(5-26-17) – The final day at the OHSAA D III Troy Regional Championships saw numerous Stateline area athletes move on to the State Meet in Columbus next week.

COMPLETE TROY D III REGIONAL RESULTS

GIRLS

Minster easily won the girls D III Regional title outscoring 2nd place Anna 85-50, Parkway finished 7th with 29 points.

Marion Local Relay Team
Marion Local 800 meter Relay Team – Rethman, Homan, Kramerand Albers

Advancing to State, Marion Local’s 800 meter relay team (Rethman , Homan , Kramer , Albers) who finished 2nd to Anna and Coldwater’s Savannah Seibert finished 4th in the 300 meter hurdles.

Parkway 4 x 100 m relay
Parkway 4 x 100 m relay-Clista Hellwarth, Rachel Barrett, Ansley Burtch and Sydney Crouch

Parkway had a good 2nd day at Regionals, Sydney Crouch (11) won the Long Jump Regional title, placed 3rd in the 200 meter dash and was a member of the 2nd place 400 meter relay team along with Clista Hellwarth, Rachel Barrett and Ansley Burtch. The Parkway Relay team time was a new Panther school record at 50.46, beating the 50.48 record set back in 1986 (Sandy Luderman, Jenny Frahm, D. Laffin, Jenny Steinecker).

Girls Scores
Team Scores - Girls
Place 	Team 		Points
1. Minster 		85
2. Anna 		50
3. Covington 		46
4. Twin Valley South 	39
5. Temple Christian 	34
6. Summit Country Day 	33
7. Parkway 		29
Girls 800 Relay
Place 	Team 					Time 	
1. 	Anna 
Shoemaker , Shoemaker , Gehret , Glover 	1:42.98
	
2. 	Marion Local 
Rethman , Homan , Kramer , Albers 		1:46.13

3. 	Summit Country Day
Brooks , Gamble , Neltner , Woods 		1:46.67 
	
4. 	Minster 
Thobe , Prenger , Falk , Heitbrink 		1:47.65 
	

Girls 400 Relay
Results
Place 	Team 					Time
1. 	Anna
Shoemaker , Shoemaker , Glover , Gehret 	49.81 
	
2. 	Parkway 
Clista Hellwarth, Rachel Barrett, Ansley Burtch and 
Sydney Crouch 					50.46 	
	
3. 	Cincinnati Christian
Long , Everson , McCardle , Coffee 		50.53	
	
4. 	Twin Valley South
Johnson , Mowell , Stewart , Crews 		50.65 	

Girls 300 Hurdles 
Place 	Athlete 				Time 
1. 	Madison Yingst 12 - Temple Christian	44.61	
2. 	Julian Roberts 12 - Yellow Springs	44.99
3. 	Hannah Shoemaker 10 - Anna		45.91 		
4. 	Savannah Seibert 11 - Coldwater		45.98 	

Girls 200 Dash
Place 	Athlete 				Time 
1. 	Mylan Crews 11 - Twin Valley South	25.84 
2. 	Madison Yingst 12 - Temple Christian	26.25	
3. 	Sydney Crouch 11 - Parkway		26.46	
4. 	Kennedi Gephart 9 - Ft. Loramie		26.46 	

Long Jump
Place 	Athlete 				Best	
1. 	Sydney Crouch 11 - Parkway		17-05.00 ft
2. 	Paige Thobe 11 - Minster		17-04.75 ft
3. 	Lydia Sink 12 - Ansonia			17-04.25 ft
4. 	Chloe Hemm 12 - Miami Valley 		17-00.50 ft

BOYS

The boys Regional title went to Ft. Loramie who beat 2nd place Twin Valley South 74-48, Ft. Recovery was 12th with 19 points.

Advancing to state, Ft. Recovery had a good second day, Robby Lefevre (Soph) was third in the 200 meter dash and was a member of the fourth place 400 meter relay along with teammates Pearson, Timmerman and Schoen.

Also advancing to State in the 1,600 meter run was the Indians’ Travis Sutter (Sr).

Boys Scores
Team Scores - Boys
Place 	Team 			Points
1. 	Ft. Loramie 		74
2. 	Twin Valley South 	48
Boys 200 Dash
Place 	Athlete 				Time 	
1. 	Troy Bowers12 - Twin Valley South	22.64 
2. 	Qua'monte Richardson12 - Purcell Marian	22.76 
3. 	Robby LeFevre10 - Ft. Recovery		22.77
4. 	Sam Stevens12 - Seven Hills		23.09 


Boys 1600 Run 					Time 
1. 	Brendan Siefker 11 - Ottoville		4:21.29	
2. 	Tom Ballas 12 - Ft. Loramie		4:24.52	
3. 	Isaac Erlundson 11 - Legacy Christian	4:27.43 	
4. 	Travis Sutter 12 - Ft. Recovery		4:29.53 

Boys 400 Relay
Place 	Team 					Time 	
1. 	Gamble Montessori 
Lipscomb , Lee , Edwards , Mallory 		43.14 	
	
2. 	Purcell Marian 
Johnson , Richardson , Mosley , England 	43.36 
	
3. 	Del. Jefferson 
Tyson , McKee , Reiss , Binkley 		43.42 
	
4. 	Ft. Recovery 
Pearson , Timmerman , Schoen , LeFevre 		43.90

Related story:

Advertisements