0, 280, Sr.

Linebackers: Zion Johnson, Columbus Independence, 6-1, 185, Sr.; ShiQuan Likely, Columbus South, 5-11, 170, Sr.; Crishawn Long, Parma Padua Franciscan, 6-1, 190, Jr.; Josh Jenne, Clyde, 6-2, 225, Sr.; Keishawn Goodson, Cleveland JFK, 5-10, 191, Sr.

Backs: Devon Eakle, Wintersville Indian Creek, 6-0, 180, sr.; Anthony Sciarroni, Columbus DeSales. 6-0, 180, Jr.; Dominique McClain, Toledo Woodward, 6-0, 190, Jr.; Micah Coleman, Columbus Eastmoor Academy, 5-7, 180, Jr.; Jake McLoughlin, Dresden Tri-Valley, 6-6, 195, Sr.; Jayshon Bester, Cleveland Collinwood, 5-7, 150, Jr.

Kicker: Michael Benson, Jackson, 6-2, 180, Sr.

Third Team Offense

Quarterbacks: Mason Lydic, Peninsula Woodridge, 6-1, 185, Sr.; Alec Sayre, Dover, 6-0, 210, Jr.; Cameron Crouch, Granville, 6-1, 180, Jr.

Backs: Brandon Haley, Granville, 5-8, 165, Jr.; Trey Psota, Bay Village Bay, 6-1, 205, Sr.; Trent Cramer, Parma Padua Franciscan, 6-0, 215, Sr.; Ty Shannon, Tallmadge, 6-0, 200, Sr.; John Bivens, Kettering Alter, 6-0, 204, Jr.

Receivers: Sam Zemis, New Philadelphia, 6-0, 175, So.; Max Hartline, Louisville, 5-10, 176, Jr.; Devin Eakle, Wintersville Indian Creek, 6-0, 175, Sr.; Jordan Kirkbride, Columbus Hartley, 6-5, 245, Jr.

Linemen: Dom Kriz, Medina Buckeye, 6-0, 242, Sr.; Montana Nietert, Aurora, 6-4, 275, Sr.; Jaison Williams, Trotwood-Madison, 6-4 305, Sr.; Andrew Arnold, Goshen, 6-3, 280, Sr.; Jim McAdams, Parma Padua Franciscan, 6-5, 285, Jr.; Conner Barton, Wilmington, 6-3, 275, Sr.

Punter: Jase Bowen, Toledo Central Catholic, 6-0, 175, Jr.

Third Team Defense

Linemen: Zack Hawk, Dover, 6-3, 275, Sr.; Sam Eldridge, Chardon, 5-10, 195, Sr.; Trent Compton, Granville, 5-7, 185, Jr.; Colt Jennings, Parma Padua Francsican, 6-1, 225, Jr.; Shane Cokes, Dayton Chaminade Julienne, 6-3, 220, Jr.; Brian Dalidowicz, Kettering Alter, 6-1, 215, Sr.

Linebackers: James Parker, Trotwood-Madison, 6-0, 215, Sr.; Dierre Blash, Akron Buchtel, 6-0, 245, Sr.; Zach Urda, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-0, 180, Jr.; Spencer Robinson, Peninsula Woodridge, 5-8, 190, Sr.; Ross Hartman, Rocky River, 6-0, 200, Jr.; Angelo Petracci, Canfield, 5-9, 187, Sr.; Alden Simms, Kettering Alter, 6-2, 210, Sr.

Backs: Jack Campbell, Bellbrook, 6-4, 220, Sr.; Josh Peroni, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-10, 175, Sr.; Max Showalter, Bay Village Bay, 6-1, 185, Jr.; Daishawn Brimage, Akron East, 6-1, 210, Sr.; Paul Breinz, Canfield, 5-9, 179, Sr.

 

Kicker: Chase Dinan, Dresden Tri-Valley, 5-11, 165, Sr.

