wrestl sectionals nap

(2-25-18) Celina will send four wrestlers to Districts after Saturday’s D II Sectional Wrestling meet at Napoleon.

qualifiers

Moving on for the Bulldogs next week are, Nathan Wilson (Fr) at 113,  Logan Mullenkamp (Jr) at 170, Luke Mullenkamp (Soph) at 182 and Seth Houston (Jr) at 285.

Cayden Thomson (Soph) placed 6th at 220 pounds.

Wauseon picked up the Sectional title with 311 points, while Celina was 9th with 65 points.

 

PLACERS – Top 4Advance To Districts
106 Pound Placers
1st Jake Manley 10, Otsego (27-1), Dec 7-1
2nd Caleb Hernandez 11, Napoleon (40-7)
3rd Clayton Drummond 10, St. Marys Memorial (35-5), md11-2
4th Damon Molina 9, Wauseon (28-18)
5th Mason Adlesh 9, Lima Shawnee (25-14), Fall 2:35
6th Bryce Knapke 9, Wapakoneta (21-15)

Nathan Wilson
Nathan Wilson

 

 

113 Pound Placers
1st Gavin Ritter 11, Wauseon (41-5), tf17-2
2nd Lincoln Healy 9, Napoleon (28-10)
3rd Tristan Villarreal 10, Defiance (33-7), Fall 0:17
4th Nathan Wilson 9, Celina (16-25)
5th Ethan Grimm 10, Elida (16-18), Fall 1:57
6th Vincent Ruscio 11, Lima Shawnee (8-24)

120 Pound Placers
1st Alex Slattman 12, Wauseon (41-6), Dec 3-2
2nd Jimmy Pelland 12, Napoleon (37-9)
3rd Cameron Pollard 11, Otsego (33-8), Fall 4:22
4th Lupe Martinez 11, Defiance (26-17)
5th Keaton Elling 10, Wapakoneta (22-15), Fall 3:58
6th Josh Dorsch 12, Van Wert (25-17)

126 Pound Placers
1st Nolan Ray 10, Wauseon (33-5), Fall 3:38
2nd Luke Beach 11, Wapakoneta (38-7)
3rd Gus Mancuso 12, Otsego (32-9), Dec 3-1
4th Bailey Gibson 11, Elida (25-12)
5th Parker Enoch 12, St. Marys Memorial (31-15), Dec 9-2
6th Phillip Wolf 12, Napoleon (24-18)

132 Pound Placers
1st Hunter Yackee 12, Wauseon (43-4), Dec 5-2
2nd Gabe Steyer 10, Van Wert (32-3)
3rd Zane Hull 11, Napoleon (22-10), Dec 2-0
4th Jesse Wright 10, Otsego (16-12)
5th Bradley Hicks 9, Wapakoneta (15-14), Default
6th Malachi Tracy 9, Defiance (11-19)

138 Pound Placers
1st Isaiah Bretz 11, Van Wert (38-5), Dec 10-7
2nd Mauricio Barajas 12, Wauseon (33-8)
3rd Preston Wiechart 11, St. Marys Memorial (26-12), Fall 4:30
4th Chris Krass 11, Napoleon (19-11)
5th Ian Kress 11, Otsego (19-16), Dec 6-3
6th Jacob Schlesselman 9, Wapakoneta (18-20)

145 Pound Placers
1st Gage Grunden 12, Wauseon (25-1), md11-2
2nd Collin Mell 12, Bath (35-2)
3rd Ethan French 12, Napoleon (26-17), Fall 3:44
4th Trent Fairburn 10, Lima Shawnee (31-16)
5th Ranson Loftis 12, Otsego (29-16), Fall 2:26
6th Mason Saeler 9, St. Marys Memorial (17-24)

152 Pound Placers
1st Sandro Ramirez 12, Wauseon (44-4), tf20-4
2nd Zach Altman 12, Napoleon (35-9)
3rd Tommy Mabry 10, St. Marys Memorial (22-18), Dec 12-7
4th Cain Bentz 12, Lima Shawnee (30-9)
5th Jaxson Swickrath 11, Elida (13-15), Fall 0:31
6th Ryan Pratt 10, Van Wert (18-24)

160 Pound Placers
1st Xavier Torres 11, Wauseon (41-8), Fall 1:21
2nd Izaiah Diaz 12, Defiance (31-12)
3rd Ethan Anderson 10, Lima Shawnee (43-5), Fall 1:18
4th Cole Steele 11, Otsego (26-16)
5th Malachi Battle 10, Van Wert (20-23), Dec 11-9
6th Garrett Garver 12, Bath (20-16)

170 Pound Placers
1st Trent Davis 11, Wauseon (43-5), md11-2
2nd Clay Adlesh 11, Lima Shawnee (25-4)
3rd Logan Muhlenkamp 11, Celina (36-13), Dec 5-2
4th Xavier Johnson 10, Napoleon (28-16)
5th Noah Vogel 11, St. Marys Memorial (38-11), Fall 3:35
6th Elijah Rister 10, Bath (18-13)

182 Pound Placers
1st Drew Krall 10, Wauseon (22-12), Dec 2-1
2nd Lawrence Slygh 11, Elida (19-7)
3rd Tyler Miller 12, St. Marys Memorial (38-10), Fall 1:51
4th Luke Muhlenkamp 10, Celina (34-14)
5th Dylan McCandless 9, Bryan (23-18), Fall 2:11
6th Trevor Spridgeon 12, Van Wert (18-12)

195 Pound Placers
1st Zac Miller 12, Wapakoneta (20-0), Dec 3-0
2nd Aaron Harris 11, Wauseon (28-8)
3rd Noah Arnett 12, Defiance (37-8), Dec 5-1
4th Austin Giesige 12, St. Marys Memorial (34-6)
5th Lloyd Eutsler 11, Van Wert (27-13), Dec 9-5
6th Fielden Deeds 11, Bath (22-13)

220 Pound Placers
1st Evan Kaeck 10, Wapakoneta (38-5), md19-7
2nd Samuel Sosa 10, Wauseon (25-6)
3rd Jackson Meter 12, Defiance (25-8), Fall 3:11
4th Sebastian Chavez 11, Napoleon (19-8)
5th Rileigh Miner 12, Bath (16-11), Fall 1:25
6th Cayden Thomson 10, Celina (14-10)

Seth Houston WR
Seth Houston

285 Pound Placers
1st Brenan Knueve 11, Wapakoneta (36-7), Fall 2:30
2nd Jonah Schlegel 11, Defiance (34-9)
3rd Bobby Grothjan 12, Lima Shawnee (27-4), Fall 1:38
4th Seth Huston 11, Celina (28-11)
5th Nicholas Myers 11, St. Marys Memorial (26-17), Dec 3-2 TB
6th Demitrius Hernandez 9, Napoleon (22-18)

 

Advertisements