(10-27-19) The defending OHSAA D III  State Girls Cross Country Championship team made a big statement on Saturday capturing the Tiffin Regional title. The Wildcats outdistanced Liberty Center 62-91.

Minster’s Ella Boate (Jr) led the way with a 2nd place finish in a time of  18:34.05.

Coldwater’s Haley Alig (Soph) finished 6th and will advance as an individual to the State Meet, as will Leah Heitkamp from St. Henry who finished 24th (18 team score).

                      OHSAA Tiffin Regional XC Championships
                    Hosted by Tiffin High School  - 10/26/2019 

    Team Scores                                    
=======================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7
=======================================================================
   1 Minster                      62    2    9   15   16   20   25   71 
   2 Liberty Center               91    1   10   22   24   34   40   41 
   3 Columbus Grove              194    6   31   44   48   65   97  102 
   4 Archbold                    210    3    8   46   50  103  108  114 
   5 Woodmore                    212    7   11   19   38  137  139  152 
   6 New London                  213   12   17   51   53   80  104  109
   7 Del. St. John's             270   29   33   42   56  110  132  
   8 St. Henry                   277   18   30   59   76   94  115  122 
   9 Crestview                   284   13   55   61   69   86  123  133  
  10 Coldwater                   290    5   27   70   93   95  100  105  
  17 Ft. Recovery                375   39   72   84   89   91   98  113
 
Girls 5k Run CC Division III
===================================================================
    Name                    Year School              Finals  Points
===================================================================
  1  Hope Oelkrug        10 Liberty Center          18:26.21    1   
  2  Ella Boate          11 Minster                 18:34.05    2   
  3  Kylie Sauder        11 Archbold                18:44.21    3   
  4  Sarah Reinhart      10 Carey                   18:45.50    4   
  5  Taylor Spencer       9 Waynesfield-Goshen      18:46.58        
  6  Haley Alig          10 Coldwater               18:48.57    5   
  7  Alyssa Ellerbrock   12 Columbus Grove          18:52.44    6   
  8  Ava Beam            11 Woodmore                18:58.72    7   
  9  Raena Willett       12 Holgate                 18:58.73        
 10  Sophie Rupp          9 Archbold                19:01.48    8   
 11  Taylor Roth          9 Minster                 19:01.69    9   
 12  Sydney Miller       11 Liberty Center          19:02.89   10   
 13  Lily Dowdell        12 St. Paul                19:07.56        
 14  Reilly Cozette      11 Lakota                  19:10.33        
 15  Teryn Bour          11 Ayersville              19:18.32        
 16  Olivia Vogelpohl     9 Woodmore                19:26.39   11   
 17  Savannah Shaver     12 New London              19:36.02   12   
 18  Ragen Harting       12 Crestview               19:36.23   13   
 19  Madison Langdon     11 Lincolnview             19:36.98   14   
 20  Mason Pohl          11 Minster                 19:38.73   15   
 21  Mackenzie Bohman    12 Minster                 19:40.19   16   
 22  Ceci Yeckley        12 SMCC                    19:41.80        
 23  Kaylin Williams     12 New London              19:45.79   17   
 24  Leah Heitkamp        9 St. Henry               19:47.81   18  

In the boys meet,  Minster finished 5th as a team and will advance to the State Finals, they were led by  Alex Albers with a 2nd place finish.

Stateline Qualifiers to State

Boys 5k Run CC Division III
===============================================================
    Name               Year School               Finals  Points
================================================================
  2  Alex Albers         10 Minster               16:11.28    2   
 15  Isaac Schoen        11 Coldwater             16:44.01        
 22  Kyle Roth           12 Parkway               16:53.40   15   
 23  Luke Barga          12 Minster               16:53.55   16