Honorable Mention

Seth Houston
Celina’s (#52) Seth Houston
Kevin Laming, Columbus Watterson. 6-1, 182, Sr.; Sam Accordino, Canfield, 6-1, 160, Sr.; Max Corso, Sandusky, 5-10, 160, Jr.; Caiden Smith, Tipp City Tippecanoe, 6-0, 157, Sr.; Craig Zies, Granville, 6-1, 160, Jr.; Kevin Laming, Columbus Watterson, 6-1, 182, Sr.; Vinnie Fiorenza, Canfield, 5-11, 178, Sr.; Adam Fauver, Medina Buckeye, 6-1, 206, Sr.; Kee-Shaun Merrill, Chagrin Falls Kenston; Ke’zion Brown, Columbus Marion-Franklin, 6-5, 185, Jr.; Ethan Heller, Thornville Sheridan, 6-1, 170, Jr.; Clay Davis, Athens, 6-3, 205, Jr.; Logan Riehl, Clyde, 5-8, 185, Sr.; Jordan Walker, Parma Padua Franciscan, 5-9, 170, Jr.; Dallas Daniels, Trotwood-Madison, 6-1, 170, Sr.; Bryant Johnson, Vandalia Butler, 6-5, 180, Jr.; KeShuan Owens, Dayton Chaminade Julienne, 5-11, 170, Sr.; Hayden Schrubb, Piqua, 6-3, 182, Sr.; Brayden Chaney, Millersburg West Holmes, 5-10, 160, Sr.; Kaden Folkert, Dover, 5-11, 160, Sr.; Dre Hess, Dover, 5-11, 170, Sr.; Blayze Taylor, Zanesville, 5-11, 165, Jr.; Cam Drum, Parma Padua Franciscan, 6-1, 220, Sr.; Craig Burt, Columbus Centennial, 6-4, 173, Sr.; Zaire Porter, Columbus Marion-Franklin, 6-4, 205, Sr.; Joey Verdes, Buckeye Valley, 6-1, 170, Sr.; Ethan Tabor, Thornville Sheridan, 6-2, 180, Sr.; Treyce Albin, Athens, 6-2, 175, Sr.; Terrance Keyes, Akron St. Vincent-St. Mary, 5-10, 190, So.; Zachary Olson, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-2, 185, Sr.; Devon Cleghorn, Maumee, 5-8, 155, Sr.; Trevon Raymore, Norwalk, 5-10, 200, Jr.; Kye Crowthers, New Philadelphia, 5-11, 170, Sr.; Caine Martin, Zanesville, 5-8, 200, Sr.; Maleek McIntosh, Columbus Marion-Franklin, 5-11, 185, So.; Shemar Samuel, Columbus Beechcroft, 5-10, 180, Sr.; Jarrett Munyan, Thornville Sheridan, 5-9, 170, Sr.; Josh Keets, Hillsboro, 6-1, 230, Jr.; Dominic Vanfossen, Marietta, 5-10, 205, Sr.; Blake McCoy, Jackson, 6-0, 182, Sr.; Chucky Morris, Jackson, 6-3, 275, Sr.; Brandon Matlock, Warren Howland, 6-1, 240, Sr.; Adam Niell, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-3, 270, Sr.; Vinnie Klempner, Toledo Central Catholic, 6-3, 260, Jr.; Skyler Patrick, Sandusky, 5-11, 275, Sr.; Brendon Wompler, Clyde, 6-0, 263, Sr.; Seth Houston, Celina, 6-1, 240, Jr.; Johnathan Allen, Dunbar, 6-6, 280, Jr.; Braden Jacobs, Bellefontaine, 6-3, 254, Sr.; Aaron Jadwin, Dresden Tri-Valley, 6-0, 242, Sr.; Kyler Hooper, Zanesville Maysville, 6-2, 310, Jr.; Ike