(11-3-21) The Western Buckeye League announced it 2021 All- Conference boys and girls soccer teams.

Shawnee players were named the Players of the Year, Matteo Fusillo and Bri. Ridenour.

Matteo Fusillo and Bri. Ridenour.

2021 WBL Boys Soccer All-League Teams

WBL Player of the Year: Matteo Fusillo – Shawnee

1st Team
Will Miller – Bath
Ramsey Cox – Celina
Ethan Thomas – Elida
Asher Bridenstine – Kenton
Jeramy Hermiller – Ottawa-Glandorf
Matteo Fusillo – Shawnee
Austin Miller – Shawnee
Quinn Holtzapple – St. Marys
Wyatt Chapman – St. Marys
Kyle Beach – Wapakoneta
Sam Tenwalde – Shawnee
Connor Neidemire – Shawnee

2nd Team
Logan Smith – Celina
Jonathon Florez – Elida
Connor Defibaugh – Kenton
Nate Maag – Ottawa-Glandorf
Austin Birkimeier – Ottawa-Glandorf
Jake Fraser – Shawnee
AJ Dieringer – St. Marys
Joey Vanderhorst – St. Marys
Jack Tenwalde – Shawnee
Jake Miller – Shawnee
Brent Rader – Kenton

3rd Team
Zach Stein – Celina
Grant Hardeman – Elida
Carson Fuka – Ottawa-Glandorf
Easton Craft – St. Marys
Colby Quay – Kenton
Collin Scheid – Shawnee
Taylor Echols – Wapakoneta
Martin Saavedra – Defiance
Dylan Birkimeier – Ottawa-Glandorf
Alex McGuire – Shawnee
Anthony Best – Shawnee
Kyle Steininger – St. Marys

Honorable Mention
Keaton Liles – Bath
Max Baumstark – Celina
Viktor Jurcevich – Defiance
Elijah Barazza – Elida
Tristan Speirs – Kenton
Alex Macke – Ottawa-Glandorf
Caleb Miller – Shawnee
Vincent Holtzapple – St. Marys
Kaden Schaffer – Van Wert
Dylan Whitehead – Wapakoneta

2021 WBL Girls Soccer All-League Teams

WBL Player of the Year: Bri Ridenour – Shawnee

1st Team
Rachel Clark – Bath
Mia Rolfes – Celina
Analei Jackson – Elida
Abi Temple – Kenton
Myka Aldrich – Ottawa-Glandorf
Makenna Siefker – Ottawa-Glandorf
Bri Ridenour – Shawnee
Kennedy Jensen – Shawnee
Taylor Morris – Shawnee
Nikane Ambos – Wapakoneta
Kendell Dieringer – St. Marys
Aerial Fast – St. Marys

2nd Team
Alexis Hammons – Bath
Raven Harris – Celina
Mari Smith – Defiance
Hannah Jones – Elida
Gabi Wetherill – Kenton
Lily Haselman – Ottawa-Glandorf
Clara Beach – Ottawa-Glandorf
Lily Cleaves – Shawnee
Kaelan Swallow – Shawnee
Katie Lisi – Wapakoneta
Ella Jacobs – St. Marys

3rd Team
Lexi Renner – Bath
Taylor Klingshirn – Celina
Lacie Moening – Elida
Avery Smith – Kenton
Emilee Horstman – Ottawa-Glandorf
Ella Okuley – Ottawa-Glandorf
Ava Schaaf – Shawnee
Chloe Cleaves – Shawnee
Grace Dowler – Van Wert
Audrey Sparks – Wapakoneta
Gabby Keller – St. Marys
Karlie Wallace – Bath

Honorable Mention
Jena Wilson – Celina
Addison Modd – Kenton
Sydney Dowler – Van Wert
Abby Warnecke – Ottawa-Glandorf
Erika Lisi – Wapakoneta
Alex Macias – Defiance
Payton Kuhn – Elida
Zoe Best – Shawnee
Emma Gast – Bath
Amelia Ankerman – St. Marys