January 18, 2017

(2-21-17) It was a clean sweep this year for the Minster Wildcats girls basketball team, MAC Championship, MAC player of the Year Rosie Westerbeck and Coach of the Year first year Head Coach Mike Wiss.

Stateline area players named to the MAC 1st team include Coldwater’s Kourtney Diller, Ft. Recovery’s Grace Thien and Whitney Will, Marion Local’s Sarah Fesenmyer and Macy Griesdorn and St. Henry’s Danielle Lange.

whitney-will
Ft. Recovery’s Whitney Will – courtesy Pat Agler and http://www.pantherzden.com/

The 2nd team includes four Coldwater Cavaliers, Maura Hoying, Olivia Harlamert, Madie Schoenherr and Danielle Welsch and Parkway had three players named, Bailey Bates, Haley Hawk and Sydney Crouch.  Also named to the second team is Ft. Recovery’s Jocelyn Kaiser and Marion Local’s Natalie Rethman

parkway-girls
Parkway’s Sydney Crouch, Haley Hawk and Bailey Bates – courtesy Pat Agler and http://www.pantherzden.com/

Picking up Honorable Mention honors is Ft. Recovery’s Carley Stone, Marion Local’s Chloe Bertke and St. Henry’s Allison Siefring.


MIDWEST ATHLETIC CONFERENCE
GIRLS BASKETBALL
2016-2017 ALL–CONFERENCE TEAMS

FIRST TEAM

NAME                                                SCHOOL                              GRADE

  • KOURTNEY DILLER                          COLDWATER                     11
  • GRACE THIEN                                   FT. RECOVERY                   11
  • WHITNEY WILL                                FT. RECOVERY                   12
  • SARAH FESENMYER                         MARION LOCAL               12
  • MACEY GRIESDORN                        MARION LOCAL                12
  • ROSIE WESTERBECK*                    MINSTER                          12  *PLAYER OF THE YR
  • COURTNEY PRENGER                     MINSTER                             10
  • KENZIE SCHROER                             NEW KNOXVILLE             12
  • DANIELLE LANGE                             ST. HENRY                          10
  • MADILYNN SCHULTE                      ST. JOHN’S                         12
  • KAMI McELDOWNEY                      VERSAILLES                        11
  • DANIELLE WINNER                         VERSAILLES                        11

MIKE WISS*                                     MINSTER                                           *COACH OF THE YR

SECOND TEAM

NAME                                                SCHOOL                              GRADE

  • MAURA HOYING                              COLDWATER                     11
  • OLIVIA HARLAMERT                        COLDWATER                    11
  • MADIE SCHOENHERR                     COLDWATER                     12
  • DANIELLE WELSCH                          COLDWATER                     12
  • JOCELYN KAISER                              FT. RECOVERY                   12
  • NATALIE RETHMAN                        MARION LOCAL                10
  • JANE HOMAN                                   NEW BREMEN                     11
  • MACY PUTHOFF                               NEW BREMEN                    9
  • BAILEY BATES                                   PARKWAY                           11
  • HALEY HAWK                                    PARKWAY                           11
  • SYDNEY CROUCH                            PARKWAY                           11
  • ELIZABETH ORDING                        VERSAILLES                      10

 

HONORABLE MENTION

CARLEY STONE, FT. RECOVERY; CHLOE BERTKE, MARION LOCAL;  LINDSAY ROETGERMAN, MINSTER; KAYLA BERGMAN, NEW BREMEN; ASHLYN MILLER, NEW KNOXVILLE; ALLISON SIEFRING, ST. HENRY; JESSICA GIESE, ST. JOHN’S; CAMILLE WATREN, VERSAILLES

Advertisements