Gilt, Millersburg West Holmes, 6-0, 250, Jr.; Cameron Niehus, Chardon, 5-11, 235, Sr.; Patrick Gilliland, Columbus Hartley, 6-6, 315, Sr.; Max Markgraf, Granville, 6-2, 200, Sr. Max Rotondo, Buckeye Valley, 6-4, 230, Sr.; Kyle Simmonds, Columbus Watterson, 6-4, 270, Sr.; Caleb Rogers, Athens, 6-0, 225, Jr.; Taylor Deem, Thornville Sheridan, 6-3, 265, Jr.; Jared Conn, Hillsboro, 6-2, 230, Jr.; Tyler Warner, Marietta, 6-3, 200, Sr.;  Corey Hicks, Alliance Marlington, 6-3, 235, Sr.; Nate Clingan, Lodi Cloverleaf, 6-1, 240, Jr.; Domonique Kimble, Toledo Central Catholic, 6-0, 280, Sr.; Mikey Haney, Maumee, 6-4, 255, Sr.; Jerrell Wells, Sandusky, 6-3, 240, Sr.; Jaylan Johnson, Clyde, 6-4, 195, Sr.; Charles Ellington, Vandalia Butler, 6-5, 285, Sr.; Nick Sanchez, New Richmond, 6-3, 252, Sr.; Kris Mesaros, Dresden Tri-Valley, 5-9, 167, Sr.; Will Jerrells, Zanesville, 5-11, 200, Sr.; Colton Meeks, New Philadelphia, 6-0, 255, Sr.; Mychal Keys, Columbus Marion-Franklin, 6-5, 240, Sr.; Evan Steenrod, Athens, 6-0, 235, Jr.; Zach DiLauro, Akron Springfield, 5-11, 220, Sr.; Lane Harshbarger, Kettering Alter, 5-9, 190, Sr.; Cory Stallings, Lodi Cloverleaf, 5-9, 195, Sr.; Angelo Grose, Mansfield Senior, 5-9, 170, So.; Seth Arnold, Dayton Dunbar, 6-0, 190, Sr.; Jayvanare Nelloms, Trotwood-Madison, 6-1, 190 Jr.; Dayton Robin, Dover, 6-1, 195, Sr.; Caleb Robins, New Philadelphia, 6-0, 166, Sr.; Darantae Ervin, Independence, 6-2, 215, Jr.; Tommy Wolfe, Granville, 6-0, 190, Jr.; Teren Wycoff, Buckeye Valley, 6-2, 235, Sr.; Brice Parks, Jackson, 5-10, 172, So.; Dillon Barry, Bay Village Bay, 5-11, 191, Sr.; Kymani Jones, Ravenna, 5-7, 165, Sr.; Sean Blue, Toledo Central Catholic, 5-9, 170, Sr.; Tre’Suan Windham, Mansfield Senior, 5-8, 150, Jr.; Taron Britt, Trotwood-Madison, 5-11, 170, Jr.; Payton Leugers, Goshen, 5-10, 170, Sr.; Jack Mitchell, Vandalia Butler, 5-10, 170, So.; Luke Tabler, Hamilton, Badin, 5-11, 160, Jr.; Rolando Perez, Thurgood Marshall, 6-1, 200, Sr.; Alec Preston, New Philadelphia, 5-11, 170, Sr.; Ian Sexton, Dover, 6-0, 170, Jr.; Chase Kendrick, Dresden Tri-Valley, 6-0, 215 Jr.; Elijah Carter, Columbus Hartley, 6-1, 180, Sr.; Napoleon Harris, Columbus Eastmoor Academy, 6-1, 160, Jr.; Nate Meyer, Columbus Watterson, 6-2, 200, Sr.; Anthony Sciarroni, Columbus DeSales, 6-0, 180, Jr.; Deonte Wade, Columbus Marion-Franklin, 6-1, 190, Jr.; Britton Haines, Hillsboro, 6-2, 160, Sr.; Brice Graham, Jackson, 6-1, 193, So.
Advertisements